Макс Пърсел елимнира Монфис във втория кръг на турнира по тенис на трева в Ийстбъорн

Австралиецът Макс Пърсел елиминира водача в схемата Гаел Монфис от Франция във втория кръг на турнира по тенис на трева в английския град Ийстбъорн с награден фонд 547 265 евро.

23-годишният Пърсел, "щастлив губещ" от квалификациите, постигна най-значимата победа в кариерата си, след като надделя над вицешампиона в надпреварата през 2017 година с 6:4, 5:7, 6:4 след 2:10 часа игра.

Австралиецът, 283-и в световната ранглиста, водеше със сет и 5:3, но със серия от четири поредни гейма бившият номер 5 в света Монфис успя да стигне до обрат във втората част.

В третия сет французинът поведе с 3:0, но с поредица от пет гейма Пърсел стигна до обрат, а след това удържа преднината си, за да достигна до първия си четвъртфинал в Тура на АТР.

"Чувствам се невероятно. Така и не успявах да вляза в основната схема на сингъл в последните девет месеца и бях принуден да играя основно двойки, така че серията ми тук на любимата ми настилка е нещо страхотно. Когато пропуснах да затворя мача при 5:4 на мой сервис във втория сет, Гаел показа, че е страхотен играч. Радвам се, че след това успях да преодолея и лошото начало на третата част, за да стигна до победата", коментира австралиецът.

На четвъртфиналите Пърсел ще играе срещу шампиона в надпреварата от 2011 година Андрес Сепи (Италия).

Опитният 37-годишен Сепи, който също е "щастлив губещ" от квалификациите, спечели лесно срещу финландеца Емил Руусувуори с 6:2, 6:3 за 69 минути.