Виляреал наруши английската доминация, гредите спряха Арсенал в Лондон (видео + галерия)

Отборът на Виляреал достигна до финала в Лига Европа, след като елиминира фаворита Арсенал. След 2:1 в Испания, тази вечер възпитаниците на треньора Унай Емери устискаха 0:0 в Лондон, което бе достатъчно да си подсигурят билета за Гданск, където на 26 май ще се изправят срещу Манчестър Юнайтед. "Артилеристите" имаха малшанс на два пъти, след като след удари на Пиер-Емерик Обамеянг топката срещна гредата. Така скромният испански тим наруши доминацията на отборите от Острова в евротурнирите, като предотврати втори изцяло английски финал, след като за трофея в Шампионската лига ще спорят Манчестър Сити и Челси.

Голямата новина в състава на домакините бе включването на Пиер-Емерик Обамеянг в стартовия състав. В последния момент от сметките на мениджъра Микел Артета пък отпадна Гранит Джака.

Двубоят беше изключително важен за "артилеристите", които ще пропуснат евротурнирите за първи път от 25 години.

Първият точен удар беше отправен още в петата минута, когато Самуел Чуквуезе опита да изненада Бернд Лено, но германският страж изчисти в ъглов удар с една ръка. Гостите от Испания постепенно овладяха инициативата и задържаха повече топката в свое владение и контролираха събитията на терена.

В 11-ата минута Чуквуезе отново пробва мерника си, но този път топката не стигна до вратаря. Арсенал си върна притежанието на топката и се опита да напада в минутите между 15-ата и 20-ата, но гостите се отбраняваха грамотно и не се затрудняваха да спират атаките далеч от вратата си. В 22-ата минута грешка на лондончани в отбрана доведе до опасност пред вратата на Лно. Дани Парехо принуди Томас Партей да го фаулира пред наказателното поле. Прекият свободен удар беше изпълнен от самия Парехо, който стреля над вратата. В 26-ата минута се стигна до най-доброто положение пред вратата на Виляреал. След изпълнение на ъглов удар топката попадна в обсега на Пиер-Емерик Обамеянг, който без подготовка стреля ниско по земята и топката срещна напречната греда.

15 Арсенал - Виляреал 0:0

Минута по-късно Виляреал понесе кадрови удар, след като много активният до тои момент Чуквуезе получи контузия и рухна на терена. Наложи се нигериецът да бъде принудително заменен, а самият той напусна терена на носилка. Мястото му зае 18-годишния Пино.

В 34-ата минута Гаспар нахлу опасно в наказателното поле на Арсенал, но стреля слабо в ръцете на Лено. Двата отбора продължиха да се надлъгват и да чакат грешка на съперника. В 39-ата минута Обамеянг отправи силен удар след бърза атака. Вратарят на Виляреал Руи игра с топката, но я изпусна между краката си, но успя да я улови. В ответната атака Арсенал едва не си отбеляза автогол. След лош пас на Жерард Морено топката се отби в Пабло Мари едва не влезе във вратата. В 44-ата минута Букайо Сака не намери продължение на перспективна атака на Арсенал и прати топката встрани от вратата при опита си да центрира в наказателното поле. До края на първото полувреме не се случи нищо по-интересно от един ъглов удар пред вратата на Виляреал и така резултатът се запази.

В началото на втората част Арсенал тръгна смело напред и пропусна да открие резултата след грешка на Руи. Смит-Роу се опита да го прехвърли, но не успя да насочи топката във вратата. Преди това пък Никола Пепе стреля след подаване на Тиърни, но неточно. Едва в 53-ата минута гостите организираха първата си атака, но не последва нищо опасно. Виляреал се настани в половината на Арсенал, като играчите в жълто умело комбинираха помежду, но без да създават ситуации пред Лено.

В крайна сметка в 58-ата минута Пино се реши да стреля, а след докосване от Лено топката излезе в ъглов удар. В 61-ата минута Мартин Йодегор и Пабло Мари едновременно поискаха медицинска помощ. Норвежецът беше заменен малко по-късно от Габриел Мартинели. Всичко това се случи на фона на атаки и продължителни разигравания на Виляреал, в чиято полза работеше времето. В 68-ата минута грешка на Лено едва не доведе до сериозна опасност пред вратата му, но германецът все пак успя да изчисти далеч напред.

В 71-ата минута Арсенал получи свободен удар отдясно на наказателното поле. Сака центрира пред вратата, където над всички се извиси Холдинг и успя да играе с глава, но топката мина над вратата. Две минути по-късно Холдинг отново успя да насочи топката с глава, но пак не му достигна точност. В 75-ата минута Томас Партей се опита да нахлуе в наказателното поле, но изтърва топката и падна пред наказателното поле, като преди това извърши нарушение срещу Пино. В 79-ата минута за втори път гредата спаси Виляреал от попадение. Никола Пепе изведе добре Ектор Белерин, който центрира, Обамеянг успя да надскочи всички и стреля с глава, но топката се отби в страничната греда и защитник на гостите успя да я изчисти.

Последва двойна смяна в Арсенал. Александре Лаказет смени Обамеянг, а Вилиан влезе на мястото на Тиърни. Арсенал натисна в заключителните минути в търсене на безценното попадение. "Артилеристите" създадоха няколко положения. Първо Лаказет не успя да стреля, топката попадна у Белерин, който потърси Мартинели, но подаването беше прекалено силно. Последва нова възможност, но Коклен успя да изпревари Белерин преди да нанесе удар. Унай Емери извърши двойна смяна в добавеното време. Играта напусна и Белерин. Арсенал опита да организира една последна атака, но Виляреал се бранеше добре и дори не позволи на "артилеристите" да нанесат удар. Така дойде краят на мача, което означаваше, че Виляреал е на финал, в който ще се изправи срещу Манчестър Юнайтед.

Арсенал - Виляреал 0:0

Арсенал: Лено, Холдинг, Мари, Тиърни, Сака, Партей, Смит Роу, Белерин, Пепе, Обамеянг, Йодегор.

Виляреал: Руи, Педраса, Торес, Албиол, Гаспар, Тригерос, Коклен, Парехо, Чуквуезе, Алкасер, Морено.