Джорджи детронира Плишкова в Ийстбърн, Швьонтек с първа победа на трева

Шампионката на "Ролан Гарос" за миналия сезон Ига Швьонтек (Полша) постигна дебютна си победа на трева в основната схема на турнир на WТА.

Поставената под номер 4 Швьонтек елиминира представителката на домакините Хедър Уотсън с 6:3, 6:7(4), 7:5 в първия кръг на надпреварата в английския град Ийстбърн с награден фонд 565 530 долара.

Полякинята навакса изоставане от 1:4 гейма срещу участващата с "уайлд кард" Уотсън в решаващия трети сет и си осигури мач във втория кръг срещу Даря Касаткина (Русия), която се справи с преминалата през квалификация своя сънародничка Вера Звонарьова със 7:5, 2:2 и отказване на съперничката заради травма.

"Имам странни отношения с тревата, така че тази победа ще ми даде повече увереност, още повече, че е постигната срещу толкова опитна тенисистка", коментира Швьонтек.

Защитаващата титлата си и двукратна шампионка в турнира Каролина Плишкова (Чехия) отпадна на старта след поражение от италианката Камила Джорджи с 6:2, 2:6, 2:6.

Квалификанатката Джорджи има добри резултати на трева, включително четвъртфинал на "Уимбълдън" през 2018 година.

Петата поставена Плишкова, бивша номер 1 в света, спечели турнира през 2017 и 2019 година, а през миналия сезон надпреварата беше отменена заради пандемията от коронавирус.

Водачката в схемата и вицешампионка от 2018 година Арина Сабаленка започна с успех над левичарката Бернарда Пера (САЩ) с 6:3, 6:4 за малко повече от час.

Във втория кръг четвъртата в света Сабаленка ще срещне Алисън Риск (САЩ), която елиминира със същия резултат Вероника Кудерметова (Русия).

Номер 2 в схемата Елина Свитолина (Украйна) също стартира с победа след обрат срещу четвъртфиналистката на "Ролан Гарос" Паула Бедоса (Испания) с 4:6, 6:1, 7:6(1).

Свитолина, полуфиналистка на "Уимбълдън" през 2019 година, ще срещне за място на четвъртфиналите Елена Рибакина (Казахстан), която се справи трудно с получилата "уайлд кард" представителка на домакините Хариет Дарт с 6:2, 6:7(5), 6:4.

Тунизийката Онс Жабюр записа водещата за сезона в женския Тур 29-а победа след 6:3, 7:6(4) над Маркета Вондроушова (Чехия).

Жабюр, която в неделя стана първата арабска жена с титла от състезание на WТА след триумфа си на трева в Бирмингам, очаква във втория кръг участващата с "уайлд кард" Елена Остапенко (Латвия).

Остапенко се справи с осмата поставена Анастасия Павлюченкова с 6:1, 6:3 в първия мач на рускинята след загубения финал на "Ролан Гарос" десет дни по-рано.