Националите свободен стил останаха с една квота за Игрите в Токио

Националният отбор по борба свободен стил остана с един състезател на Олимпийските игри в Токио това лято, след като Ахмед Батаев загуби схватката си за квота.

Така България ще има борец само в категория до 57 килограма, като визата бе спечелена от Георги Вангелов на евроквалификациите в Будапеща. Батаев стигна до битка за квота след много силно представяне в схемата. Той започна в категория до 97 кг с 10:0 срещу Луис Соса (Куба), а на четвъртфиналите се изправи срещу Сатиуар Кадиан.

Иранецът поведе с 5:1 само минута преди края, но две късни хватки дадоха по две точки на българския национал и той изравни за 5:5. Резултатът остана непроменен до края на схватката и Батаев се класира на полуфинал, където отстъпи на световния и европейски бронзов медалист Ейбрахам Руано (Италия). Батаев загуби три точки на старта в полуфинала, но 38 секунди преди края изнесе Руано от тепиха за две.

25 Олимпийска квалификация по борба

Българският национал обаче получи разтежение в бедрото на десния крак по време на хватката и не успя да обърне резултата в оставащата половин минута. Батаев отстъпи с 2:3 и ще играе за бронз, който обаче не носи квота за Токио 2020. Сушан Расим (65), Али Умарпашаев (74), Ахмед Магамаев (86) и Георги Иванов (125) също отпаднаха от сметките за Олимпиадата по-рано днес.

Днес в зала "Арена Армеец" в София пък са схватките на единствените три категории за жени, в които България няма квота.