Мексико и Катар са на полуфинал на "Голд Къп"

Мексико и Катар се класираха за полуфиналите на турнира по футбол на Северна и Централна Америка КОНКАКАФ Голд Къп. Мексиканците вкараха три гола в рамките на 13 минути през първото полувреме и отстраниха Хондурас с 3:0. Катар пък прекърши отбора на Салвадор с 3:2, въпреки че също поведе с 3:0 след 55 минути игра. Рохелио Фунес Мори откри резултата за Мексико в 26-та минута, а другите два гола бяха дело на Джонатан дос Сантос в 31-ата и Орбелин Пинеда в 38-ата. Мексиканците, които са защитаващи титлата си от 2019 година и имат осем шампионски титли в предишните 15 издания на турнира на Северна, Централна Америка и Карибите, ще играе на полуфинал срещу победителя от мача Коста Рика - Канада. В другата полуфинална среща Катар очаква победителя от двойката САЩ - Ямайка.

Мексико нямаше никакви проблеми срещу доста оскъдния състав на Хондурас, който преди мача разбра, че трябваше да се лиши от Албърт Елис и Майкъл Чириньос, които се контузиха на тренировки. Отделно от това, Едуин Солано и Карлос Фернандес, както и старши треньорът им Фабиан Който дадоха положителни тестове за COVID-19 и са изолирани в хотел за заболели. При това положение тимът беше воден от помощник-треньора Арнолд Крус, но Хондурас предимно се защитаваше. Фунес Мори откри резултата с третото си попадение в турнира 6 минути след като му беше отменен друг гол заради засада. Луис Родригес проби по дясното крило и центрира в средата на наказателното поле, където Фунес Мори посрещна с глава и прати топката до близката греда. Мексико продължи да натиска и едно лошо изчистване на защитата беше посрещнато от Дос Сантос, който за втори път прати топката в мрежата на вратаря Луис Аурелио Фернандес. В 38-ата минута Пинеда се разписа за 3:0, след като засече с глава центрирането на Хесус Корона от ъглов удар.

През второто полувреме тимът на Хондурас опита да се върне в мача и в 53-ата минута вратарят на Мексико Алфредо Талавера спаси удар на Джери Бенгстон. До края на мача той спаси още две опасности, като продължава д бъде без допуснат гол на турнира. Хондураският вратар също отрази удари на Ектор Ерера и на Алан Сервантес.

На стадиона в Остин (щата Тексас) Катар започна ударно срещу Салвадор и поведе с 3:0 до 55-ата минута. Алмоес Али откри резултата във 2-ата минута, а АбдулАзиз Хатим удвои в 8-ата. 10 минути след началото на второто полувреме Алмоез Али вкара от дузпа второто си попадение в мача.

В 63-ата и в 66-ата минута Хоакин Ривас върна две попадения и донесе доста драма в края на мача, когато стражът на Катар Меешал Баршам отрази удари на Даруин Серен и Валмир Мартинес. Катар, домакин на Мондиал 2022, е поредният гостуващ отбор, който участва на турнира в КОНКАКАФ и се присъедини към Колумбия, Бразилия, Перу и Република Корея, които са се класирали за полуфинал тук. Но нито един от тях не е успявал да спечели купата.