Рилецо се измъкна от захапката на Балкан, кошмарна трета част провали "зелените"

Отборът на Рилски спортист записа 19-ата си победа в редовния сезон на Националната Баскетболна Лига. Баскетболистите на старши треньора Людмил Хаджисотиров наложиха волята си над Балкан (Ботевград) с крайното 82:77 (31:24, 12:24, 22:3, 17:26) в голямото дерби на 24-я кръг от първенството, което определено оправда очакванията за зрелищен сблъсък.

Ботевградчани не успяха да се справят с агресивната защита на домакините в третата четвърт, в която пропуснаха цели 15 стрелби и вкараха само три точки, които дойдоха в самия край на периода чрез тройка на Николай Грозев. В края обаче Балкан показа характер и се върна в мача, но Рилски спортист удържа щурма на своя опонент и приключи интригата чрез точни изстрели от наказателната линия.

Успехът над Балкан увеличава сериозно шансовете на Рилецо да завърши редовния сезон под №1 в класирането. Самоковци са с актив от 19 победи и 2 загуби, като имат преднина от 2 успеха пред втория Левски Лукойл, който е със 17-4. Балкан е на трето място с 15 успеха и 6 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна с персонална битка между съперниците Димитър Димитров и Алекс Симеонов, които си размениха по един кош в първата минута игра - 2:2. Брендън Браун донесе точка преднина на Рилски спортист, но силното начало на Сияни Чеймбърс и петте му поредни точки върнаха крехкия актив в полза на Балкан - 5:7. Рилецо обаче направи бърза настройка на мерника си от далечно разстояние и отбеляза две поредни тройки, които бяха вкарани от Тихомир Желев и Брендън Браун за 11:7.

Крис Минков върна един снаряд отдалеч за 11:10, но домакините отново се измъкнаха в резултата, след като Павлин Иванов и Брендън Браун бяха точни за 16:10. Въпреки че Йовица Арсич поиска прекъсване, за да се опита да накъса ритъма на Рилецо, самоковци достигнаха до 10 точки преднина след две поредни страхотни акции на Николас Карвачо за 20:10. Силно включване от пейката на ботевградчани направи Николай Грозев, който собственоръчно намали изоставането на своите до пет точки при 20:15.

Алекс Симеонов пое отговорността да спре щурма на гостите, отбелязвайки четвъртата тройка в частта за домакините - 23:15. Стрелбата от далечно разстояние продължаваше да е основното оръжие на Рилски спортист, който вече имаше шест тройки на сметката си след края на първата четвърт. Тя приключи при 31:24, след като Божидар Аврамов помогна на гостите да се задържат в резултата с две адски трудни стрелби от зоната за три.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна с неспортсменско нарушение от страна на Тауан Ейджи срещу Трей Портър, като центърът на Рилецо отбеляза двата си наказателни удара, за да направи резултата 33:24. Втората четвърт започна с неспортсменско нарушение от страна на Тауан Ейджи срещу Трей Портър, като центърът на Рилецо отбеляза двата си наказателни удара, за да направи резултата 33:24.

Сияни Чеймбърс отново пое диригентската палка в състава на Йовица Арсич и успя да намали изоставането на "зелените" до пет точки при 35:30. Балкан нямаше намерение да отпуска захапката и предимството отиде именно в полза на действащите шампиони, след като Николай Грозев и Божидар Аврамов помогнаха на тима си да вземе актив от една точка - 35:36.

Нико Карвачо не остави нещата просто така и реализира следващите четири точки за Рилецо, но Тауан Ейджи реагира и отново донесе преднина на Балкан при 39:41. Този път напрежението се настани у редиците на самоковци, които допуснаха да изостанат с пет точки след тройка на Станимир Маринов - 39:44 и 8:20 в частта. Активът от пет точки в полза на ботевградчани се запази до края на полувремето, което приключи при 43:48.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист стартира второто полувреме със серия от четири поредни точки, като си пролича по-агресивната защита в подкошието от страна на самоковци - 47:48. Ботевградчани продължаваха да нямат отговор на страхотната дефанзивна игра на домакините, а Павлин Иванов увеличи серията на своите на седем точки и донесе преднината обратно в Самоков - 50:48.

