Левски Лукойл си свърши работата в Самоков, Йордан Минчев блести за “сините” (видео)

Отборът на Левски Лукойл нанесе втори пореден удар на Рилски спортист в серията за златото в Националната Баскетболна Лига. Тимът на Константин Папазов поведе с 2-0 победи в общия резултат, след като спечели и второто си гостуване в Самоков с крайното 87:79 (20:20, 25:19, 21:26, 21:14) в зала “Арена Самоков”.

Сега серията се измества в София, като следващите два мача от нея ще се проведат в зала “Универсиада”. В понеделник от 19:00 часа предстои мач №3 между двата претендента за трофея.

Страхотен двубой за столичани направи Йордан Минчев, който пое диригентската палка в състава на “сините” в последната четвърт, точно когато отборът се нуждаеше от лидер. Крилото наниза 10 от общо отбелязаните 21 точки на Левски Лукойл в частта, като освен това се представи на върхово ниво и в защитен план, при положение че водещите реализатори - Данило Тасич, Кийт Бенсън и Венцислав Петков, бяха с по 4 лични нарушения.

Алекс Симеонов успя да стисне зъби и да превъзмогне травмата в левия си глезен. Крилото на Рилецо, което получи контузия в първия мач, влезе от пейката и записа 24 минути игрово време, като завърши с 6 точки и 6 борби при 1/7 стрелба от полето. Брендън Браун и Павлин Иванов също нямаха ден в стрелбата си, като двамата комбинираха за общо 14 точки при 4/27 от полето.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Тройка на Чавдар Костов даде старт на гонитбата между двата тима в двубоя, но домакините от Самоков отговориха чрез центъра Николас Карвачо, който наниза четири поредни точки и донесе първата преднина в мача на своя тим при 4:3.

"Сините" продължаваха да акцентират върху пробивите си и комбинациите с високите Данило Тасич и Кийт Бенсън, което даваше очаквания резултат и отборът на Тити Папазов записа серия от 8 поредни точки, за да поведе с 4:11.  Както и в предния мач обаче Рилецо бързо намери точния си мерник и наниза две поредни тройки чрез Брендън Браун и Златин Георгиев, за да се доближи максимално до своя съперник при 10:11.

Това краткотрайно изригване на Рилецо не помогна особено на тима, тъй като Левски Лукойл запази концентрацията си и успя отново да се измъкне в резултата при 12:20. Носителите на Купата на България не се предадоха и също отвърнаха със силна серия, като водени от капитана Златин Георгиев и Нико Карвачо изравниха резултата при 20:20 след края на първата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Наказателната акция на Рилецо продължи още една минута след началото на втората четвърт, като в този период от време самоковци нанизаха още 5 точки и по този начин си спечелиха преднина от 25:20, докато при гостите сушата ставаше все по-сериозна. Тя обаче бе спряна от гарда Тайрън Бразелтън, който успя да вкара кош и фаул, последван от добавка на Данило Тасич и ново равенство при 25:25.

Влезлият като резерва в днешния мач Алекс Симеонов, който получи травма в глезена в първия двубой, се завърна на паркета с тройка, за да изведе тима си с три аванс при 28:25. Драматичната битка на паркета в зала "Арена Самоков" се превръщаше във все по-сирепа, а играта на серии нямаше край. Левски Лукойл отново излезе напред в резултата при 28:32, но устремът на столичани бе спрян от тройка на Тихомир Желев - 31:32.

