Австрия пребори Украйна и си осигури мач с Италия на 1/8-финалите

Отборът на Австрия си заслужи битка с Италия на осминафиналите на Евро 2020, след като завърши на втора позиция в група “С”. Мачът ще е на “Уембли” в събота от 22:00 часа. Това стана факт, след като тимът надви Украйна с 1:0 в директен сблъсък, игран в Букурещ. Отборът на Андрий Шевченко финишира трети със само 3 точки и ще разчита да попадне сред четирите най-добри трети състава, за да може също да излезе от групата си. Нидерландия е победител в тази група с пълен актив, след като срази Северна Македония с 3:0 в другия двубой.

Кристоф Баумгартнер реализира единствения гол за успеха на австрийците. Той беше точен в 21-вата минута след подаване на Дейвид Алаба от корнер. По-късно през първата част Марко Арнаутович пропусна на два пъти да удвои, като в единия случай беше сам срещу вратаря. Съставът на Австрия даже се отличи с цели 18 изстрела към вратата. В същото време за 90 минути украинците не направиха почти нищо интересно и е много вероятно изобщо да не продължат напред.

54 Украйна - Австрия

Селекционерът на Украйна Андрий Шевченко отново заложи в предни позиции на Андрий Ярмоленко, Роман Яремчук и Руслан Малиновский, но те не оправдаха очакванията.

За първи път на финалите титуляр за алпийците беше Марко Арнаутович, който срещу Северна Македония вкара единия от головете за успеха с 3:1. Днес Дейвид Алаба играеше като ляв защитник.

Срещата започна вихрено и до четвъртата минута двата отбора вечер бяха създали по една опасност. След това обаче нямаше шансове до 21-вата, когато австрийците поведоха в резултата. Тогава Алаба центрира от ъглов удар и Баумгартнер засече в мрежата.

Украинците бяха близо до изравняването в 28-ата, когато Микола Шапаренко стреля опасно, но вратарят Даниел Бахман отрази, а при добавкара Яремчук не успя да довкара. След половин час игра голмайсторът до момента Баумгартнер беше заменен, след като изпитваше проблеми да се възстанови от удар, получен по-рано в двубоя.

Футболистите на Шевченко притиснаха своя противник в неговата половина, търсейки начин да пробият отбраната. Контраатака на австрийците в 42-ата обаче за малко не доведе до втори гол в мрежата на Бухман. Арнаутович беше изведен сам срещу вратаря от Алесандро Шьопф, но шутира в аут. Снажният нападател пропусна още веднъж от изгодна ситуация в добавеното време на тази първа част.

За второто полувреме Шева заложи на талантливия Виктор Циганков за сметка на неубедителният Малиновский. Тимът в жълто обаче стигна до шанс чак в 61-вата, когато след центриране защитникът на Австрия Щефан Лайнер отклони топката с глава и за малко да си забие автогол, но Бахман все пак отрази.

Изненадващо украинците не упражниха никакъв натиск и с напредване на времето видимо отпаднаха физически. Тимът на Франко Фода доминираше и спокойно разиграваше. Чак в 86-ата Яремчук застраши вратата на съперника с опасен удар по диагонала, който обаче не попадна в целта.

За Австрия това е първо излизане от групите на голям форум от Мондиал 1982 година насам.