И САЩ би България в Лигата на нациите, взе гейм с 25:9!

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха 5-а поредна и общо 12-а загуба в Лигата на нациите в Римини (Италия). Възпитаниците на Силвано Пранди бяха тотално надиграни от САЩ и логично загубиха с 0:3 (19:25, 24:26, 9:25) в предпоследния си мач на турнира.

Момчетата на Силвано Пранди бяха равностойни единствено във втория гейм, докато в третата част бяха напълно разгромени.

"Лъвовете" се намират на предпоследното 15-о място във временното класиране със само 2 успеха, 12 загуби и 7 точки. САЩ пък имат 7 победи, 7 загуби и 21 точки.

Утре (23 юни), в последния си мач, България ще играе срещу силно представящия се тим на Словения, докато американците ще излязат срещу Япония. Срещите са съответно от 19,00 и 14,00 часа българско време.

България поведе с 2:0 в началото на първия гейм, но САЩ веднага изравниха при 2:2. Американците дори дръпнаха с 5:3 след успешна атака и ас на Кайл Енсинг. "Лъвовете" обаче стигнаха до 5:5 след силна атака на Радослав Парапунов и контраатака-пайп на Гордан Люцканов. Първата техническа пауза дойде при 8:6 за САЩ след атака на Томас Джаешке и грешка в нападение на Люцканов. Блок-аут на Георги Петров и атака в аут на Енсинг и 8:8. Двата тима продължиха равностойно, като на няколко пъти си разменяха водачеството до 11:11, след което САЩ отново поведе с 13:11 след ас на Джаешке и контра блок-аут на Гарет Муагутутиа. Прекъсването, което поиска Силвано Пранди, даде ефект и България изравни при 13:13 след атака от втора линия на Петров и грешка на Муагутутиа. Муагутутиа се реваншира с успешна атака, последвана от ас на Мичъл Стаал и блокада на Джефри Джендрик - 16:13 за САЩ и второ техническо прекъсване. Разликата нарасна до 20:15 след контра през центъра на Джендрик и задържана топка на българския разпределител Владимир Станков, а след това до 22:16 след блок-аут на Енсинг. В крайна сметко САЩ спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:19 след грешка от сервис на Люцканов.

И втората част започна малко по-добре за САЩ, които поведоха с 3:1 след успешни атаки на Томас Джаешке и Гарет Муагутутиа. България изравни при 4:4 след грешка от сервис на Муагутутиа и страхотна атака от втора линия на Радослав Парапунов. След равенството при 5:5 американците дръпнаха със 7:5 след блокада на Мичъл Стаал и атака в аут на Парапунов и с 8:6 след сервис в аут на Гордан Люцканов. Българските момчета успяха да изравнят при 10:10 след бърза атака през центъра на Николай Колев и грешка на Джефри Джендрик. САЩ веднага си върна преднината при 12:10 след успешна атака на Кайл Енсинг и страхотен блок на Джендрик. Силна атака на Парапунов и аут на Муагутутиа и 12:12. Играта продължи равностойно и второто техническо прекъсване дойде при минимален аванс за САЩ - 16:15 след атака в аут на Георги Петров. Двата тима продължиха да играят точка за точка до 19:19, след което България излезе напред в резултата при 20:19 след атака в аут на Джефри Джендрик. Борбата за всяка топка и точка продължи, като "трикольорите" стигнаха до геймбол прии 24:23 сервис в аут на Джаешке. Джаешке се реваншира с успешна атака и 24:24. Нов блок на Джендрик и ас на Стаал - 26:24 и 2:0 за САЩ.

И третия гейм стартира отлично за САЩ, които поведоха с 3:1 след грешка на българския разпределител Владимир Станков и ас на Мичъл Стаал, а след това с 5:2 след мощна атака от втора линия на Томас Джаешке. Първата техническа пауза пък дойде при 8:4 за американците след грешка на Денис Карягин, който остана в игра, след като влезе като резерва в края на втората част. Разликата продължи да расте до 13:5 след атака на Джаешке и Стаал. Силвано Пранди предприе редица смени, но въпреки това преднината на САЩ стана 16:5 след блокада на Джаешке и ас на разпределителя Кавика Шоджи. Американците продължиха да диктуват играта и да увеличават предимството си до крайното 25:9 след атака в аут на Радослав Парапунов.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (19:25, 24:26, 9:25)

БЪЛГАРИЯ: Владимир Станков, Радослав Парапунов, Гордан Люцканов, Георги Петров, Стефан Чавдаров, Николай Колев  - Мартин Иванов-либеро (Георги Сеганов, Денис Карягин)

Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

САЩ: Кавика Шоджи, Кайл Енсинг, Томас Джаешке, Гарет Муагутутиа, Джефри Джендрик, Мичъл Стаал - Ерик Шоджи-либеро

Старши треньор: ДЖОН СПЕРОУ.