Играчите на Балкан отказаха да се предадат и свалиха дефицита си на само 8 точки след две тройки на Николай Грозев за 77:69. Пропуските от страна на Рилски спортист започнаха да се трупат и ботевградчани се доближиха на пет точки при оставащи 2:02 минути на таблото - 77:72 след два точни изстрела от наказателната линия на Тауан Ейджи. Домакините отново не се възползваха от шанс да убият интригата в мача, а тежкото крило на Балкан за втори пореден път наниза два наказателни изстрела за 77:74.

Веднага след прекъсването на Йовица Арсич гостите допуснаха нова грешка в нападение, а Алекс Симеонов я наказа и направи резултата 52:48. Гардът на Балкан Сияни Чеймбърс пък получи неприятен удар в областта на устата и излезе принудително за известно време. Балкан все още не можеше да се събуди от ужасяващия кошмар, като сушата на ботевградския тим вече прескочи 5 минути. Павлин Иванов пък продължаваше да тероризира гостите и наниза нова тройка - 55:48.

Серията на Рилски спортист достигна 17 поредни точки, след като Иванов и Браун нанесоха още два тежки удара в лицето на гостите - 60:48. В минутите до края имаше само един отбор на паркета в зала "Арена Самоков", като това беше този на домакините. Рилецо вдигна разликата до 17 точки, а първият кош в частта на Балкан дойде при оставащи 30 секунди от периода след тройка на Николай Грозев, който оформи 65:51 преди финалните 10 минути игра.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Домакините натрупаха достатъчно самочувствие след случилото се в предходната четвърт и продължаваха да късат мрежичката на гостите, след като отново Павлин Иванов бе точен от тройката за 70:53. Завърналият се в игра Сияни Чеймбърс и Божо Аврамов се опитаха да вдигнат увереността на своя тим, намалявайки дефицита на 12 точки, но домакините запазиха спокойствие и отново се отскубнаха на комфортна преднина - 77:60 след тройка на Златин Георгиев.

Преломният момент дойде при 1:20 до края на мача, когато Божидар Аврамов извърши неспортсменско нарушение срещу Трей Портър, като американецът не сбърка и при двата си опита, за да покачи разликата на пет точки при 79:74. Аврамов обаче се реваншира за грешката си и наниза страхотна тройка на бърза атака, за да скъси дефицита на тима до 2 точки при 79:77 и 52 секунди на таблото.

След прекъсването на Людмил Хаджисотиров неговите играчи отново не успяха да осигурят победата си, след като Алекс Симеонов направи крачки и подари притежание на Балкан с оставащи 36 секунди на часовника. Сияни Чеймбърс обаче не успя да завърши индивидуалната си акция, което позволи на Павлин Иванов да вдигне аванса на Рилецо до четири точки с два изстрела от наказателната линия - 81:77. Последната точка в мача беше дело на Алекс Симеонов, който оформи крайното 82:77.

Павлин Иванов наниза 20 точки и взе 6 борби за победата на Рилецо. Николас Карвачо записа "дабъл-дабъл" от 16 точки и 11 борби, Брендън Браун вкара 14 точки, а с 13 и 7 борби приключи Алекс Симеонов.

Сияни Чеймбърс бе най-резултатен за Балкан с 16 точки и 6 асистенции, Божидар Аврамов се включи от пейката с 15 точки и 5 завършващи подавания, а Тауан Ейджи и Николай Грозев отбелязаха по 14 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 14, Павлин Иванов 20, Тихомир Желев 8, Алекс Симеонов 13, Николас Карвачо 16 (Трей Портър 8, Златин Георгиев 3, Деян Карамфилов, Николай Георгиев, Мирослав Васов)

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 16, Давонтей Джордан, Крис Минков 6, Димитър Димитров 2, Дарко Балабан 4 (Божидар Аврамов 15, Тауан Ейджи 14, Николай Грозев 14, Станимир Маринов 6)