Барселона се измъкна като по чудо от втори пореден шок

Баскетболният отбор на Барселона изпълни целта си и спечели ключовия втори мач от серията срещу Зенит. В "Палау Блауграна" възпитаниците на Шарунас Ясикевичус постигнаха победа с 81:78 (13:16, 25:13, 10:19, 18:18, 15:12) след продължение и изравниха общия резултат до 1-1 победи в четвъртфиналите на Евролигата.

Мач №3 от войната за място във Файнъл Фор ще се изиграе в сряда от 19:00 часа в Санкт Петербург. Серията е във формат до три победи от пет срещи.

Стрелбата от наказателната линия се оказа решаваща за крайния изход на невероятния сблъсък между двата състава. Барселона отбеляза последните си седем точки в мача именно от линията, а общо в двубоя стреля 37/44 от тази зона срещу "само" 15/19 за руснаците.

Пау Гасол единствен не взе участие за "лос кулес", докато от отбора на Шави Паскуал липсваха две от най-важните му фигури. Аут до края на сезона е Матеуш Понитка, а центърът Артурас Гудайтис също може да не се появи в игра повече през този сезон.

Барса и Зенит откриха двубоя със здрава защита в първата четвърт, която изненадващо бе спечелена от състава на гостите с 13:16. В средата на втория период обаче момчетата на Шарунас Ясикевучис намериха слабите места на опонента и осъществиха пълен обрат, за да вземат преднина от 9 точки след края на първото полувреме при 38:29.

Зенит използва 15-минутната почивка, за да избистри ума си и да се върне в мача, както и направи. Санктпетербургци успяха да догонят своя далеч по-класен опонент и дори изравниха резултата след кош на Кевин Пангос за 48:48 преди началото на последната четвърт от редовното време. В нея битката между двата отряда стана много сериозна и въпреки че Барселона дръпна с 4 точки при оставащи 1:30 на часовника, то Зенит отново намери начин да изравни резултата и да стигне до шанс за преднина от 2-0 победи. Пангос обаче пропусна отново да накаже бившия си отбор и двубоят влезе в продължение при 66:66.

Във финалните пет минути от срещата гостите успяха да грабнат крехка преднина в началото, която обаче бе стопена след тройка на Адам Ханга за 74:74. Оттам нататък наказателната линия бе пръв приятел на домакините, които извоюваха успех с 81:78, за да потеглят към Русия следващата седмица с високо вдигната глава.

Брандън Дейвис се представи на върхово ниво за победителите със своите 22 точки и 8 борби, докато Кори Хигинс наниза 15 точки за успеха.

Кевин Пангос отбеляза 23 точки за Зенит, Уил Томас добави 17 точки, а Остин Холинс приключи с 12.

Снимка: Euroleague.net