Барселона опустоши Атлетик за 13 минути и триумфира с Купата на краля (видео+галерия)

Отборът на Барселона е новият носител на Купата на краля! Във финалния двубой за трофея каталунците разбиха Атлетик Билбао с 4:0 на "Ла Картуха" в Севиля. Попаденията бяха отбелязани от Антоан Гризман (60'), Френки Де Йонг (63') и Лионел Меси (68', 72'). По този начин Барса триумфира в турнира за рекорден 31-и път, а за баските това е шесто поредно поражение в директен спор за Купата. За последно "блаугранас" бяха спечелили състезанието през 2018 година, а само преди две седмици "лъвовете" загубиха финала от миналия сезон с 0:1 от Реал Сосиедад. Също така "лос кулес" си отмъстиха на тима от Билбао, който ги надви с 3:2 след продължения в битката за Суперкупата на Испания през януари.

Роналд Куман реши да заложи на схема на игра 3-5-2. Той направи две промени в стартовия си състав след болезнената загуба с 1:2 от Реал Мадрид в Ел Класико. Младият Роналд Араухо отстъпи мястото си на опитния Жерард Пике в защита, а в атака този път Гризман беше предпочетен пред Усман Дембеле. Другият нападател беше суперзвездата Меси. В същото време Марселино разположи своя състав в схемата 4-4-2 с Иняки Уилямс и Раул Гарсия в предни позиции.

В петата минута Меси с пас намери Френки де Йонг на добра позиция, но ударът на нидерландеца срещна страничната греда. В седмата минута Сержиньо Дест стреля по земя, като топката излезе в аут. В десетата Гризман беше изведен в наказателното поле и върна топката към Меси, чийто удар беше блокиран и това доведе до корнер. В 12-ата Иниго Мартинес засече центриране от фал, но не успя да намери целта. В 21-ата Меси пробва удар, който не затрудни Унай Симон. В 26-ата аржентинецът комбинира добре с Оскар Мингеса, но Йерай Алварес блокира изстрела на нападателя. До края на първата част каталунците продължиха с натиска, изразяващ се в около 85% притежание на топката, но така и не застрашиха противниковата врата.

15 Барселона триумфира с Купата на краля (част 1)

В 48-ата минута Дест подаде топката на Гризман, който беше точно пред вратата, но Симон успя да избие с крак удара на французина. В 52-ата Педри отправи шут по земя, който беше отразен от вратаря в корнер. При последвалото центриране пред Серхио Бускетс се откри чудесна възможност да се разпише, но Симон направи ново отлично спасяване с крак. Баската стена рухна в 60-ата минута. Тогава Де Йонг намери с пас Гризман фронтално на вратата, като този път нападателят беше безпогрешен за 1:0 в полза на каталунците. Три минути по-късно Алба центрира и топката стигна до вратарското поле, където беше Де Йонг, който удвои аванса на своя тим с удар с глава.

15 Барселона триумфира с Купата на краля (част 2)

Щурмът на Барса продължи и в 68-ата минута нидерландецът комбинира с Меси, което позволи на нападателя да нахлуе в наказателното поле и да вкара третия гол за отбора си. "Блаугранас" не се спряха дотук и в 72-ата минута Алба пусна пас към Меси, а шутът по земя на аржентинеца отново се оказа неспасяем за противниковия страж. В 86-ата Гризман прати топката в съперниковата мрежа за пети път в мача, но попадението беше отменено от ВАР заради засада. Така резултатът се запази същият до последния съдийски сигнал, когато Барселона отпразнува своя триумф в турнира.

15 Барселона триумфира с Купата на краля (част 3)

АТЛЕТИК БИЛБАО - БАРСЕЛОНА 0:4

0:1 Гризман (60')

0:2 Де Йонг (63')

0:3 Меси (68')

0:4 Меси (72')

Атлетик Билбао: Симон, Де Маркос, Йерай, Мартинес, Баленсиага, Беренгер, Д. Гарсия, Лопес, Муниаин, Уилямс, Р. Гарсия

Барселона: Тер Стеген, Мингеса, Пике, Лангле, Дест, Де Йонг, Бускетс, Педри, Алба, Меси, Гризман