Лудогорец помете ЦСКА - София за Суперкупата, Десподов с 4 асистенции

Лудогорец разгроми с 4:0 ЦСКА - София във финала за Суперкупата на България, с което стана най-успешният тим в тази надпревара, измествайки от първото място ЦСКА. Разградчани имат пет трофея, докато червените са с четири купи.

Алекс Сантана откри резултата в 29-ата минута, а в 41-ата Доминик Янков удвои. След почивката играчите на българския шампион нанизаха нови две попадения чрез Пиерос Сотириу (49) и Мавис Чибота (84). И четирите гола станаха след асистенции на Кирил Десподов.

54 Лудогорец - ЦСКА - София - част 1

Преди това и Игор Пластун вкара с глава след центриране от корнер в 14-ата минута, но съдията за ВАР Волен Чинков извика главния рефер Ивайло Стоянов и попадението бе отменено.

Наставникът на разградчани Валдас Дамбраускас направи известни промени в сравнение с футболистите, които започнаха срещу Шахтьор (Солигорск) през седмицата. За сметка на Икоко, Баджи и Вандерсон сред 11-те стартираха Сисиньо, Сантана и Янков. Кешерю пък изобщо не попадна в групата и атаката отново поведе много дейния през целия мач Пиерос Сотириу.

Наставникът на червените Любослав Пенев заложи в титулярния състав на три от новите попълнения - Чатакович, Баи и Вилдсхут. Начело на атаката застана Кайседо за сметка на Бисмарк Чарлс.

Двубоят по традиция започна с изпълнение на химна на България.

Двата отбора си размениха по един опасен пробив в началните минути, но атаките не завършиха с удар към вратата. Първият шут стана факт в 7-ата минута, когато Каули стреля от 22 метра, а Бусато изби в корнер.

46 Лудогорец - ЦСКА - София - част 2

В 14-ата минута Игор Пластун вкара с глава след центриране на Десподов от корнер, но съдията за ВАР Волен Чинков извика рефера Ивайло Стоянов да прегледа положението и в крайна сметка попадението бе отменено. Най-вероятната причина за решението е, че, според Стоянов и Чинков, защитникът на орлите е натиснал с ръка Кайседо преди да стреля.

Червените отговориха със самостоятелен пробив и шут на Варела от границата на наказателното поле, който след рикошет заблуди Кахлина, но излезе в корнер покрай лявата греда.

В 22-аата минута Лудогорец като по чудо не откри резултата. Десподов центрира от корнер на задната греда към Вердон, който свали за Сотириу, но таранът на орлите стреля над напречната греда от пет метра с глава.

По-активната игра на разградчани даде резултат в 29-ата минута. Тогава Десподов намери с брилянтен дълъг пас включилия се на скорост Алекс Сантана и бразилският халф простреля Бусато след удар с глава от 6-7 метра.

В 41-ата минута Лудогорец поведе с 2:0. Доминик Янков отне топката пред наказателното поле на ЦСКА-София, преодоля противников футболист и подаде към Десподов. Той от своя страна майсторски го изведе зад гърба на червената отбрана и Янков реализира с атрактивно воле.

Последва опасен шут на Варела в аут.

В 45-ата минута пък Сотириу за малко не се озова сам срещу Бусато след подаване на Кахлина, но бранителите в червено парираха кипърския таран.

Секунди след началото на втората част българският шампион като по чудо не стигна до трети гол. След центриране от фаул и разбъркване топката попадна в краката на Недялков, който отправи страховит шут по земя, но Жеферсон изчисти със самоотвержена намеса около голлинията. Реферите прегледаха положението с ВАР и прецениха, че топката не е преминала голлинията с целия си обем.

Орлите все пак отбелязаха отново в 49-ата минута след груба грешка на Бусато. Вратарят на червените напусна наказателното си поле, за да пресече дълъг пас, но изчисти в краката на Десподов, а рикошетът се превърна в асистенция на празна врата за Сотириу, който без проблем покачи на 3:0.

Наказателната акция на орлите продължи и в 84-ата минута. Тогава Десподов получи извеждащ пас в центъра на терена, напредна с топка в крака, стигна до аутлинията, където преодоля Матай, а след това върна към Чибота и за резервата на разградчани не бе проблем да оформи крайното 4:0.

В даденото продължение на мача ЦСКА - София остана с човек по-малко след втори жълт картон на резервата Георги Йомов.

ЛУДОГОРЕЦ - ЦСКА - СОФИЯ 4:0

1:0 Алекс Сантана 29
2:0 Доминик Янков 41
3:0 Пиерос Сотириу 49
4:0 Мавис Чибота 84

ЛУДОГОРЕЦ: 71. Кахлина, 4. Сисиньо, 30. Пластун, 24. Вердон, 3. Недялков, 7. Сантана, 8. Гонзалвеш, 95. Каули, 64. Янков, 11. Десподов, 19. Сотириу

ЦСКА - СОФИЯ: 1. Бусато, 19. Турицов, 2. Матей, 28. Гълъбов, 18. Мазику, 3. Жеферсон, 11. Чатакович, 7. Баи, 5. Варела, 30. Вилдсхут, 9. Кайседо

Снимки: Борислав Трошев | Снимки: Спасияна Сергиева