Роналдо, Киеза и завърналият се Дибала закрепиха Ювентус в зона ШЛ (видео)

Отборът на Ювентус постигна важна победа в битката си за място в Шампионската лига. “Бианконерите” спечелиха с 2:1 домакинството си на Наполи в отложен двубой от третия кръг на Серия “А” и се дистанцираха от днешния си съперник в класирането. Суперзвездата Кристиано Роналдо (13’) се разписа след чудесен пробив на Федерико Киеза. Пауло Дибала (73’) също беше точен за торинци, а попадението на “партенопеите” беше дело на Лоренцо Инсиние (90’) от дузпа.

Както е известно, Ювентус - Наполи по програма трябваше да се изиграе на 4 октомври миналата година. Тогава обаче неаполитанците не пътуваха за двубоя заради препоръка на местните власти за карантина на целия отбор. По този начин на тима беше наложена служебна загуба с 0:3, а също така беше една точка от актива им. Италианският олимпийски комитет обаче отмени тези две санкции и нареди в крайна сметка мачът да бъде изигран, което се случи тази вечер.

Андреа Пирло беше направил само две промени в стартовия си състав след равенството 2:2 в градското дерби с Торино. На вратата беше Джанлуиджи Буфон за сметка на неубедителния напоследък Войчех Шчесни. Данило пък беше върнат в защита, което доведе до появата на Адриен Рабио в средата на терена. Атакуващият тандем беше оформен от суперзвездата Роналдо и Алваро Мората. Дисциплинарно наказаните Артур, Уестън Маккени и Дибала бяха в групата за двубоя, като и тримата стартираха срещата на пейката, но впоследствие влязоха в игра.

При Дженаро Гатузо промените в състава бяха доста повече след победата с 4:3 над Кротоне. В защита новите имена бяха цели три - Калиду Кулибали, Амир Рахмани и Елсеид Хисай. Като опорен халф пък този път играеше Диего Деме. В по-предни позиции се появиха Пьотър Жиелински и Ървинг Лосано, което означаваше, че Дрис Мертенс водеше атаката.

Във втората минута Данило намери с центриране Роналдо на чудесна позиция, но ударът с глава на португалеца беше отчайващ. В четвъртата Пьотър Жиелински също имаше добър шанс да се разпише, но и неговият изстрел се оказа много неточен. В деветата Федерико Киеза опита шут, който беше блокиран от противников играч. При последвалия корнер Рабио стреля с глава, но топката мина покрай вратата. В 13-ата Киеза осъществи впечатляващ слалом по десния фланг и достави топката на Роналдо, който беше безпогрешен при удара си по земя за своя 25-и гол в Серия "А" през сезона. В 16-ата Фабиан шутира от дъгата на наказателното поле, а топката прелетя високо над вратата.

Последва дълъг период на затишие, който беше нарушен в 38-ата минута, когато Хуан Куадрадо осъществи добър пробив, но неговият удар не беше проблем за Алекс Мерет. В 40-ата Лоренцо Инсиние стреля отдалече, но не намери целта. Минута по-късно Киеза също се отчете с пропуск. В края на първата част гостите поискаха дузпа за фал на Алекс Сандро срещу Жиелински, но съдията не уважи претенциите им без дори да се допита до ВАР.

В 48-ата минута Джовани Ди Лоренцо нахлу в наказателното поле и стреля, а Буфон отрази неговия удар. Топката стигна до Деме, който я прати над вратата. Именно след негова грешка Юве организира контраатака в 50-ата минута, но изстрелът с глава на Киеза се оказа слаб и неточен. В 53-ата шут на Куадрадо профуча покрай вратата. В 59-ата Инсиние шутира по земя, а Буфон улови топката. Минута по-късно домакините контраатакуваха опасно, но Мората задържа топката прекалено дълго и я подаде на Киеза едва когато италианският национал беше в засада.

В 73-ата резервата Дибала получи топката на границата на наказателното поле и веднага я закова в далечния долен ъгъл на вратата за 2:0. Така аржентинецът се разписа в първия си мач от 10 януари насам. Минута преди края на редовното време Джорджо Киелини фаулира влезлия като смяна Виктор Осимен, а съдията посочи бялата точка. Оттам капитанът на гостите Инсиние оформи крайния резултат.

Така Ювентус се изкачи на третата позиция в подреждането с актив от 59 точки, оставяйки зад себе си петия Наполи с 56 спечелени пункта.

ЮВЕНТУС - НАПОЛИ 2:1

1:0 Роналдо (13')

2:0 Дибала (73')

2:1 Инсиние (90' - дузпа)

Ювентус: Буфон, Данило, Де Лихт, Киелини, Сандро, Куадрадо, Бентанкур, Рабио, Киеза, Мората, Роналдо

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Кулибали, Хисай, Фабиан, Деме, Лосано, Жиелински, Инсиние, Мертенс