Пангос наказа Барса в края, а Зенит пренаписа историята си в "Палау Блауграна"

Отборът на Зенит (Санкт Петербург) направи първата крачка към достигането на Файнъл Фор в баскетболната Евролига. Момчетата на старши треньора Шави Паскуал шокираха завършилия на първо място в редовния сезон тим на Барселона със 76:74 (21:21, 27:13, 13:20, 15:20) в мач №1 от четвъртфиналната серия между двата тима, който се проведе в каталунската зала "Палау Блауграна".

За Зенит това е историческа първа победа в плейофите на най-силния клубен европейски турнир. Както е известно, тимът прави дебюта си в заключителната фаза на Евролигата, след като завърши на осмо място в редовния сезон. Санктпетербургци излизат напред в резултата с 1-0 победи преди мач №2, който ще се изиграе в петък от 22:00 часа отново в Испания. Серията е във формат до три победи от пет срещи.

Въпреки че влезе в мача като аутсайдер, руският тим не показа почти никакви колебания в играта си в двете фази на паркета през първото полувреме. След равностойна първа четвърт последва зашеметяваща втора такава за Зенит, който излезе напред в резултата с цели 14 точки на голямата почивка при 42:28.

Опитът и класата на Барселона все пак си казаха думата и тимът на Шарунас Ясикевичус се добра до равенството в последната четвърт след страхотни отигравания на Брандън Дейвис, но неговият опонент от другата страна Кевин Пангос имаше последната дума в мача. Бившият гард на Барселона наниза коша за победата с оставащи 10 секунди на таблото, като по този начин донесе исторически първи успех на Зенит в плейофите на Евролигата за 76:74.

Пангос наниза 19 точки и раздаде 9 асистенции за победата, Уил Томас вкара 12 точки, а Кей Си Ривърс също имаше силно включване в края и допринесе с 11 точки. Един от най-добрите играчи на Зенит - центърът Артурас Гудайтис, получи контузия в десния глезен и не успя да довърши двубоя.

Брандън Дейвис беше моторът на "лос кулес", който завърши с 18 точки и 9 борби. Кори Хигинс записа 15 точки и 6 асистенции, но също така пропусна да донесе точка преднина на своя отбор в края. Кайл Курич вкара 12 точки, а звездата Никола Миротич отбеляза едва 10.

Снимка: Euroleague.net