"Жълтата подводница" плува уверено към полуфиналите (видео)

Виляреал направи сериозна крачка към полуфиналите в Лига Европа. Испанският тим спечели с 1:0 гостуването си на Динамо (Загреб) и е фаворит преди реванша след седмица. Единственото попадение вкара Жерард Морено от дузпа в 44-ата минута. Тимът на Унай Емери имаше и други положения, но направи много пропуски.

За Динамо загубата е първа в хода на турнира. Хърватите се държаха равностойно в отделни периоди от мача, но като цяло си пролича по-високата класа на Виляреал. Преди почивката гол на Мислав Оршич правилно беше отменен заради засада.

Динамо стигна до тази фаза след много силно представяне в груповата фаза, а след това елиминира последователно Краснодар и Тотнъм. Особено впечатляващ беше успехът срещу "шпорите". Хърватският тим отстъпи с 0:2 в Лондон, но в реванша триумфира с 3:0 след продължения и изхвърли един от фаворитите в турнира.

Виляреал често излизаше в мачовете от Лига Европа без някои от основните си футболисти, но въпреки това стигна лесно до четвъртфиналите. Във фазата на директните елиминации "жълтата подводница" отстрани първо РБ Залцбург (2:0 и 2:1), а после постигна две победи и срещу Динамо (Киев) - 2:0 и 2:0.

Динамо беше без контузените Марио Гавранович и Садег Мохарами. Старши треньорът Дамир Кръжнар остави на пейката Бруно Петкович, който не е напълно възстановен, и на върха на атаката започна нигериецът Ияи Атиемуен. Зад него бяха подредени най-добрите играчи на "модрите" - Лука Иванушец, Ловро Майер и героят срещу Тотнъм Мислав Оршич.

Унай Емери и днес не заложи на оптималния си състав. От стартовите 11 отсъстваха вратарят Серхио Асенхо, Мойсес Гомес, Пако Алкасер и Марио Гаспар. Под рамката застана Херонимо Руи, а в предни позиции се разчиташе на Самуел Чуквуезе, Карлос Бака и Жерард Морено. В средата на терена бяха Даниел Парехо, Етиен Капу и Мануел Тригерос.

Днешната среща не беше първа между Динамо и Виляреал в евротурнирите. През 2010 година те си размениха домакински победи в груповата фаза на Лига Европа.

Виляреал владееше топката по-продължително от самото начало, а Динамо разчиташе на контраатаки. Левият бек на гостите Алфонсо Педраса опита изненадващ удар, който не затрудни Доминик Ливакович. Хърватите отговориха със силен шут на Майер, при който топката рикошира в Парехо, но Руи проследи полета й и успя да избие. След корнера Атиемуен стреля с глава, но Дани Парехо изби пред голлинията.

Скоро след това и централният защитник Кевин Теофил-Катрин опита изстрел с глава, но той излезе в аут. В 16-ата минута пропуск направи Жерард Морено. В 20-ата Ливакович спаси с крак нов удар на Педраса. Чуквуезе и Тригерос също не успяха да дадат преднина на испанците, които определено доминираха.

В средата на полувремето Оршич прати топката в мрежата на Виляреал, но голът му беше отменен заради засада на Атиемуен. Малко по-късно офанзивният халф шутира неточно от добра позиция около границата на наказателното поле. Малко преди почивката Виляреал получи дузпа за игра с ръка на Теофил-Катрин. ВАР потвърди първоначалното решение на съдията Даниел Зиберт, а от бялата точка Морено откри резултата.

В началото на втората част футболистите на Динамо се опитаха да вземат инициативата, но тези на Виляреал спокойно държаха събитията далеч от вратата си. Етиен Капу можеше да вкара втори гол за испанците, но Лауритсен блокира изстрела му. Появилият се като резерва Алкасер също беше близо до попадение, но Теофил-Катрин се намеси добре.

В 59-ата минута Виляреал организира още една хубава атака, провален в завършващата си фаза от Чуквуезе След час игра в състава на домакините влязоха Петкович и Лирим Кастрати. Стефан Ристовски отправи нелош удар, спасен от Руи, а Паул Торес беше близо до второ попадение за Виляреал.

В последните минути мачът се поизнерви и играта се накъса. Гостите действаха дисциплинирано и със самочувствие, като не допускаха положения пред вратата си. В добавеното време Жерард Морено на два пъти можеше да направи победата на испанците по-убедителна, но беше неточен.

Динамо хвърли много сили след почивката, но смените не помогнаха тимът да притесни по-сериозно Виляреал. Въпреки поражението, хърватският гранд не е загубил шансове да поднесе нова изненада в Лига Европа.