Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:4

Героичен Берое оцеля в трилър срещу Балкан и изпрати серията в решаващ мач №3

Сезонът не е приключил за Берое (Стара Загора)! Възпитаниците на старши треньора Любомир Минчев записаха героична победа над действащия шампион Балкан (Ботевград) с крайното 86:85 (26:19, 14:23, 19:18, 27:25) и по този начин се спасиха от елиминация от плейофите на НБЛ, след като изравниха общия резултат в четвъртфиналната серия до 1-1 победи.

Американското крило на старозагорци Кейлъб Бишъп бе автор на победния кош 13 секунди преди края на мача, с който Берое успя да измъкне успеха под носа на ботевградчани. Сега серията ще бъде решена в Ботевград, където ще се проведе ключовия мач №3 на 1 май.

Балкан се виждаше като сигурен полуфиналист в средата на последната четвърт, след като поведе с 11 точки разлика. Домакините обаче направиха невероятен обрат в заключителната фаза от срещата и заслужиха успеха заради проявения героизъм и характер след унищожението в Ботевград преди няколко дни с 58:92.

В ротацията на Любомир Минчев се завърна американския стрелец Брейди Роуз, докато извън състава останаха Павел Маринов, Кей Джей Фейджин и Николай Стоянов. За Балкан аут беше крилото Тауан Ейджи, който страда от стомашен вирус.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

След хаотични първи 60 секунди игра двата отбора започнаха да трупат точки на съответните си активи, без да се стига до сериозна амплитуда в резултата - 5:6 за Балкан. Честите смени на водачеството продължаваха да са акцент №1 в мача, преди Михаил Комбаков и Симеон Илиев да донесат 4-точкова преднина на Берое за 12:8.

Старозагорци обаче не се задържаха като лидери в резултата много дълго, тъй като Балкан отговори с пет поредни точки чрез Давонтей Джордан и Сияни Чеймбърс, които комбинираха за 12:13. Това обаче бяха последните две точни нападения на гостите в следващите няколко минути, тъй като Берое започваше да се защитава все по-добре, а освен това бележеше почти необезпокоявано в атака - 19:13 за тима от Стара Загора.

Божидар Аврамов намали разликата в резултата до пет точки, но веднага след неговото изпълнение Брейди Роуз оформи крайното 26:19 преди началото на втората част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Балкан въобще не изрази намерения да губи с двуцифрен дефицит още през първото полувреме и записа серия от четири последователни точки в началото на втората част, с която се доближи на три от своя съперник - 26:23. Играта в зала "Общинска" се понакъса заради многото лични нарушения в първите три минути игра от втория период, което обаче помогна на беройци отново да вдигнат аванса си на осем точки след страхотно включване на Симеон Илиев - 31:23.

Неубедителният до този момент център на Балкан Дарко Балабан напомни за качествата си и спря силната серия на домакините, а Божидар Аврамов позволи на ботевградчани да смъкнат разликата до три точки при 31:28. Само няколко минути по-късно "зелените" от Ботевград вече имаха преднина в резултата, след като Николай Грозев и Божидар Аврамов донесоха точка аванс на Балкан при 35:36.

Домакините не оставиха нещата просто така и реализираха пет поредни точки, но играта на паркета в зала "Общинска" продължаваше да е напълно равностойна, след като Балкан нанесе моментален отговор, изравнявайки резултата по 40. Берое пропусна няколко златни шанса отново да поведе, след като Станислав Ваклинов пропусна четири поредни наказателни удара, което пък бе прието с отворени обятия от гостите - 40:42 за Балкан на полувремето след кош на Станимир Маринов.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Истинско изригване на Божо Аврамов даде начало на второто полувреме в срещата. Гардът на гостите наниза две бързи тройки в първата минута и половина от частта, за да изведе Балкан до преднина от 8 точки при 40:48. Лекцията на професор Аврамов продължаваше с пълна сила, като плеймейкърът бе отговорен за всичките 10 точки от началото на периода за ботевградчани - 46:54. Старозагорци обаче успяха да се събудят и от този кошмар, успявайки да спрат опита на гостите за двуцифрена преднина - 52:56 след две поредни тройки на Комбаков и Илиев.

Чайката нямаше спирка в днешния двубой и реализира кош и фаул, за да задържи разликата на три точки, а след това Рейнс и Брейди Роуз предизвикаха таймаут от щаба на гостите при резултат 59:60. Балкан задържа крехкия си едноточков аванс след края на третата четвърт, като резултатът на таблото не се промени - 59:60 преди финалните 10 минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Както и в предната четвърт, отборът на Балкан записа силна серия от седем поредни точки за старт на последния период, за да поведе с 59:67 и да предизвика гневния Любомир Минчев да поиска прекъсване. Пропуски на нагърбилия се с отговорността Джими Гавин натежаха върху домакините, а от другата страна ботевградчани увеличиха серията си на десет последователни точки след точна далечна стрелба на Станимир Маринов - 59:70.

Берое обаче се завърна в мача чрез две поредни тройки на Рейнс и Бишъп, а веднага след това и Дамян Минков по късметлийски намали пасива на домакините на само три точки при 67:70. Пропуск на Божо Аврамов даде шанс на старозагорци да търсят точки на бърза атака, което и направиха след забивка на Бишъп за 69:70 и оставащи 5:20 на часовника. Балкан влезе в огромна дупка и тотално загуби контрол върху мача след поредния бърз кош на Бишъп, който оформи серия от 12:0 в полза на домакините при 71:70 и оставащи 4:33 от двубоя.

Най-сетне кош от наказателната линия на Давонтей Джордан сложи край на негативното представяне от ботевградчани, а веднага след това Джими Гавин и Станимир Маринов си поделиха по едно триточково нападение, за да върнат паритета в резултата - 74:74 при 3:40 на таблото. Избухването на Гавин обаче достигна 8 поредни точки от негова страна, позволявайки на своя тим да дръпне с 3 точки при 79:76 и 2:58. Денислав Вутев върна една точка от дефицита на своя тим от наказателната линия за 79:77, но доминаторът в днешния двубой Седариън Рейнс не трепна от същата зона от другата страна - 81:77 при оставащи само 2:17 до края на мача.

Авансът на домакините се запази на четири точки в следващата минута игра, в която Давонтей Джордан първо отбеляза две точки за гостите, а Михаил Комбаков бе безпогрешен от наказателната линия - 83:79 и 1:14 на таблото. Страхотна преса на цял терен от страна на гостите предизвика грешка от ръцете на Джими Гавин, а Божо Аврамов наказа домакините с перфектна тройка за 83:83. Втора поредна грешка на лидера на домакините пък даде шанс на Джордан да завърши бърза атака с мощна забивка, като преднината се върна в полза на Балкан - 83:85 и 23 секунди до края на двубоя.

Берое обаче нямаше никакво намерение да си стяга багажа и отвърна на своя съперник с тройка на Кейлъб Бишъп, който направи резултата 86:85 със само 13 секунди на часовника. Балкан не успя да стегне багажа на Берое със сирената, тъй като Станимир Маринов и Давонтей Джордан пропуснаха в самия край, което донесе единствено радост в щаба на домакините - 86:85.

Седариън Рейнс бе играчът на мача за Берое с 20 точки, 6 борби и 3 асистенции. Симеон Илиев също направи силен двубой и приключи със 17 точки, героят Кейлъб Бишъп отбеляза 15 точки от пейката, а Джими Гавин наниза 13, 8 от които в последната четвърт.

Божидар Аврамов бе движещата сила на Балкан със своите 22 точки, 7 борби и 5 асистенции, докато Давонтей Джордан остави 12 точки и 5 завършващи подавания.

БЕРОЕ: Джими Гавин 13, Брейди Роуз 9, Михаил Комбаков 8, Симеон Илиев 17, Седариън Рейнс 20 (Кейлъб Бишъп 15, Дамян Минков 2, Станислав Ваклинов 2)

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 9, Давонтей Джордан 12, Божидар Аврамов 22, Димитър Димитров 9, Дарко Балабан 8 (Николай Грозев 9, Станимир Маринов 8, Денислав Вутев 8, Крис Минков)