Невероятен обрат донесе преднина на Левски Лукойл във войната за златото

Отборът на Левски Лукойл поведе с 1-0 победи във финалната серия за златото на Националната Баскетболна Лига. "Сините" успяха да осъществят обрат от 15 точки пасив, за да постигнат успех с 89:85 над Рилски спорист в мач №1 от войната за титлата в зала "Арена Самоков".

Следващият двубой между двата тима e в петък (21 май) от 19:00 часа, отново в "Арена Самоков". Форматът на серията е 4 победи от 7 мача.

Домакините нямаха кадрови проблеми преди срещата, но в нея травма получи титулярното крило на тима Алекс Симеонов. Баскетболистът напусна игра в края на третата четвърт. За Левски Лукойл аут бяха Асен Великов и Рейкуон Мичъл

Лоша новина за Рилецо! Алекс Симеонов остава под въпрос за мач №2 от финалите

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първата успешна атака бе за гостите, които успяха да намерят целта чрез своя лидер в подкошието Кийт Бенсън, който още от началото на мача започна да тормози Нико Карвачо. Рилецо отговори чрез кош от средна дистанция на Павлин Иванов, но след това Левски Лукойл продължаваше да бъде безпощаден при атаките си в оцветената зона от паркета, за да поведе рано с 2:6.

Двата отбора си размениха по една тройка след точни изстрели на Брандън Браун и Чавдар Костов, а веднага след това и Тихомир Желев успя да намери целта отдалеч, за да доближи Рилски на само точка пасив при 8:9. Канонадата от перфектни стрелби от тройката продължаваше да е основен акцент на случващото се на паркета, след като и двата тима започнаха да си разменят кинжали от далечна дистанция.

Левски Лукойл успя отново да се озове напред в резултата при 14:17, но преднината на "сините" бе пратена в историята след кош и фаул на Браун, който изравни за 17:17. Самоковци захапаха много здраво своя съперник и не му дадоха да диша в минутите до края на частта, оформяйки серия от 12 поредни точки за край на периода, като по този начин поведоха с 26:17 след кош със сирената на Павлин Иванов.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Сушата на Левски Лукойл вече достигаше цели пет минути, в които отборът не успя да добави нито точка на сметката си. Рилски пък продължаваше да играе изключително освободено и разнообразно в атака, а след два успешни наказателни изстрела на Трей Портър разликата в резултата стана двуцифрена при 28:17.

Столичани продължаваха да изпитват проблеми срещу агресивната защита на Рилски спортист, а подкошието на "сините" изцяло принадлежеше на Рилецо, който поведе с 32:18 след забивка на Портър и елегантно поднасяне на капитана Златин Георгиев. Първият точен изстрел на Левски Лукойл от игра през втората четвърт дойде чак при оставащи 5:42 минути, след като Чавдар Костов върна тройка на Николай Георгиев, за да намали изоставането на своя отбор до 13 точки при 35:22.

Именно този кош донесе нужната доза увереност на гостите, които успяха да се съвземат от ранния шок и да стопят дефицита си на едноцифрените размери след кош на бърза атака на Данило Тасич, направил резултата 38:29. Левски Лукойл отново започна да разчита изцяло на опита и височината на Кийт Бенсън, който напомни за себе си и с две поредни точни отигравания свали дистанцията между двата отбора на пет точки при 40:35.

Играта на Рилецо навлезе в тотален колапс, тройка на Венцислав Петков върна гостите на две точки пасив, но Павлин Иванов реагира с перфектен изстрел отдалеч, за да спре устрема на Левски Лукойл - 43:38. Частта завърши с техническо нарушение на Алекс Симеонов, което позволи на Чавдар Костов да оформи 43:39 след края на първото полувреме.

