Какво е бъдещето на ЦСКА - София след оттеглянето на Гриша Ганчев - Филип Филипов и Стоян Орманджиев с отговорите

Швейцария отряза главите на "петлите" в паметен мач, големият грешник е Мбапе

Фаворит номер 1 на Евро 2020 Франция е аут от турнира! "Петлите" отпаднаха още на осминафиналите след спиращ дъха мач срещу Швейцария. Отборът на Дидие Дешан водеше с 3:1 няколко минути преди края, но допусна изравняване. В продълженията никой от двата тима не успя да стигне до гол, а при дузпите пропуск на Килиан Мбапе се оказа фатален за световните шампиони.

Сблъсъкът на “Арена Национала” в Букурещ затвърди тенденцията от началото на елиминационната фаза отборите, считани за аутсайдери в двойките, да се представят значително над очакванията. Показаха го чехите срещу нидерландците и хърватите срещу испанците, но истинската сензация сътвори Швейцария, която нито за миг не се огъна срещу пълния със звезди състав на "петлите".

"Кръстоносците" загатнаха за намеренията си още в началото. Те поведоха с гол на Харис Сеферович в 15-ата минута. Този резултат се запази до почивката, а малко след нея Рикардо Родригес пропусна дузпа. Последваха две бързи попадения на Карим Бензема (57', 59'). Когато и Пол Погба се разписа в 75-ата минута с брилянтен фалцов удар, всичко изглеждаше решено. Сеферович обаче намали в 81-ата минута, а в 90-ата резервата Марио Гавранович вкара за 3:3 и прати двубоя в продължения.

Останали без сменения Гризман и контузилия се Бензема, французите не можаха да наложат волята си в допълнителните 30 минути - нещо, което по-рано днес стори Испания срещу Хърватия. При дузпите първите 9 изпълнители не сбъркаха, за да дойде ред на Мбапе. Нападателят, който нанесе 7 неточни удара в мача, се провали и от бялата точка. Зомер спаси неговия удар и прати Швейцария на четвъртфиналите, където предстои сблъсък с Ла Роха.

Франция не впечатли в т. нар. “група на смъртта”, но направи достатъчно за първото място и по този начин си осигури по-приемлив съперник. Швейцарците пък стигнаха до осминафиналите благодарение на убедителния си успех над Турция, а днес надскочиха всички очаквания срещу действащия световен шампион.

Любопитен факт, е че "часовникарите" за първи път в историята елиминират съперник на финалите на Европейско първенство. Франция пък няма да може да постигне голямата си цел - да е едновременно световен и европейски шампион.

На вратата на Франция застана капитанът Юго Лорис, а тримата в защита бяха Рафаел Варан, Преснел Кимпембе и Клеман Лангле, който се появи заради контузиите на Люка Дин и Люка Ернандес. По двата фланга се разчиташе на Бенжамен Павар и Адриен Рабио, докато Пол Погба и Н’Голо Канте си партнираха в средата на терена. Звездното трио в атака отново беше в състав Килиан Мбапе, Карим Бензема и Антоан Гризман

Усман Дембеле е с травма и ще пропусне остатъка от първенството, а леки здравословни проблеми тормозят Жул Конде, който също не игра днес.

Швейцария излезе с най-доброто. Основната заплаха за френската врата трябваше да е Джердан Шакири, който с двете си попадения срещу Турция се превърна в голмайстор №1 на страната на световни и европейски първенства. Футболистът на Ливърпул действаше зад изнесените в предни позиции Харис Сеферович и Брийл Емболо, а в халфовата линия играеха Стивън Цубер, Ремо Фройлер, Гранит Джака и Силван Видмер, който отново бе предпочетен пред Кевин Мбабу

Защитникът Нико Елведи вече беше възстановен и зае мястото си в защитата от трима до Мануел Аканжи и Рикардо Родригес. Под рамката бе Ян Зомер, който е сред най-добре представящите се вратари на Евро 2020.

12 Феновете на Франция и Швейцария

В исторически план двата тима бяха изиграли 38 мача, като Франция имаше 16 победи срещу 12 за “кръстоносците”. В последните си седем мача срещу “петлите” във всички турнири Швейцария не познаваше вкуса на победата. Съперниците се срещнаха и на предишните еврофинали, като направиха нулево равенство.