Левски Лукойл не само запази, но и увеличи крехката си преднина в следващите няколко минути, увеличавайки аванса си на 5 точки след забивка на Йордан Минчев и два успешни наказателни изстрела на Данило Тасич - 35:40 за гостите. Добрата защита на Левски Лукойл, в комбинация с качествено проведените атаки, осигуриха на "сините" актив от 8 точки при 37:45, преди Златин Георгиев да намали изоставането на Рилски до 6 при 39:45. Домакините не намериха целта в последното си нападение за периода и така разликата в резултата на полувремето остана непроменена - 39:45 в полза на Левски Лукойл.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Гостите стартираха второто полувреме много силно и за първи път в мача си спечелиха двуцифрена преднина, след като поведоха с 10 точки при 42:52. Тайрън Бразелтън и Данило Тасич нанизаха по една тройка, а от другата страна пропуските започнаха да се трупат все повече и повече. Рилецо обаче успя да се задържи в резултата и дори да стопи разликата наполовина след няколко посещения до наказателната линия - 50:56.

Тити Папазов: В София ни чака още по-тежка битка

Домакините обаче имаха психологически превес, след като Данило Тасич и Кийт Бенсън натрупаха по четири лични нарушения всеки. Липсата на двамата гиганти в подкошието на "сините" даваше шанс на домакините да правят успешни пробиви в оцветената зона и след кош и фаул на Карвачо и пробив на бърза атака на Павлин Иванов резултатът бе изравнен при 56:56.

Чилийската машина на Рилски спортист успя да изкара четвърти фаул и на гарда на столичани Венцислав Петков, като в отбора на Тити Папазов вече имаше трима играчи с по четири натрупани лични нарушения - 60:60. Двата отбора записаха няколко успешни стрелби от тройката за край на частта, който дойде при 65:66 в полза на Левски Лукойл.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Две поредни лоши нападения на Рилецо позволиха на Йордан Минчев да напомни за себе си и да изведе гостите до аванс от пет точки при 65:70 след изиграването на първите две минути игра от последния период. Прекъсването на Людмил Хаджисотиров не даде резултат и след нова грешка в нападение Йордан Минчев получи право да изпълни два фаула след неспорстменско нарушение на Йордан Минчев, който увеличи преднината на своя тим до 65:72.

Людмил Хаджисотиров: Няма да се предадем

Завръщането на Данило Тасич на паркета донесе още по-голям прилив на енергия на гостите, които увеличиха серията си от началото на периода на 1:11 и излязоха напред с двуцифрен аванс при 66:77 и оставащи 5:55 на часовника. Изключителната игра на Минчев в двете фази на игра в последната четвърт бе от ключово значение за запазването на преднината на "сините", тъй като първо крилото отбеляза две точки след страхотен пробив, а след това спря Алекс Симеонов в защита.

Въпреки това Златин Георгиев и компания намалиха дефицита си до 7 точки при 72:79 и 3:58 на таблото, но Кийт Бенсън отново пое диригентската палка и вкара в две поредни нападения, за да изведе Левски Лукойл до аванс от 11 при 72:83. Рилски спортист нямаше абсолютно никакъв късмет в стрелбата си от далечно разстояние в ключовите моменти от частта, а 66 секунди преди края гостите водеха със 74:85. Време за обрат нямаше, а Левски Лукойл затвори мача при 87:79 в своя полза.

Тайрън Бразелтън завърши с 20 точки, 5 борби и 6 асистенции за победителите. Данило Тасич наниза 19 точки, хвана 13 борби и записа 5 завършващи подавания, Кийт Бенсън вкара 16 точки, а Чавдар Костов и героят Йордан Минчев се разписаха с по 12 точки.

Николас Карвачо бе най-добър за Рилецо с 22 точки и 8 борби при 10/11 стрелба от игра. Капитанът Златин Георгиев отбеляза 17 точки, а Тихомир Желев вкара 12.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 8, Павлин Иванов 6, Николай Георгиев 2, Златин Георгиев 17, Николас Карвачо 22 (Тихомир Желев 12, Алекс Симеонов 6, Трей Портър 4, Деян Карамфилов 2, Мирослав Васов)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 20, Чавдар Костов 12, Христо Захариев 2, Данило Тасич 19, Кийт Бенсън 16 (Йордан Минчев 12, Райън Райт 4, Венцислав Петков 2)