Петър Петров завърши 17-и в германския мотокрос шампионат

Петър Петров (България, Хонда) завърши на 17-о място с девет точки в клас МХ Мастърс (450сс) на германския шампионат по мотокрос, заради което обаче пропусна втори от общо три кръга през сезона в MXGP. Петров не кара и в първия кръг на световния шампионат в Русия заради договорните отношения с новия си отбор "КМП Рейсинг", след което остана извън точките във Великобритания.

Джефри Херлингс (Нидерландия, КТМ) спечели победата в Гран при на Русия от MXGP с равенство в точките с Глен Колденхоф (Нидерландия, Ямаха) и Тони Кайроли (Италия, КТМ). Тримата завършиха с по 40, но Херлингс се качи на най-високото стъпало на подиума за първи път през сезона заради победата си във втория манш. Победата доближи Херлингс на шест точки от лидера в генералното класиране Тим Гайзер (Словения, Хонда), който завърши едва седми в Италия.

С още 11 точки пасив е Ромен Февр (Франция, Кавазаки), който спечели първия манш, но катастрофира два пъти във втория. Световният шампион в МХ2 Том Виал (Франция, КТМ) се завърна след лечение на микрофрактура в китката, но не спечели точки през целия ден в Маджора и стана аутсайдер за титлата през тази година. Той катастрофира в първия манш и се оттегли, а след това не се яви за втория.

Матия Гуаданини (Италия, КТМ) записа първа победа в кариерата си в отсъствието на Виал. Той спечели първо и второ място в двата манша за 47 точки и изпревари Максим Рено (Франция, Ямаха) и Яго Хертс (Белгия, Ямаха) на подиума. Така Гуаданини оглави класирането в дебютния си сезон със 113 точки. Рено е втори със 111, а Рубен Фернандес (Испания, Хонда) е трети със 108, след като започна кръга на първото място.