Балкан триумфира в “зеленото” дерби, следва класика срещу Левски Лукойл

Балкан (Ботевград) достигна до полуфиналите в Националната Баскетболна Лига. Отборът, воден от старши треньора Йовица Арсич, спечели третия мач срещу Берое с крайното 82:67 в “Арена Ботевград” и по този начин триумфира в четвъртфиналната серия с 2-1 победи.

На полуфиналите ботевградчани ще се изправят срещу Левски Лукойл, като първият мач между двата тима ще се проведе във вторник.

Балкан беше без титулярния си плеймейкър Сияни Чеймбърс в днешния мач, докато за Берое отстъстваха Николай Стоянов, Кей Джей Фейгън и Костадин Лазаров.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Майсторски две асистенции на Божидар Аврамов към Дарко Балабан и Давонтей Джордан сложиха началото на “зеленото” дерби, като ботевградчани поведоха с 4:0 след първата една минута игра. Берое пък откри сметката си с един точен наказателен удар на Седариън Рейнс, преди Аврамов да продължи рецитала си с първата си тройка в мача, увеличила аванс на домакините на шест точки при 7:1. Гостите от Стара Загора намериха отговор чрез героя от втория мач Кейлъб Бишъп, който избухна със седем поредни точки, за да донесе първата преднина в мача на Берое при 7:10.

Серията на гостите достигна 11 последователни точки, след като Седариън Рейнс също порази мрежичката на шампионите на бърза атака - 7:12. Ботевградчани продължаваха да изпитват сериозни проблеми с опазването на Рейнс, който помогна на заралии да поддържат аванс в границата от петте точки при преполовяването на частта - 11:15. Берое пропусна няколко отворени стрелби от далечно разстояние, което позволи на домакините отново да си върнат преднината при 16:15 след кош и фаул на Станимир Маринов.

Честите промени във водачеството продължаваха да се трупат, но гостите от Стара Загора успяха да изтръгнат аванс от 4 точки след втората тройка в мача на Кейлъб Бишъп - 18:22 преди старта на втория период.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора се вкопчиха в много здрав физически сблъсък в началото на втората четвърт, като отборът на Любомир Минчев нямаше намерение да се предава и успя да задържи крехкия си аванс при изиграни около 3 минути от втората част - 20:24. Джими Гавин обаче спря сушата на гостите с перфектна тройка за 20:27, а от другата страна Седариън Рейнс се погрижи на два пъти да блокира Тауан Ейджи и да осигури бърза атака за гостите.

Тя обаче бе успешна, тъй като Давонтей Джордан блокира Гавин, а веднага след това американският гард на Балкан реализира за 22:27. Неуспешните атаки на Балкан станаха прекалено много, а Берое пък започна все повече да разчита на бързите нападения, които носеха резултат за заралии - 22:29. Ботевградчани най-сетне счупиха каръка с тройка на Давонтей Джордан, който намали разликата до четири при 25:29. Влизането от пейката на Божидар Аврамов запали искрата за обрата на домакините, след като стрелецът наниза тройка, последвана от нова такава на Джордан за 31:29.

Капитанът на Берое Павел Маринов върна две точки за старозагорци, но веднага след това Балкан записа минисерия от пет поредни точки, за да поведе с 36:31 при оставаща около една минута от първото полувреме. Настъпи тотална разруха в играта на Берое, помогнала на домакините да достигнат за първи път до двуцифрена преднина в мача при 41:31, но все пак именно гостите бяха отборът, отбелязал последните две точки в периода, след като Дамян Минков наниза два наказателни за крайното 41:33 след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ботевградчани, които неведнъж започваха колебливо в третата четвърт през настоящия сезон, този път наложиха контрол върху събитията на паркета и достигнаха до аванс от 11 точки след три минути игра в частта при 47:36. Проблемите на Берое се превръщаха във все по-сериозни, а разликата се покачи до 13-те точки при 49:36.

Кейлъб Бишъп върна три точки за гостите, но две поредни страхотни отигравания на Давонтей Джордан и Божидар Аврамов ядосаха Любомир Минчев, който поиска прекъсване при 53:39 за Балкан. Таймаутът подейства донякъде окуражително за гостите и най-вече за капитана Павел Маринов, който наниза пет поредни точки, за да сведе разликата до под 10 точки - 55:46. Няколко секунди след това и Рейнс напомни за себе си, като този път Йовица Арсич бе човекът, който пожела да спре устрема на опонента - 55:48 за Балкан.

Фатална грешка на Михаил Комбаков обаче позволи на Николай Грозев да запише първите си точки в мача с чудесна тройка за 58:48. Допълнителни лоши новини за щаба на Берое бе петото лично нарушение и респективно излизане от игра на Станислав Ваклинов, а поредният кинжал в сърцето на старозагорци бе забоден от Станимир Маринов, който вкара от тройката и оформи 61:50 след края на третата четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое стартира последната част по много силен начин и ръководени от стрелеца Брейди Роуз старозагорци намалиха изоставането си на само шест точки при 61:55. Станимир Маринов за пореден път показа класа и спря серията на гостите с втората си поредна тройка, а в следващото нападение на домакините Божидар Аврамов възстанови двуцифрената разлика между двата тима - 66:55 за Балкан. Последваха две поредни ключови грешки от страна на играчите на Берое, а Аврамов и Ейджи не показаха милост и доближиха домакините до полуфиналите - 74:58 при 5:30 на таблото. Интригата се изпари от "Арена Ботевград", а крайният резултат бе оформен 82:67 в полза на домакините, които продължават защитата на титлата си.

Давонтей Джордан изигра почти перфектен мач за победителите и завърши с 20 точки и 4 асистенции при 7/8 стрелба от игра. Божидар Аврамов наниза 16 точки и направи 6 завършващи подавания, а Крис Минков отбеляза 12 точки при 5/5 от изстрелите си.

Кейлъб Бишъп реализира 20 точки и хвана 9 борби за Берое, Павел Маринов записа 16 точки и 4 борби, а Седариън Рейнс добави 12 и 6 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Давонтей Джордан, Божидар Аврамов, Крис Минков, Димитър Димитров, Дарко Балабан

БЕРОЕ: Джими Гавин, Михаил Комбаков, Симеон Илиев, Кейлъб Бишъп, Седариън Рейнс

Снимка: Балкан