Мартин Недялков и Силвия Георгиева са победители в НУШ по лекоатлетически крос 2021

Националният университетски шампионат (НУШ) по крос-кънтри се проведе на 29-и април в гр. Велико Търново в местността Света гора на традиционното трасе от международен крос „Ивайло“. В състезаниято взеха участие 39 студента (21 мъже и 18 жени) от 8 университета от цялата страна, като мъжете бягаха 6 км, а жените 2 км.

При дамите с резултат от 7:30 мин първа се класира националната рекордьорка на 3000 м стипълчейз при девойките под 20 години Силвия Георгиева (ПУ). Нейни подгластнички станаха Денислава Борисова (НСА) и Лиляна Гоцева (ЮЗУ)  съответно с 7:36 и 7:50.

Победител при мъжете е докторантът от Софийски университет Мартин Недялков с време от 20:24 мин. Само на две секунди зад него с време от 20:26 мин на втора позиция финишира Мирослав Спасов (НСА). Трети с резултат от 20:46 мин  в тазгодишния крос се нареди Георги Гергов (ВТУ), който само четири дни преди това (25 април) взе сребро на националния шампионат по планинско бягане – дълга дистанция.

В отборното класиране при студентките Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски“ зае първата позиция в състав Силвия Георгиева, Кристина Борукова и Ивана Иванова. На второ и трето място се класираха съответно Софийският университет „Св. Климент Охридски“ (Андрея Дяксова, Евангелина Дяксова, Гергана Заднепровска) и Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ (Румяна Цанова, Ива Пиперска, Велина Кансъзова, Надежда Симеонова).

При мъжете първото място бе за Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (Александър Василев, Мартин Недялков, Петър Борисов, Десислав Славчев). Втори се наредиха Националната спортна академия „Васил Левски“ (Мартин Рачев, Мирослав Спасов, Мартин Аргиров, Ахмед Ахмед), а третата позиция бе за Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“  (Георги Гергов, Валентин Шишков, Христо Минков, Нишан Такворян, Светозар Стойчев).

Националният университетски шампионат по крос-кънтри се проведе месец преди Националната универсиада, която тази година ще се проведе от 26.05 до 29.05. в гр. Стара Загора. Там лекоатлетите-студенти ще могат отново да премерят сили, но този път на писта.