България удари и Украйна в Златната европейска лига🏐🇧🇬 (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България записаха втора поредна победа в тазгодишната Златна европейска лига. Воденият от селекционера Иван Петков тим се наложи над домакините от Украйна, начело на които пък е Владимир Орлов, с 3:0 (28:26, 25:13, 25:22) в последния мач от първия турнир в предварителна Група В, игран тази вечер в Двореца на спорта "Юност" в Запорожие.

От участие в групата се отказа отборът на Финландия заради очаквана карантина за коронавирус. Така България, която е и домакин на финалната четворка на турнира, е начело в групата с 3 победи от 3 мача и 9 точки, а Украйна е втора с 2 победи, 1 загуба и 5 точки след вчерашната победа над Словакия с 3:2 гейма.

Следващата седмица е втория турнир в групата в зала "Колодрума" в Пловдив. В петък (4 юни) България ще играе срещу Словакия, а в събота (5 юни) срещу Украйна, докато в неделя (6 юни) един срещу друг ще се изправят Словакия и Украйна. Всички срещи са от 20,30 часа.

Двата отбора започнаха равностойно в първия гейм, след което украинките поеха инициативата. Въпреки предимството на домакините, българските момичета се събраха, набраха инерция и направиха обрат. Сервисът и атаката на българките обаче бяха ключови за крайния успех в гейма с 28:26. Волейболистките на Иван Петков не дадоха никакви възможности на Украйна във втората част. Българките доминираха във всеки елемент, като се откъснаха в резултата от рано и спечелиха гейма с разгромното 25:13. Третата част бе изцяло под диктовката на "лъвиците". Домакините опитаха да се върнат в мача, но не успяха и България се поздрави с чиста победа след 25:22 и 3:0.

Най-полезна за България бе Мирослава Паскова с 20 точки (2 аса, 53% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане), а Гергана Димитрова добави още 17 точки (1 блок, 52% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) за победата. За домакините от Украйна Катерина Дудник и Диана Мелюшкина завършиха с по 10 точки.

УКРАЙНА - БЪЛГАРИЯ 0:3 (26:28, 13:25, 22:25)

УКРАЙНА: Виктория Данчак 1, Диана Мелюшкина 10, Катерина Дудник 10, Юлия Бойко 9, Карина Денисова 5, Даря Великокон 3 - Кристина Немцова-либеро (Оксана Яковчук, Анна Харчинска 5, Марина Мазенко)

Старши треньор: ВЛАДИМИР ОРЛОВ

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Димитрова 12, Мирослава Паскова 20, Гергана Димитрова 17, Нася Димитрова 9, Мира Тодорова 4 - Жана Тодорова-либеро (Петя Баракова 1, Борислава Съйкова, Александра Миланова 1)

Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ.