Мартин Димитров и Радина Величкова с впечатляващи резултати на националния шампионат

Националните шампионати по лека атлетика за мъже и жени, момичета и момчета под 16 години се провеждат във Велико Търново от 4 до 6 юни. Двама пловдивски атлети спечелиха няколко титли със силни резултати при момичетата и момчетата под 16 години. Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) се окичи с три златни медала в спринта. На 5 юни високият Мартин бяга 11.17 сек. (0.7) и 11.26 сек. (-0.2) във финала на 100 м и бе с калси над другите. Съотборникът му Любомир Илев единствен слезе под 12 секунди от конкурентите му и с 11.91 сек. на финала бе втори. Бронзът остана за Атанаси Стоянов (Академик – София) с 12.03 сек.

По-късно в същия ден (5 юни) Димитров, Илев, Иван Славов и Даниел Димитров спечелиха титлата на 4х100 м с 47.05 сек. пред четворките на „Вая 94“ – Бургас – 49.24 сек. и „Супер спорт“ – Варна – 49.26 сек.

На 6 юни Мартин Димитров без конкуренция и на 200 м с 22.49 (0.3) сек. в сериите и 22.53 (-0.3) сек. на финала. Шампионът на 400 м Пабло Василев (Академик – София) се пребори за второто място с вицешампиона на 100 м Любомир Илев с 23.83 сек. срещу 23.94 сек.

Радина Величкова (Ботев – Пловдив) бе над всички в две дисциплини – скок дължина с три опита над 5.40 м (5.40-5.41 и 5.58 м). Нейната съотборниучка Петя Бозукова и бе достойна конкурентка с 5.50 м и второ място. Трета пловдивчанка Сияна Бръмбарова (Енерджи – Пловдив) е трета с 5.44 м. Бръмбарова бе бронзова медалистка и на 100 м с препятствия. Вице шампионката на 100 м с препятствия Марта Бахарова (КЛАСА) също скочи 5.44 м, но остана четвърта, тъй като втория по сила опит на Бръмбарова беше също 5.44 м срещу 5.27 м на Бахарова.

Величкова допълни колекцията си от 5 юни със сребро от щафетата 4х100 м с отбора на „Ботев“ – Пловдив, където бяга на втори пост.

На 6 юни Величкова показа огромно превъзходство на 200 м с две бягания под 25.30 сек. В сериите възпитаничката на Ива Пранджева постигна 25.29 сек., ана финала 25.19 сек. без да срещне опозиция. Втора остана вицешампионката на 100 м – Анна Миланова (Ивет Лалова Спринт Академи – София) 26.28 сек., а трета Виктория Чанкова (Супер спорт – Варна) – 26.73 сек.

В дългия спринт на 400 м, който се проведе на 5 юни, шампионът Павло Василев също бе убедителен с 52.71 сек., а Илиян Данаилов (Атлетика 2012 – Велико Търново) 54.93 сек. и Константин Атанасов (Академик – София) – 55.08 сек. бяха негови подгласници на почетната стълбичка.

С огромна преднина от 20 метра пред втората финишира и шампионката на 400 м Алексана Петкова (Ивет Лалова Спринт Академи – София) – 58.28 сек. Христина Койнова (Супер спорт – Варна) е втора с 60.93 сек., а Виктория Чанкова (Супер спорт – Варна) е трета с 61.39 сек.

Койнова спечели пък най-силната серия на 800 м на 6 юни с 2:22.50 мин. и надделя само с 0.04 сек. – 2:22.54 мин. над шампионката на 1500 м Рамона Николова (Младост 2012 –Благоевград). Третото място там остана за Вероника Миткова (Черно море Атлетик – Варна) – 2:24.24 мин.

Рамона Николова пък единствена слезе под 5 минути на 1500 м на 5 юни и с 4:57.59 взе титлата в дисциплината пред сребърната Аделина Павлова (Шумен) 5:01.58 мин. и Памела Ени (Русе Кар) – 5:02.86 мин.