Рома ядоса Манчестър Юнайтед и след почивката стана страшно (видео + галерия)

Манчестър Юнайтед е на една крачка от финала в Лига Европа. "Червените дяволи" разгромиха Рома с 6:2 на "Олд Трафорд" и показаха защо са считани за фаворит номер 1 в турнира. Гостите от Италия водеха с 2:1 на почивката, но през второто полувреме бяха отнесени от тима на Оле Гунар Солскяер, който заби пет безответни гола.

Бруно Фернандеш откри за Юнайтед в 9-ата минута, но в 12-ата Лоренцо Пелегрини изравни от дузпа. Един Джеко изведе "джалоросите" напред в 34-ата минута и изглеждаше, че Рома може да постигне добър резултат преди реванша на "Олимпико". Плановете на Пауло Фонсека обаче се объркаха от трите принудителни смени, които трябваше да извърши още през първото полувреме.

Юнайтед излезе преобразен през втората част и физически смачка съперника си. Кавани се разписа за 2:2 в 48-ата минута, а в 64-ата отново той беше точен и "червените дяволи", но най-лошото за Рома тепърва предстоеше. Бруно Фернандеш от дузпа в 71-ата минута, Пол Погба в 75-ата и резервата Мейсън Грийнууд в 86-ата довършиха "джалоросите", като по този начин обезсмислиха ответния двубой.

Това е общо пети полуфинал във всички турнири за Юнайтед от началото на миналата година, но нито един от предишните четири не беше спечелен. През сезон 2019/20 "червените дяволи" отпаднаха на същия етап от Севиля. За последно отборът ликува с трофея през 2017 година под ръководството на Жозе Моуриньо.

По пътя към полуфиналите в Лига Европа английският гранд елиминира последователно Реал Сосиедад, Милан и Гранада. Рома пък се справи с Брага, Шахтьор (Донецк) и Аякс. В цялата си кампания в Лига Европа "вълците" имат само една загуба - тази с 1:3 от ЦСКА-София в груповата фаза.

Манчестър Юнайтед влезе в двубоя в много по-добра форма. Отборът на Солскяер имаше само една загуба в последните си 21 мача, а освен това беше в серия от 17 домакински срещи без поражение в Лига Европа.

Рома е на другия полюс. В Серия "А" тимът спечели едва един от най-скорошните си 7 мача и Лига Европа остана единственият шанс сезонът да бъде спасен, а старши треньорът Пауло Фонсека да запази поста си. През уикенда "джалоросите" отстъпиха с 2:3 на застрашения от изпадане Каляри, но цялото внимание беше насочено към гостуването на "Олд Трафорд" и възможността за достигане на първи европейски финал от 30 години.

Капитанът на Манчестър Юнайтед Хари Магуайър, Люк Шоу и Скот Мактоминей изтърпяха наказанията си в реванша с Гранада и днес бяха титуляри. Пол Погба и Единсон Кавани, които не играха срещу Лийдс през уикенда, също започнаха от първата минута. Маркъс Рашфорд имаше лека контузия, но се възстанови и действаше като част от офанзивното трио зад Кавано, заедно с Погба и Бруно Фернандеш. Фред пък си партнираше с Мактоминей в средата на терена.

Даниел Джеймс и Мейсън Грийнууд останаха на пейката, както и Неманя Матич и Дони ван де Беек. Травми в състава на Юнайтед продължават да лекуват Антони Марсиал и Фил Джоунс

В 11-те на Рома личеше името на Крис Смолинг, който се изправи срещу бившия си отбор. Той пропусна 9 поредни мача заради контузия в коляното, но тази вечер бе на линия. В отсъствието на наказания Джанлука Манчини другите централни бранители на гостите бяха Браян Кристанте и Рожер Ибанес, а по фланговете играеха Рик Карсдорп и Леонардо Спинацола. Хенрих Мхитарян също се завърна на "Олд Трафорд". Арменският национал и Лоренцо Пелегрини действаха зад тарана Един Джеко.

Освен Манчини аут за Рома бяха още Педро Родригес, младият Рикардо Калафиори и Николо Дзаниоло, който се очаква да се завърне на терена в края на сезона.

Рома имаше много лоши спомени от "Театъра на мечтите". В рамките на 12 месеца между април 2007 и април 2008 година двата отбора се срещнаха общо 6 пъти в Шампионската лига и италианците постигнаха само една победа. Юнайтед спечели всяко от домакинствата си и два пъти елиминира този съперник на четвъртфиналите, а в първия случай го направи след стряскащ разгром със 7:1 в реванша. Като цяло Рома не играе успешно в Англия и може да се похвали с едва една победа от последните си 18 визити на английски отбори в евротурнирите.

50 Манчестър Юнайтед - Рома 6:2

Не бяха изминали и три минути, когато френският халф на Рома Жордан Верету получи разтежение. Той се опита да продължи, но малко по-късно се свлече на терена и се наложи да бъде прундително заменен. Вместо него влезе Гонсало Вияр.

Лошите новини за италианския тим продължиха. В 9-ата минута защитата на "вълците" позволи Кавани и Бруно Фернандеш да направят двойно подаване в наказателното поле, след което португалският халф технично копна топката над Пау Лопес за 1:0.

Футболистите на Рома обаче не се стъписаха и бързо изравниха. В 12-ата минута Карсдорп проби отдясно и със сетни сили центрира, а хвърлилият се на шпагат в опит да го блокира Погба докосна топката с ръка. След проверка с ВАР съдията Карлос дел Серо Гранде даде дузпа за гостите, превърната в гол от Пелегрини.

В следващите минути Манчестър Юнайтед взе инициативата, но единственият опасен удар отправи Бруно Фернандеш. Португалецът на няколко пъти пробва да изненада Пау Лопес, но безуспешно. В средата на полувремето стражът на Рома спаси силен шут на Погба, но при приземяването контузи рамото си. Това означаваше само едно - втора принудителна смяна. Под рамката застана ветеранът Антонио Миранте, който нямаше много работа до почивката.

Въпреки че Юнайтед имаше териториално надмощие, контрите на Рома бяха опасни. В 34-ата минута Мхитарян пусна хитър пас към Пелегрини, той центрира успоредно на голлинията и Джеко изпревари Магуайър, пращайки топката в мрежата на Давид Де Хеа. Босненецът стана първият футболист с голове срещу Юнайтед на "Олд Трафорд" във всяко от последните три десетилетия. Резултатът беше отлична новина "джалоросите", но още преди края на полувремето трети техен футболист се контузи и трябваше да бъде заменен. Това бе Спинацола, който отстъпи мястото си на Бруно Перес.

Играчите на Фонсека не оставяха никакви свободни пространства за бързите нападатели на домакините. "Вълците" комбинираха със самочувствие и не позволиха на Юнайтед да направи нищо интересно в офанзивен план до последните секунди на първата част. Тогава груба грешка на Рожер Ибанес остави Кавани очи в очи с Миранте, но стражът спаси.

Със старта на второто полувреме натискът на Манчестър Юнайтед се засили. В 48-ата минута домакините организираха скоростна контра, при която Фернандеш намери непокрит Кавани, а уругваецът с перфектно насочен удар вкара за 2:2. Не след дълго Кавани имаше нов шанс да се разпише, но не уцели добре топката.

След час игра Рома можеше отново да поведе. Този път обаче пасът на Пелегрини към Джеко не се получи и възможността бе пропиляна. В 64-ата минута Аарън Уан-Бисака стреля силно по диагонала, Миранте изби на крака на Кавани и уругваецът вкара втория си гол в мача.

Ситуацията за Рома ставаше все по-тежка. В 70-ата минута Смолинг направи дузпа срещу Кавани. Контактът между двамата беше минимален, но Дел Серо Гранде посочи бялата точка, а Бруно Фернандеш ссстреля безупречно за 4:2. Гостите тотално изнемогваха и не след дълго получиха нов гол. Фернандеш центрира от корнер, а Погба скочи най-високо в наказателното поле и не остави шансове на Миранте.

Умората у футболистите на Рома ги направи напълно безпомощни до края, а Юнайтед не спираше да атакува. Стигна се и до шести гол, дело на Мейсън Гриийнууд, който замени Рашфорд в 76-ата минута, а в 86-ата получи хубав пас от Кавнаи и матира Миранте. Така "червените дяволи" вече могат да мислят за финала на турнира, където ще срещнат Арсенал или Виляреал.