Ливърпул си свърши работата срещу Бърнли и се завърна в топ 4 (видео)

Ливърпул постигна поредната изключително важна победа в битката за място в Шампионската лига. Отборът на Юрген Клоп спечели с 3:0 гостуването си на Бърнли и се завърна в топ 4 за първи път от средата на февруари. Роберто Фирмино откри резултата малко преди почивката, Натаниъл Филипс удвои в 52-ата минута, а влезлият като резерва Алекс Окслейд-Чембърлейн се разписа две минути преди края.

След четвъртата си поредна победа във Висшата лига мърсисайдци се изравниха по точки с Лестър, но имат по-добра голова разлика и затова изпревариха "лисиците". В последния кръг Ливърпул приема Кристъл Палас и при победа по всяка вероятност ще си гарантира място в четворката и участие в следващото издание на ШЛ. Решителният фактор може да се окаже головата разлика, а "червените" имат преднина от четири гола на Лестър по този показател.

Отборът на Юрген Клоп започна активно и в третата минута имаше отлична възможност да поведе. Александър-Арнолд намери Мане в малкото наказателно поле, но сенегалецът по някакъв начин успя да насочи топката покрай вратата.

Бърнли владеше топката по-рядко, но създаваше проблеми на съперника. Домакините направиха няколко опасни атаки, а в деветата минута защитата на мърсисайдци трудно се справи с остро центриране. Топката стигна до Ууд, който върна към Лоутън, а неговият изстрел бе блокиран с глава от Уилямс. Малко по-късно Салах имаше проблеми в свойто наказателно поле. Той първо загуби топката, а след това успя да я отклони преди тя да попадне в ръцете на Алисон.

В играта на Ливърпул имаше прекалено много грешки, а в допълнение към това защитата на съперника бе наредена добре и изглеждаше трудна за преодоляване. В 16-ата минута комбинация между Салах и Мане завърши с подаване към Фирмино, но бразилецът стреля покрай вратата. Мърсисайдци опитаха да натиснат, но оставяха пространства в защита. В 26-ата минута Крис Ууд бе изпуснат и се озова в наказателното поле с топката сам срещу Алисон. Нападателят имаше великолепна възможност да открие резултата, но стреля неточно.

Отговорът на гостите бе отлична комбинация, при която Салах изведе Тиаго на прекрасна позиция. Бившият играч на Байерн стреля по диагонала, като топката мина встрани от вратата. Секунди по-късно Салах също пропусна добра възможност.

Защитата на Ливърпул определено изглеждаше нестабилна, а и Алисон на няколко пъти бе близо до това да допусне грешка. В една ситуация вратарят изпусна топката в наказателното поле, но съдията отсъди нарушение на Ууд срещу него. Бразилецът се справи далеч по-добре в 39-ата минута, когато отрази удар на Макнийл.

След добър период на Бърлни гостите взеха инициативата за последните минути на полувремето. Мане отново не успя да се възползва от добра ситуация, след като бе изведен от Салах, тъй като Тарковски се намеси блестящо в последния момент и блокира удара. Последва ъглов удар, при който Нат Филипс получи великолепен шанс да се разпише, но прати топката над вратата. Тимът на Клоп все пак успя да стигне до гол в 43-ата минута. Робъртсън бе изведен отляво от Мане и прати топката в наказателното поле, където Фирмино нахлу и прати топката в мрежата за 0:1.

Бърнли стартира отлично второто полувреме и организира няколко добри атаки. Удар на Ууд отиде в ръцете на Алисон, а вратарят се справи и с две поредни центрирания от ъглов удар. След като удържа на натиска, Ливърпул показа качествата си в нападение. Комбинация между атакуващото трио на гостите завърши с изстрел на Салах във външната страна на мрежата.

В 52-ата минута мърсисайдци поведоха с два гола. Натаниъл Филипс засече с глава центриране на Мане и удвои аванса на тима на Юрген Клоп. Бранителят отбеляза първия си гол за Ливърпул.

Тази преднина даде по-голямо спокойствие на гостите, но Бърнли не се отказа да атакува. Тимът на Шон Дайч обаче не бе ефективен в завършващата фаза и ударите не затрудняваха Алисон. Все пак в 69-ата минута домакините бяха близо до попадение. Тарковски се извиси след ъглов удар и насочи топката с глава, но Филипс я изчисти от голлинията. Малко по-късно удар с глава на Мий мина покрай вратата.

Освен с гола Филипс се отличи и с няколко великолепни намеси в защита и не случайно бе избран за играч на мача. Две минути преди края влезият като резерва Алекс Окслейд-Чембърлейн отбеляза трети гол за Ливърпул. Халфът преодоля вратаря на съперника с удар в близкия ъгъл и записа първо попадение за сезона.

БЪРНЛИ - ЛИВЪРПУЛ 0:3
0:1 - Фирмино (43)
0:2 - Филипс (52)
0:3 - Окслейд-Чембърлейн (88)