Французите стигнаха до финала на последните два големи форума - Евро 2016 и Мондиал 2018, а Швейцария неизменно отпадаше на осминафиналите на световни и европейски първенства от 2014 година насам.

148 Франция - Швейцария 3:3 (7:8)

От първата минута в Букурещ "петлите" поеха инициативата. Килиан Мбапе направи два мощни пробива по левия фланг, които доведоха до кормери пред вратата на Зомер. След първото центриране Варан скочи най-високо в наказателното поле, но не успя да нанесе точен удар. Швейцарците също имаха няколко статични положения в началото, но не се възползваха от тях.

Въпреки надмощието на Франция, "кръстоносците" не бяха смутени и също атакуваха при всяка възможност. В 15-ата минута Стивън Цубер центрира по перфектен начин отляво, а Сеферович се пребори във въздуха с неориентирания Лангле и прати топката в мрежата. Лорис трудно можеше да реагира, защото ударът на нападателя бе насочен точно до гредата.

Макар често да е критикуван за пропуските си, Сеферович е важна част от селекцията на Швейцария и това не е случайно. Когато нападателят на Бенфика вкара гол, "кръстоносците" имат почти стопроцентова успеваемост - 16 победи и само 1 загуба.

Пред французите стоеше предизвикателството да направят едва четвъртия обрат от старта на първенството. До момента това успяха да постигнат само Белгия срещу Дания, Германия срещу Португалия и Испания срещу Хърватия.

Съставът на Дешан се постара бързо да отвърне на удара. Погба се изнесе по-близо до нападателите, а Рабио и Павар заиграха почти като крила. Зомер се намеси след остро центриране, което Бензема бе готов да засече. Мбапе стреля в стемата от фаул, а при добавката прати топката далеч от целта. Много по-опасен беше далечният удар на Рабио в 28-ата минута, но и той излезе в аут.

Швейцария обаче продължи да играе със самочувствие и нито за миг не прибегна до панически изчиствания. Отборът на Владимир Петкович се опитваше да задържа топката и да експлоатира слабостите на съперника по фланговете. В 37-ата минута двубоят беше прекъснат за кратко, защото фен нахлу на терена, но стюардите реагираха бързо и изведоха запалянкото.

В края на полувремето французите на няколко пъти разиграха технично, но достигайки до наказателното поле, не намираха вярното решение. В 42-ата минута Мбапе пробва удар извън наказателното поле и топката отиде високо в трибуните. Малко след това отново той шутира, но бранител в бяло го блокира.

Показателен за представянето на световните шампиони бе фактът, че до почивката те нито веднъж не стреляха в очертанията на вратата. В същото време защитата, най-вече в лицето на Лангле, показа, че е склонна да греши, когато е под напрежение. Именно Лангле беше сменен от Кингсли Коман, а това доведе и до смяна на системата от 3-4-1-2 на 4-2-3-1.

Полувремето започна с отличен рейд на Емболо, който пусна топката успоредно на голлинията, но французите някак съумяха да изчистят. В 52-ата минута Цубер надбяга павар, който го фаулира около границата на наказателното поле. Съдията не спря играта и позволи на "петлите" да организират контра, при която и Мбапе поиска дузпа. Чак след това Рапалини прегледа първата ситуация и посочи бялата точка.

Пред опитния Рикардо Родригес се откри шанс да направи резултата 2:0, но Лорис отгатна посоката на удара му и спаси. Това беше огромен морален допинг за французите, които само за няколко минути обърнаха нещата в своя полза.

В 57-ата минута Бензема се разписа за 1:1 след триходова комбинация с участието на Гризман и Мбапе. Голмайсторът на Реал Мадрид овладя топката малко щастливо, но след това елегантно я копна над Зомер за 1:1.

Две минути по-късно Бензема отново беше в прегръдките на съотборниците си. Защитата на швейцарците изпусна Гризман, който майсторски центрира на далечната греда и за Бензема не представляваше проблем от съвсем близо да направи обрата факт.