Тити Папазов: Живеем с мисълта за спечелване на титлата

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна ударно за Левски Лукойл, който отвори частта с две поредни тройки, за да си върне аванса в резултата за първи път от откриващите минути в първата част - 45:47. Рилецо не отстъпи и моментално нанесе ответен удар след изригване на Брендън Браун, който вкара пет поредни точки и изведе своя тим напред при 50:47. Темпото на игра се повиши значително, а Рилецо успяваше да държи преднината в свои ръце при 57:52.

Гостите от София обаче също не се отказваха и след две поредни тройки на Захариев и Тасич картинката отново се обърна - 59:60 за Левски Лукойл. Павлин Иванов отново се погрижи да наруши ритъма на игра на "сините" със страхотна далечна стрелба, но тройка с нарушение на Чавдар Костов отново осигуриха преднина в полза на гостите - 62:64. Яростната гонитба между двата тима продължаваше с пълна сила, а след като Рилецо отново поведе в резултата при 67:64, се наложи титулярното крило на домакините Алекс Симеонов да напусне игра с контузия в левия глезен.

Левски Лукойл намери сили да се добере максимално до своя съперник, а кош на Костов след техническо на Деян Карамфилов направи разликата едва една точка при 69:68 преди началото на последния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Началото на финалния период бе изключително драматично, като нито един от двата отбора не успя да се отскубне в резултата. Кийт Бенсън продължаваше да тероризира домакините и след поредния си кош и фаул изведе Левски Лукойл до две точки аванс при 73:75, но веднага след това Тихомир Желев се възползва от нарушение срещу него и не сбърка при трите си наказателни изстрела, за да направи резултата 76:75 и 7:41 на часовника.

Почти безгрешният в днешния мач Бенсън отново донесе важни точки на "сините" в ключов момент, а кош на бърза атака на Йордан Минчев няколко секунди по-късно донесе аванса отново на територията на гостите - 78:79 при 6:10 на таблото. Рилецо не показа колебания в следващите си две нападения и отново се оказа с преднина от една точка, след като влезлият на мястото на Симеонов - Николай Георгиев, и Браун бяха точни за 82:81 при оставащи само 4:49 от мача.

Напрежението вече си казваше думата и то повлия при някои от следващите пропуски на двата отбора, но Данило Тасичи възстанови равенството в резултата с един точен наказателен удар - 82:82 при 3:20 на часовника. Левски Лукойл отново се превърна във водач в резултата след нова акция на Бенсън, след което Рилецо отговори с един точен изстрел от наказателната линия на Нико Карвачо, който направи резултата 83:84 при оставащи малко над 120 секунди.

Перфектна индивидуална изява на Брендън Браун отново изведе Рилецо напред с точка, но веднага след неговото отиграване Данило Тасич наниза страхотна тройка с табло, за да направи резултата 85:87 при оставащи само 30 секунди до края на мача. Много крива стрелба на Павлин Иванов и кош на Тайрън Бразелтън осигуриха допълнително спокойствие в редиците на гостите, които вече водеха с четири точки при 85:89 и само 9 секунди до края. Рилецо не успя да реализира в последната си атака и по този начин Левски Лукойл записа успех с 89:85.

Кийт Бенсън завърши като най-резултатен за Левски Лукойл с 24 точки и 7 борби. Данило Тасич се разписа с 23 точки, 11 овладени топки и 5 завършващи подавания, а Чавдар Костов добави 18 точки на сметката на Левски Лукойл

Брендън Браун реализира 22 точки за Рилски спортист, Павлин Иванов добави 14 точки, а Алекс Симеонов, който получи контузия, остана с 11 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 22, Павлин Иванов 14, Тихомир Желев 6, Алекс Симеонов 11, Николас Карвачо 9 (Златин Георгиев 7, Трей Портър 6, Николай Георгиев 5, Деян Карамфилов 5, Мирослав Васов)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 8, Чавдар Костов 18, Христо Захариев 6, Данило Тасич 23, Кийт Бенсън 24 (Венцислав Петков 6, Йордан Минчев 4, Райън Райт, Константин Тошков)