Ливърпул направи стъпка в правилната посока, Жота наказа бившия си отбор (видео)

Ливърпул взе ценен успех с 1:0 при гостуването си на Уулвърхамптън в мач от 28-ия кръг на Премиър лийг. Диого Жота отбеляза единствения гол в края на първото полувреме и огорчи бившите си съотборници. Садио Мане и Мохамед Салах направиха по няколко пропуска пред вратата на Руи Патрисио, който в последните минути получи удар в главата след сблъсък с Конър Коуди и бе откаран в болница.

Ливърпул се изкачи на 6-о място в класирането, настигайки градския си съперник Евертън. Мърсисайдци събраха 46 точки - с пет по-малко от четвъртия Челси. Отборът на Юрген Клоп не допусна попадение във втори пореден мач, след като запази суха мрежа и срещу РБ Лайпциг в Шампионската лига (2:0).

Уулвърхамптън също е далеч от най-доброто си състояние и не спечели нито един от предишните си три мача, но всички те бяха като гост. Освен това, отборът още не е постигал две поредни победи през сезона. Нуно Еспирито Санто не успява да намери заместник на контузения Раул Хименес и "вълците" са сред отборите с най-малко отбелязани голове. Тимът беше амбициран за реванш за разгромното поражение на "Анфийлд" с 0:4 преди три месеца, когато за Ливърпул се разписаха Мохамед Салах, Жоржиньо Вайналдум и Жоел Матип, а Нелсон Семедо си вкара автогол.

През последните сезони Ливърпул има смазващо надмощие срещу този съперник.  Преди днешния двубой "червените" постигнаха 8 поредни победи над Уулвс в Премиър лийг, а последната им загуба на "Молиню" датира от 1981 година. Уулвърхамптън обаче два пъти елиминира мърсисайдци за ФА Къп - през 2017 и 2019 година.

Освен Хименес, извън строя за "вълците" бяха Фернандо Марсал и Даниел Поденсе. На върха на атаката започна Вилиан Жозе, който търсеше първия си гол в Премиър лийг. На бразилеца помагаха Адама Траоре и Педро Нето. Джонатан Кастро и Нелсон Семедо играеха по двата фланга, а в средата на терена се разчиташе на Рубен Невеш и Жоао Моутиньо. В защитната линия си партнираха Вили Боли, Конър Коуди и Ромен Саис. Сред резервите остана Леандер Дендонкер.

Диого Жота започна като титуляр за Ливърпул срещу бившия си отбор. Той зае мястото на контузения Роберто Фирмино и действаше в предни позиции заедно с Мохамед Салах и Садио Мане. Фабиньо, Жоржиньо Вайналдум и Тиаго Алкантара бяха тримата в средата на терена, а защитното каре пред Алисон Бекер включваше Трент Александър-Арнолд, Натаниел Филипс, Озан Кабак и Андрю Робъртсън.

Мачът стартира с грешка на Алисон, от която обаче Семедо не се възползва. Футболистите на Клоп бяха доста припрени и бъркаха в елементарни ситуации. Ливърпул можеше да поведе в 13-ата минута, когато Садио Мане влезе в наказателното поле и се опита да преодолее Руи Патрисио, но от малък ъгъл му беше трудно да насочи топката във вратата.

Ливърпул постепенно взе надмощие в средата на терена, а преди това домакините владееха повече топката, което не е характерно за стила на Нуно Еспирито Санто. В 22-ата минута отново Мане създаде проблеми на защитата на "вълците", но не успя да намери свой съотборник около точката на дузпата.

Ливърпул трябва да плати на Уулвърхамптън 12 милиона за Жота през лятото

В 32-ата минута Траоре проби отдясно и центрира към Вилиан Жозе, но Филипс изби топката миг преди бразилецът да я засече. Малко по-късно Ливърпул пропусна най-доброто си положение до почивката. Александър-Арнолд намери Мане с перфектно подаване, сенегалецът плонжира, но ударът му с глава излезе в аут.

В 42-ата минута Тиаго получи жълт картон за нарушение срещу Адама Траоре, а от прекия свободен удар Рубен Невеш не затрудни Алисон. Португалецът имаше още по-добър шанс да се разпише в 45-ата минута, но не уцели вратата. Секунди след това перфектна контра на Ливърпул завърши с гол. Салах и Мане разиграха с едно докосване, а Руи Патрисио не реагира достатъчно добре при удара на сънародника си Жота и топката се озова в мрежата му.

В началото на втората част юношата на Ливърпул Конър Коуди имаше възможност да вкара гол на родния си клуб, но стреля неточно с глава. Ливърпул се стремеше да държи топката и да държи "вълците" далеч от вратата на Алисон.

Изтекоха кадри на новите екипи на Ливърпул

В средата на полувремето Клоп направи двойна смяна, като извади от игра Тиаго и Вайналдум, а на техните места се появиха Джеймс Милнър и Наби Кейта. Германецът явно се стремеше да внесе повече свежест в средата на терена. Фабио Силва пък замени Вилиан Жозе в състава на Уулвс.

В 79-ата минута една от редките контри на Ливърпул след почивката завърши с удар на Мане, спасен от Руи Патрисио. Секунди по-късно Салах и Жота също пропуснаха да донесат спокойствие на мърсисайдци. Клоп пусна и Алекс Окслейд-Чембърлейн, изваждайки голмайстора Жота. Последният ход на Нуно Еспирито Санто беше включването на Морган Гибс-Уайт, който можеше бързо да се озове очи в очи с Алисон, но Озан Кабак го блокира.

В 86-ата минута Салах вкара втори гол за Ливърпул, но той беше отменен заради засада. Стражът на домакините Руи Патрисио пък пострада след сблъсък с Коуди и не можа да продължи. Това наложи прекъсване на играта за около петнайсетина минути, докато португалецът получи медицинска помощ, преди да бъде изнесен от терена на носилка.

В оставащото време до края Салах стреля в аут от отлична позиция, а домакините така и не намериха начин да застрашат вратата на Алисон с изключение на слаб удар на резервата Фабио Силва, който всъщност не уцели топката с глава, а с рамо.

Победата е едва втора за Ливърпул в Премиър лийг от февруари насам. Следващото изпитание за отбора на Клоп е гостуване на Арсенал. Уулвърхамптън остана в долната половина на класирането и ще се опита да прекъсне негативната поредица от резултати през уикенда, когато приема Уест Хам.