Чехия преклони глава пред датските мечти

Дания продължава с великолепното си представяне на Европейското първенство. Отборът на Каспер Хюлманд се класира на полуфиналите след победа с 2:1 над Чехия в Баку. Томас Дилейни откри резултата още в петата минута, а Каспер Долберг се разписа в 42-ата минута. Патрик Шик върна едно попадение за Чехия в началото на второто полувреме с петия си гол от началото на Европейското първенство.

След инцидента с Кристиан Ериксен в първия мач на датчаните те показаха характер и игра, с която очароваха Европа. "Червеният динамит" ще играе в един от полуфиналите на "Уембли" срещу Англия или Украйна.

Датчаните играха много силно в последните си два мача и започнаха вихрено и двубоя срещу Чехия. Двата отбора не отделиха никакво време за предпазлива игра и положенията пред двете врати започнаха от първите минути. В четвъртата минута Дилейни блокира удар на Цоуфал на границата на наказателното поле.

21 Феновете на Чехия - Дания

Секунди по-късно Дилейни бе в прегръдките на съотборниците си. Той бе оставен непокрит след центриране на Стригер Ларсон и с глава насочи топката към мрежата. Последваха още атаки на тима на Каспер Хюлмланд и опит на Долберг бе блокиран от Калаш.

Чехите обаче веднага опитаха да отговорят и Шик се озова на позиция за изстрел, но след рикошет топката мина встрани от вратата. Малко по-късно Шевчик прати кълбото над вратата с удар от воле. Положенията пред вратата на Чехия бяха далеч по-опасни и датчаните пропуснаха две отлични възможности да увеличат аванса си. В 13-ата минута Дамсграад бе изведен великолепно от Хьойберг и напредна, но не успя да отправи прецизен удар. Дилейни отново можеше да се разпише, но не успя да уцели добре топката и я прати покрай вратата.

Каспер Шмайхел трябваше да се намесва решително в 22-ата минута, когато Масопуст изведе Холеш на отлична позиция. Вратарят излезе навреме и отрази удара. Това бе деветият удар към една от двете врати от началото на срещата. Тази тенденция продължи, а следващата възможност се откри пред Сучек, който стреля силно с глава, но не достъточно точно. Пробив на Брайтуайт пък завърши с негов мощен изстрел над вратата.

Холеш получи шанс за изстрел в 35-ата минута, след като опит за задна ножица на Сучек не бе успешен. Халфът прати топката право в ръцете на Шмайхел. "Червеният динамит" използваше всяка възможност за бърза атака и следващия шанс получи Дамсгаард, който бе изведен отдясно. Навършващият днес 21 години футболист отправи диагонален удар, с който Вацлик се справи.

85 Чехия - Дания

Малко преди почивката една от прекрасните атаки на датчаните завърши с втори гол. Меле получи топката по левия фланг и с великолепно подаване с външен фалц намери Долберг в наказателното поле, а младият нападател завърши от движение и удвои аванса на отбора на Хюлманд.

Ярослав Шилхави направи две промени на почивката. Той извади Масопуст и Холеш и пусна в игра Кърменчик и Янкто. Наставникът очевидно бе мотивирал добре играчите си, защото те започнаха вихрено втората част. Шмайхел трябваше да се намесва на два пъти в самото начало на второто полувреме. Вратарят на Лестър първо се справи със силен удар на Кърменчик, а след това и с изстрел на Барак.

Голмайсторът на Чехия Патрик Шик върна тима в играта в 49-ата минута. Той се възползва от подаване на Цоуфал и отлично насочи топката през краката на бранител на съперника за 1:2. Шик отбеляза петия си гол на Евро 2020 и се изравни с Кристиано Роналдо на върха при голмайсторите.

Натискът на чехите продължи, но постепенно "червения динамит" започна по-добре да се справя с атаките на съперника. Хюлманд направи и някои промени. Кристенсен мина по-напред, за да играе като дефанзивен халф, а Меле и Стригер се дръпнаха назад. След час игра бе подменена и голяма част от офанзивната част на тима. Дамсгаард и Долберг напуснаха, за да влязат Поулсен и Норгаард.

Именно влезлият като резерва Юсуф Поулсен на два пъти завърши добри атаки на Дания. Първо негов удар бе блокиран от Сучек, а след това вратарят Вацлик направи отлично спасяване. Битката между стража на Чехия и Поулсен продължи и в 78-ата минута стражът направи великолепно спасяване след поредния удар на нападателя.

В 82-ата минута датчаните можеха да решат мача. Меле бе изведен от Поулсен сам срещу Вацлик. Бранителят опита да го преодолее с нисък удар в близкия ъгъл, но вратарят отрази с крак. Чехите опитаха да натиснат в последните минути, но с много организирана и разумна игра Дания не допусна положения пред вратата си.

ЧЕХИЯ - ДАНИЯ 1:2
0:1 - Дилейни (5)
0:2 - Долберг (42)
1:2 - Шик (49)