САЩ с драмтичен триумф в първото издание на Лигата на нациите на зона КОНКАКАФ

Драма с дузпи в продълженията определи шампиона в първото издание на турнира Лига на Нациите на зона КОНКАКАФ. Американците вкараха за 3:2 в 114-ата минута, но пък Мексико пропусна такава в 124-тата. Успехът на американците осигури Кристиан Пулишич, който беше точен от 11-те метра. В 4-тата минута на добавеното време на продълженията наказателен удар беше даден и за Ацтеките. Вратарят Итън Хорват обаче спаси изстрела на Андрес Гуардадо и така осигури успеха на своите.

В три ситуации съдията Джон Пити (Панама) трябваше да се доверява на ВАР, преди да вземе решения.

Мексико откри резултата само след 63 секунди игра, като се разписа Хесус Корона. В 27-ата минута Джовани Рейна изравни. За Рейна това е трети гол с националната фланелка и той дойде след корнер на Пулишич, който прати топката на главата на Маккени. Оттам тя отиде у Рейна, който от 4 метра я вкара във вратата. В 79-ата минута обаче Ацтеките вкараха ново попадение, този път чрез Диего Лайнес след подаване на Ирвинг Лосано. Само три минути по-късно САЩ стигна до ново равенство, този път чрез един от най-обещаващите си играчи Уестън Маккени.

В 108-ата минута отпочиналия от участието на финала в Шампионската лига с Челси Кристиан Пулишич навлезе в наказателното поле, рязко смени посоката и беше подкосен от Карлос Салседо. Панамският съдия Джон Пити не даде веднага сигнал за дузпа, но се консултира с хората от ВАР-стаичката и посочи наказателен удар. Това разгневи селекционера на Мексико Тата Мартино, който протестира бурно и беше отстранен от пейката с червен картон, а Ирвинг Лосано получи жълт за протестите си. Но от дузпата Пулишич вкара 16-ото си попадение с националната фланелка, след като прати топката в горния ъгъл над лявата ръка на вратаря-ветеран Гийермо Очоа. Пити отново не реагира в 119-ата минута, когато удар с глава на Луис Ромо се отби в ръката на Марк Маккензи, която едва беше отделена от тялото. Но вратарят Хорват, който се появи в 69-ата минута на мястото на контузения Зак Стефен, изчака правилния момент и се хвърли вдясно, за да спаси удара на капитана на Мексико и така да осигури успеха на своите.

В мача за 3-о място Хондурас се справи с Коста Рика с 5:4 при дузпите и 2:2 в редовното време. За Коста Рика пропуски направиха Ариел Ласитър и Елцин Техеда, докато Евер Алварадо вкара последния изстрел за Хондурас.