Рекордьорът Меси и рожденикът Гризман проведоха наказателна акция в Сан Себастиан (видео)

Барселона се намира във великолепна форма и днес го доказа отново. Каталунците разгромиха с 6:1 като гост Реал Сосиедад и отново скъсиха на 4 точки изоставането си от лидера в Ла Лига Атлетико Мадрид, а показаната игра дава надежда на феновете, че в края на сезона Лионел Меси и компания ще ликуват с титлата.

Меси ознаменува с два гола рекордния си 768-и мач с екипа на Барса. Два пъти се разписа и младокът Сержиньо Дест. Преди това резултата откри Антоан Гризман навръх 30-ия си рожден ден, а сред голмайсторите попадна и Усман Дембеле. Почетното попадение за домакините беше дело на Андер Баренечеа в 77-ата минута.

Барселона вкара 6 гола на чужд терен за първи път от 2017 година, когато разби с 6:0 Алавес на "Мендисороса" под ръководството на Луис Енрике. Отборът на Роналд Куман беше пълен господар на терена и дори можеше да постигне още по-изразителен успех.

Реал Сосиедад се държа достойно до почивката, но след това рухна. Тимът остана пети в класирането и ще се бори за участие в Лига Европа. Баският тим изостава с цели цели 10 точки от четвъртия Севиля. Бетис и Виляреал обаче са близо до отбора на Иманол Алгуасил.

Барселона е в серия от 18 мача без загуба в Ла Лига. "Блаугранас" вече имат 5 поредни победи, а от началото на календарната година нямат грешна стъпка на чужд терен в първенството. Реал Сосиедад е солиден домакин и последната му загуба на "Аноета" беше от Атлетико в края на 2020-а, но днес срещна съперник, който не му остави никакъв шанс.

Предишният мач между двата тима в Ла Лига завърши с успех на Барса с 2:1 на "Камп Ноу". След това каталунците надвиха баския си съперник след дузпи в полуфинала за Суперкупата на Испания.

Роналд Куман отново заложи на схема с трима защитници, като това бяха Оскар Мингеса, Френки де Йонг и Клеман Лангле. Сержиньо Дест и Жорди Алба действаха по фланговете, а в средата на терена започнаха Серхио Бускетс и Педри. Атаката водехаМеси,  Гризман и Дембеле.

На пейката остана Самюел Юмтити, а там бяха още Роналд Араухо, Миралем Пянич, Тринкао и Мартин Брайтуайт.

Микел Оярсабал и Александър Исак бяха двамата нападатели на домакините. В халфовата линия Иманол гласува доверие на Микел Мерино, Мартин Субименди, Андер Гевара и Кристиан Порту, а бранителите пред вратаря Алекс Ремиро бяха Андони Горосбел, Игор Субелдия, Робин Льо Норман и Мартин Меркеланс

Заради контузии аут от състава на Реал Сосиедад останаха някои от най-важните футболисти на отбора, начело с Давид Силва, Ариц Елустондо, Начо Монреал и Хосеба Салдуа.

Двубоят беше специален за Лео Меси. Аржентинецът излезе за 768-и път с екипа на Барса и вече е едноличен рекордьор във вечната ранглиста на клуба, изпреварвайки бившия си съотборник Чави, който изигра 767 срещи за "лос кулес".

Реал Сосиедад започна по-активно в началните минути. Исак и Оярсабал комбинираха опасно в близост до вратата на Марк-Андре тер Стеген и държаха бранителите на Барса на тръни. Меси отговори с удар от границата на наказателното поле, който не затрудни Ремиро.

Каталунците постепенно овладяха средата на терена, а Меси отправи нов изстрел, но и той не се превърна в гол. В средата на полувремето Исак направи двойно подаване с Меркеланс и се измъкна по левия фланг.  Шведът намери пространство за удар между няколко защитници, но Тер Стеген внимаваше и спаси.

Рожденикът Гризман не пестеше сили и често се връщаше назад, за да помага в дефанзивен план. В 34-ата минута Педри шутира силно, но защитник на Реал Сосиедад застана на пътя на топката. В 37-ата Дебеле засече подаване на Жорди Алба, но Ремиро спаси. При добавката обаче нямаше кой да спре Гризман да открие резултата. Французинът не се зарадва бурно от уважение към бившия си клуб.

В края на полувремето Барса се възползва от объркването в редиците на домакините и стигна до втори гол. Меси изведе Дест, а младият защитник не се поколеба да стреля мощно по диагонала и да доближи отбора си до трите точки.

След почивката за домакините стана невъзможно да спират бързите атаки на Барса. В 53-ата минута Сержиньо Дест се озова на точното място и се разписа за втори път. Той е едва третият американски футболист с голове в Ла Лига. Малко по-късно Бускетс елегантно намери Меси в наказателното поле, а Лео технично направи резултата 4:0 в полза на каталунците.

Смените на Иманол не помогнаха, а Барса продължи да се забавлява. Гол на Дембеле беше отменен заради засада, но защитата на Реал Сосиедад действаше толкова неориентирано, че положенията следваха едно след друго. В 71-ата минута Дембеле отново изскочи на добра позиция и този път попадението му бе редовно.

Единственото хубаво за баските беше шедьоеърът на 19-годишния Баренечеа. Той изненада Тер Стеген с истински снаряд в 77-ата минута и вече има три гола през сезона. Малко преди края Меси завърши с точен удар поредната перфектна комбинация на Барселона, а асистенцията беше на друг рожденик - Алба.

Барса има наглед лесно домакинство на Валядолид в следващия кръг, а после предстои дербито с Реал Мадрид. Тимът на Куман чака и финала за Купата на краля с Атлетик Билбао на 17 април.

Реал Сосиедад ще се опита да се съвземе от шока във финала за кралската купа, но за 2020 година. Мачът срещу Атлетик е на 3 април.