След втория гол психологическото предимство беше изцяло на страната на Франция. Тимът на Дешан вече имаше достатъчно пространства за контрите си, а швейцарците изглеждаха разколебани. Зомер се намеси добре и попречи на Мбапе да реши всичко, а след това и шут на Коман не го затрудни.

Влизането на Кевин Мбабу и Марио Гавранович трябваше да внесе повече острота в атаките на "кръстоносците", но преди тези смени да дадат какъвто и да е ефект, Франция вкара трети гол, който сякаш сложи край на интригата. Негов автор стана Погба, а попадението му много напомняше това на Шакири за 2:0 срещу Турция. Погба технично завъртя топката в горния десен ъгъл, а Зомер остана безпомощен.

Изглеждаше, че при 1:3 Швейцария няма шанс и ще се предаде, но съставът на Владимир Петкович не мислеше така. В 81-ата минута французите не успяха да изчистят топката и тя се оказа в Мбабу. Последва максимално прецизно центриране към Сеферович и той отново беше точен с глава.

Драмата можеше да стане пълна в 85-ата минута. Тогава Гавранович прати топката във вратата на Франция, но попадението му беше отменено за засада, каквато наистина имаше. така се стигна до самия край на редовното време. Погба загуби топката в центъра, а Джака намери с изумителен пас Гавранович. Нападателят не стреля веднага и финтира Варан, преди да прати топката в долния ляв ъгъл на вратата - 3:3.

Дори това не беше всичко. Секунди преди да изтече последната от четирите добавени минути, Коман нанесе много силен удар, но за негово и на всички французи съжаление топката се отби от гредата и мачът отиде в продължения.

Допълнителните 30 минути започнаха с още една лоша новина за "петлите". Бензема се контузи и отстъпи мястото си на Оливие Жиру. Антоан Гризман пък беше сменен при 3:2 и Франция вече атакуваше без две от големите си звезди. След един пробив, завършил с удар в страничната мрежа, Коман също се свлече на терена и по всичко личеше, че няма да продължи. Крилото на Байерн (Мюнхен) обаче стисна зъби и остана в игра още известно време.

В първото продължение имаше само една голова ситуация - изстрел на Павар, избит в корнер от Зомер. В 103-ата минута ВАР се намеси след разбъркване в наказателното поле на Франция за евентуална дузпа, но този път нарушения нямаше.

Франция беше по-активният отбор в заключителните минути от двубоя. Малко преди да бъде заменен Коман направи хубав рейд отляво и подаде на Мбапе, но той стреля встрани от целта. Не след дълго звездата на Пари Сен Жермен отново се озова на добра позиция, но ударът му разочарова.

Погба все така раздаваше великолепни пасове, а заелият позицията на Коман Маркюс Тюрам на няколко пъти създаде напрежение в наказателото поле на Швейцария. В 119-ата минута Жиру получи възможност да стреля с глава, но Зомер внимаваше. В последната минута от продълженията Рабио извърши нарушение, след което Джака шутира от фаул, но много над вратата.

Логичният завършек на този вълнуващ спектакъл дойде с дузпите. Джака спечели жребия и избра швейцарците да изпълняват първи. Гавранович шутира точно под гредата и даде отличен старт на "кръстоносците", а Погба отвърна подобаващо с шут точно под сглобката. При вторите изпълнения точчни бяха Фабиан Шер и Жиру. Аканжи също не сбърка, а Тюрам преодоля съотборника си в Борусия (Мьонхенгладбах) Зомер и отново изравни. Лорис докосна топката след удара на Варгас, но топката влезе във вратата. Кимпембе беше под голямо напрежение, но издържа. Петата дузпа за Швейцария беше поверена на Мехмеди, който прати Лорис в обратния ъгъл - 5:4.

Голямата отговнорност да задържи Франция в мача и в турнира легна върху Мбапе. Младата звезда на французите обаче не успя да преодолее Зомер и всичко за "петлите" приключи!

Мбапе обаче не беше единственият виновник за провала. Дешан сбърка с пускането на Рабио като ляв бек, а защитата на французите допусна необяснимки грешки, особено за двата гола в последните десет минути. Изваждането на Гризман при 3:2 също се оказа лош ход. В крайна сметка "петлите" си стягат куфарите и се прибират у дома, а швейцарците ще се готвят за дуела с Испания в Санкт Петербург.