Ливърпул не остави никакви шансове на Арсенал и се завърна в битката за топ 4 (видео)

Ливърпул изигра силен мач на "Емиратс" и заслужено победи с 3:0 Арсенал в дербито от 30-ия кръг на Премиър лийг. Мърсисайдци през цялото време владееха инициативата, докато "топчиите" заложиха на тотална защита. Лондончани удържаха до 64-тата минута, когато за пореден път Диого Жота се оказа най-продуктивният нападател на Ливърпул. Португалецът се появи в игра няколко минути преди това и веднага остави своя отпечатък. Мохамед Салах (68') удвои, а отново Жота узакони третия пореден успех на Ливърпул . Така миналогодишният шампион се възползва максимално от грешката на Челси и се доближи само на две точки от четвъртото място. Арсенал остава на деветата позиция и явно ще впрегне всичките си сили до края на сезона в Лига Европа.

Микел Артета направи четири промени в сравнение с дербито с Уест Хам, което бе последният мач на Арсенал преди паузата за националните отбори. Габриел и Роб Холдинг започнаха в центъра на защитата. Дани Себайос и Никола Пепе също стартираха. Букайо Сака и Емил Смит Роу останаха извън групата заради контузии. Пиер-Емерик Обамеянг  действаше без особен успех по левия фланг, а на върха на атаката бе Александре Лаказет

Роберто Фирмино, който пропусна последните три мача заради контузия, стартира за Ливърпул на мястото на Диого Жота. Изненадващо португалецът, който се намира с чудесна форма след завръщането си, остана на пейката за началото. Джеймс Милнър започна вместо Вайландум, който също остана сред резервите за началото.

Мърсисайдци се настаниха в половината на Арсенал от началото и с течение на времето затягаха обръча, но това не водеше до чисти положения. Гостите владееха топката в 70% от времето в първия половин час, но нанесоха първия точен удар едва в 26-ата минута, когато Мане засече с глава центриране на Милнър, но за Лено нямаше никакви проблеми да улови. В 30-ата Фирмино нанесе хубав изстрел от границата на наказателното поле, но топката премина встрани от далечната греда.

"Топчиите" се бяха прибрали много дълбоко в своята половина през първото полувреме и впрегнаха всичките си сили в защита, но не предложиха  нищо в офанзивен план. Домакините организираха само една добра атака. Тиърни изведе Обамеянг отляво, след което габонецът центрира, а Лаказет засече с глава. Алисон улови, но дори да бе станало нещо по-опасно, ВАР щеше да отмени евентуалния гол заради засада на Оба.

В 35-ата минута Милнър пропусна най-добрата възможност до момента, след като бе оставен сам в наказателното поле и Александър-Арнолд видя това и върна добре към него, но ударът на ветерана от 16-17 метра не намери целта.

Точно преди почивката Тиърни получи контузия и бе заменен от Седрик.

През второто полувреме ситуацията не се промени. Отново Ливърпул атакуваше, а Арсенал се бранеше. В 60-ата минута Юрген Клоп предприе интересна смяна, като замени Анди Робъртсън с Диого Жота. Това веднага даде в резултат и в 64-тата минута именно португалецът откри резултата, след като засече с глава перфектно центриране на Трент Александър-Арнолд отдясно.

Само четири минути след това Ливърпул на практика реши всичко. Фабиньо изведе добре Салах отдясно. Египтянинът се справи със съпротивата на Габриел и от малък ъгъл промуши топката между краката на Лено. В 82-рата минута Александър-Арнолд пресече лош пас на Габриел и веднага продължи към Салах, който след това потърси Мане. Топката стигна до Жота, който стреля покрай Лено за 0:3. В добавеното време Мане пропусна две възможности да направи победата на Ливърпул по-изразителна.