Реал Мадрид се измъкна и спря терора на Барселона в спиращо дъха Ел Класико

Отборът на Реал Мадрид излезе като победител от поредното издание на баскетболното Ел Класико. Момчетата на старши треньора Пабло Ласо пречупиха големия си съперник Барселона с 87:85 (20:15, 22:18, 17:24, 28:28) след победен кош на гарда Николас Лапровитола в последната атака в мача на "кралския клуб". По този начин "белите" сложиха край на кошмарната си серия от четири поредни поражения срещу каталунците. Двубоят бе част от 30-я кръг на испанската Лига Ендеса и се проведе в зала "Палау Блауграна" в Барселона.

Чрез успеха Реал Мадрид до голяма степен си гарантира първата позиция в крайното класиране на шампионата, след като записа своята 27-а победа от общо 28 мача през редовния сезон. "Лос кулес" засега остават на второ място в подреждането с 25 успеха и 4 поражения и се нуждаят от много грешни стъпки на своя пряк конкурент, за да заемат върха преди началото на плейофите.

Реал Мадрид бе далеч по-мотивираният отбор в самото начало на мача и успя да поведе с цели девет точки след серия от 11:2. Барса стопи дефицита си на 5 точки до края на частта при 20:15, но през вторите 10 минути мадридчани отново господстваха на паркета в "Палау Блауграна" и се озоваха на 14 точки преднина при 36:22. Каталунците обаче успяха се завърнат в двубоя през третата четвърт, спечелена от тях със 17:24, за да направят общия резултат 59:57 в полза на мадридчани.

Тимът на Пабло Ласо държеше комфортна преднина от 9 точки при оставащи едва 46 секунди от мача, но Барселона отговори с невероятна серия от 1:11, за да вземе аванс от една точка след тройка на звездата Никола Миротич - 84:85. И точно когато каталунците вече си мислеха как са надвили кръвния си враг за пети пореден път, те позволиха на Николас Лапровитола да подмине цялата им защита на бърза атака и да донесе успеха на Реал с кош и фаул за 87:85.

Руди Фернандес завърши с 13 точки за победата на мадридчани, Усман Гаруба, героят Лапровитола и Тристан Вукчевич вкараха по 11 точки, а с 10 приключи Фабиен Козер.

Кори Хигинс вкара 21 точки за Барселона, Ник Калатес остана с 18 точки, Никола Миротич наниза 17, а Кайл Курич се разписа с 12 точки.