"Сборная" сломи Финландия с хубав гол и остана в играта

Русия постигна първа победа в група В на Евро 2020, след като надигра с 1:0 Финландия на “Газпром Арена” в Санкт Петербург. Алексей Миранчук реализира единственото попадение в добавеното време на първата част след много технично изпълнение. Така "Сборная" запази шансовете си за класиране в следващата фаза, изравнявайки се по точки с днешния си съперник и отбора на Белгия, който обаче е с мач по-малко. Този двубой е утре срещу тима на Дания, който в първия кръг загуби от Финландия. Селекцията на Станислав Черчесов бе по-добрият отбор в днешния двубой, така че заслужено спечели трите точки и прекъсна серия от шест поредни мача без успех на европейски първенства.

Черчесов направи промяна на вратата на Русия. Антон Шунин, който получи много критики за представянето си срещу Белгия, отстъпи мястото си Матвей Сафонов. Миранчук също стартира като титуляр. Семенов бе заменен от Дивеев в центъра на защитата. Юрий Жирков отпадна от състава, след като получи контузия, като Далер Кузяер започна на неговото място отляво на отбраната.

В състава на Финландия имаше една промяна в сравнение с двубоя с Дания. Капитанът Тим Спарв седна на пейката, като вместо него стартира Расмус Шулер.

55 Финландия - Русия

Още в третата минута финландците шокираха Русия, след като Йоел Похянпало засече с глава центриране на Юка Райтала. След намесата на ВАР това попадение обаче бе отменено заради засада на нападателя, който преди няколко дни вкара и победното попадение срещу Дания.

Руснаците пропуснаха първата добра възможност за тях в десетата минута. Миранчук запази добре топката с гръб към вратата, след което намери Оздоев отдясно. Пред него бе опразнената половина на вратата, но играчът на Зенит стреля встрани. В 13-тата минута удар на Дзюба срещна гредата, но дори топката да бе попаднала във вратата, попадението щеше да бъде отменено, защото имаше засада.

В 25-ата минута Станислав Черчесов трябваше да направи във втори пореден мач принудителна смяна, след като Марио Фернандес получи тежка контузия и бе изнесен на носилка и впоследствие откаран в болница. Мястото му бе заето от Караваев.

Нова тежка контузия на Европейското

"Сборная" владееше топката много повече и имаше териториално превъзходство, но в атаките на Русия нямаше нищо изненадващо и финландците лесно се справяха с тях. Дзюба имаше две половинчати възможности, но от тях не излезе нищо.

Русия нанесе своя удар в добавеното време на първата част. Миранчук, който бе най-добрият играч на "Сборная" през това първо полувреме, направи двойно с Дзюба, след което, въпреки че изглеждаше, че няма никакво пространство, задържа топката между няколко бранители и стреля много технично в далечния ъгъл.

В 49-ата минута Теему Пуки отправи добър изстрел, но Дивеев в последния момент успя да му попречи. Малко след това Головин шутира от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от лявата греда.

Финландците се активираха в предни позиции, а Русия прие играта и започна да изчаква възможности за контраатака. В 53-тата минута Сафонов спаси нов удар на Пуки.

В 66-ата минута Русия бе много близо до втори гол. Миранчук намери Жамелетдинов, който стреля много допре към оголения далечен ъгъл, но топката премина на сантиметри встрани от целта. Няколко минути след това Храдецки спаси финландците от втори гол, след като с една ръка успя да избие много точен удар на Кузяер.

В добавеното време Жамелетдинов пропусна още една добра възможност да удвои.