Ман Сити обезличи ПСЖ и се класира на исторически финал в ШЛ (видео+галерия)

Манчестър Сити е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига! Англичаните спечелиха и реванша с Пари Сен Жермен от 1/2-финалите, този път с 2:0, като така с общ резултат 4:1 си гарантираха място в сблъсъка за трофея. Големият герой на вечерта на "Етихад" бе Рияд Марез, който отбеляза и двата гола за успеха на своя тим в 11-ата и 63-ата минута. Така "Гражданите" за пръв път в историята си ще играят на финал в най-престижния турнир на УЕФА.

64 Манчестър Сити - Пари Сен Жермен 2:0

Джосеп Гуардиола бе избрал да започне мача с Рияд Марез, Кевин Де Бройне и Фил Фодън в предни позиции, докато в средата на терена действаха Фернандиньо, Бернардо Силва и Илкай Гюндоган.

В същото време Килиан Мбапе не успя да се възстанови навреме за мача и Маурисио Почетино бе принуден да започне с Мауро Икарди на върха на атаката, като той бе подкрепян от Неймар, Анхел ди Мария и Марко Верати от по-задни позиции. Двамата опорни халфове пък бяха Леандро Паредес и Андер Ерера.

Срещата започна с натиск на гостите. В 7-ата минута се стигна и до първата дискусионна ситуация. Съдията Бьорн Кайперс отсъди дузпа за парижани за игра с ръка на Зинченко. След това обаче ситуацията бе разгледана с ВАР и се видя, че топката по-скоро среща рамото на играча на домакините.

В 11-ата минута обаче Ман Сити откри резултата. Зиченко получи на лявото крило, напредна и върна към Де Бройне на границата на наказателното поле. Ударът на белгиеца бе блокиран, но топката се озова в Рияд Марез, който от малък ъгъл успя да вкара за 1:0.

Французите се хвърлиха да търсят изравняването и в 16-ата минута изстрел на Маркиньос с глава отблизо се отби от гредата.

Три минути по-късно се стигна до нова опасност пред Едерсон. Бернардо Силва сбърка пред наказателното поле и позволи на Ди Мария да му отнеме и да стреля моментално към опразнената врата, като малко не му достигна да отбележи.

Постепенно Ман Сити укроти натиска на съперника и в 30-ата минута Де Бройне се освободи пред наказателното поле и пробва изстрел, който обаче бе много далеч от целта.

Отговорът на гостите бе мощен шут на Андер Ерера в 36-ата минута, който мина опасно близо до вратата, но в аут.

В последната минута на първото полувреме отново стана интересно пред Кейлор Навас. Вратарят първо трябваше да спасява удар от малък ъгъл на Рияд Марез. След това топката стигна до Бернардо Силва, който стреля и след рикошет кълбото мина до гредата.

В началото на втората част ПСЖ отново бе по-активен, но първата по-интересна ситуация отново бе за домакините. В 53-ата минута Фодън бе изведен сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее, а бе и в засада. Минута по-късно отново младокът имаше шанс да обстрелва вратата, но и този път в ръцете на Навас.

В 61-ата минута Андер Ерера отправи хубав шет от движение, но Рубен Диаш със самоотвержена намеса попречи на топката да стигне до вратата.

Две минути по-късно Ман Сити вкара втори гол. Домакините направиха страхотна контраатака, Де Бройне пусна за Фодън отляво, той по земя центрира успоредно на голлиинята за Марез, който отблизо вкара за 2:0.

Ситуацията се влоши още повече за французите в 69-ата минута, когато Анхел ди Мария си изкара глупав червен картон. Той влезе в пререкание с Фернандиньо на тъча, след което го настъпи умишлено и Бьорн Кайперс му посочи пътя към съблекалнята.

С човек повече "Гражданите" взеха инициативата и в 77-ата минута бяха близо до нов гол. Фил Фодън напредна на скорост и стреля по земя, като топката се отби от гредата. Минута след това и Де Бройне шутира към вратата на Навас, но неточно.

В 80-ата минута вратарят все пак трябваше да се намесва след нов далечен удар на Фодън.

В края гостите бяха видимо изнервени и извършиха няколко брутални нарушения, като Бьорн Кайперс спокойно можеше да покаже още червени картони на Перснел Кимпембе и Данило, но и двамата се разминаха само с жълти такива.

В крайна сметка Манчестър Сити напълно заслужено триумфира и в реванша, като така стана 42-ият отбор, който ще играе на финала в турнира и трети новак на тази фаза в трети пореден сезон. Англичаните продължиха прекрасната си серия без загуба в надпреварата и вече чакат победителя от другия полуфинал между Челси и Реал Мадрид.