Тодор Скримов и Енисей се опитаха, но не спряха Зенит (Казан) за турнира на “Финалната шестица” 🏐

Националът Тодор Скримов и неговият Енисей (Красноярск) направиха всичко по силите си, но не спряха вицешампиона Зенит (Казан) да се класира за турнира на “Финалната шестица” в Москва от 5 до 10 април.

Скримов и съотборниците му спечелиха драматично първата част с 31:29, но допуснаха пълен обрат и загубиха двубоя от Зенит у дома с 1:3 (31:29, 21:25, 13:25, 22:25) втората плейофна среща. Преди седмица Енисей загуби и гостуването си в Казан с 0:3 гейма.

Така възпитаниците на Владимир Алекно спечелиха серията с 2-0 победи и ще спорят за титлата на Русия на турнира в Москва. Зенит замина за Красноярск след тежкия двубой срещу полския ЗАКСА от Шампионската лига. Владимир Алекно остави резерви Александър Волков и Ървин Нгапет, но по-късно се наложи да влязат в игра, за да помогнат на Зенит да стигне до победата. За Енисей отново в игра се появи бившият диагонал на Монтана Кирил Клец.

Домакините от Енисей започнаха мача отлично. Кирил Клец игра много силно и получаваше в атака всяка втора точка. Бившият волейболист на Монтана завършваше успешно атаки за 23:23, 24:24 и 27:27. Волейболистите на Зенит водеха в резултата, но изпуснаха 5 геймбола. Тодор Скримов и съотборниците му изтръгнаха успеха в първата част с 31:29.

Вторият гейм започна отлично за Енисей. Мощният сервис на Тодор Скримов разби посрещането на Бартош Беднож. При 6:2 за Енисей Ървин Нгапет замени Бартош Беднож, но и той допусна грешки и Енисей поведе с 9:2. Александър Бутко допусна няколко поредни грешки и бе заменен от Лоран Алекно. Скримов и компания дръпнаха с 12:4. Постепенно Зенит намали разликата благодарение на отличната игра на блокада на Артьом Волвич и ас на Фьодор Ворнков – 10:13. Ървин Нгапет записа успешна серия на начален удар и тима от Казан изравни резултата при 16:16. Зенитовци поведоха в резултата, а нови блокади на Артьом Волвич и Максим Михайлов помогнаха на гостите да спечелят втората част с 25:21.

Зенитовци се развихриха в третата част и бързо поведоха с 8:2. Артьом Волвич бе във вихъра си правеше блокада, след блокада. Момчетата на Владимир Алекно спечелиха третата част с категоричното 25:13.

Максим Михайлов тормозеше със своя селен сервис посрещането на Тодор Скримов. Зенит поведе с 16:13. Волейболистите на Енисей заиграха силно, но съкратиха разликата само до 2 точки. Това обаче не спря тима от Казан, който спечели 4-ия гейм с 25:22 и мача с 3:1. Така момчетата на Владимир Алекно се класираха за турнира за “Финалната шестица” в Москва.

Тодор Скримов завърши двубоя с 10 точки (1 ас, 32% ефективност в атака, 29% перфектно и 46% позитивно посрещане - -9). Кирил Клец заби 24 точки (1 ас, 53% ефективност в атака - +14).

Максим Михайлов стана най-резултатен за Зенит с 24 точки (2 аса, 1 блок, 69% ефективност в атака - +16). За MVP обаче бе обявен Артьом Волвич, който записа 17 точки (1 ас, 9 блока, 88% ефективност в атака, 29% перфектно и 46% позитивно посрещане - +17).

Фьодор Воронков добави 14 точки (1 ас, 50% ефективност в атака, 41% перфектно и 56% позитивно посрещане - +3). Александър Волков се отличи с 10 точки (1 ас, 3 блока, 75% ефективност в атака - +9).

ЕНИСЕЙ (КРАСНОЯРСК) – ЗЕНИТ (КРАСНОЯРСК) 1:3 (31:29, 21:25, 13:25, 22:25)
ЕНИСЕЙ: Валентин Стрилчук 3, Кирил Клец 24, ТОДОР СКРИМОВ 10, Ян Ерещенко 8, Дмитрий Жук 11, Александър Крицкий 5 – Александър Янутов-либеро (Иван Пискарев 1, Никита Аксютин, Антон Максимов, Роман Жос, Данила Гаврилов 2)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР КЛИМКИН
ЗЕНИТ: Александър Бутко 1, Максим Михайлов 24, Бартош Беднож 2, Фьодор Воронков 14, Алексей Кононов 1, Артьом Волвич 17 – Валентин Голубев-либеро (Ървин Нгапет 8, Лоран Алекно, Валентин Кротков-либеро, Александър Волков 10, Денис Земчьонок)
Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО.