Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Балкан опакова багажа на Черноморец и си осигури сблъсък с Рилски спортист (видео)

Отборът на Балкан (Ботевград) се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България. Тимът, воден от старши треньора Йовица Арсич, надделя с крайното 84:71 (24:11, 15:23, 28:13, 17:24) над Черноморец (Бургас) в двубой от четвъртфиналната фаза на надпреварата. По този начин в горната половина на схемата се оформя мечтан дуел между Балкан и Рилски спортист, като двата тима ще се изправят един срещу друг на полуфиналите в събота.

Освен класирането, още една добра новина за Балкан от днешния мач е завръщането в игра на гарда Станимир Маринов. Плеймейкърът се възстановяваше от операция в тазобедрената става в последните няколко месеца, а днес записа срещу името си 10 минути.

Балкан тръгна силно в началото и взе двуцифрен аванс още в първата четвърт. Последва активизиране в редиците на бургазлии, които свалиха дефицита си до 5 точки във втория период, но след голямата почивка ботевградчани не оставиха никакви шансове на своя съперник.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът изненадващо започна с четири поредни грешки в нападение от страна на двата отбора - две за Балкан и две за Черноморец, които дойдоха заради опитите за бързо темпо на игра. Капитанът на ботевградчани Димитър Димитров бе автор на първите две точки в мача, а една атака по-късно Крис Минков наниза тройка за 5:0. Черноморец спря серията на символичните домакини чрез кош на Уендъл Люис, но гардът на Балкан Давонтей Джордан наниза 5 поредни точки за 10:2. И ако това лошо начало не стигаше на "акулите", то Димитров се погрижи разликата в резултата да стане двуцифрена още преди изтичането на първите 5 минути от мача - 13:2 в полза на Балкан.

Може да бъде изображение с 1 човек, playing a sport, ball и на закрито

Играчите на Черноморец не успяваха да отговорят на темпото на своя съперник, но все пак върнаха две точки след нов кош на Люис - 13:4. Нещата на бургазлии най-сетне донякъде започнаха да се получават, когато Крис Минков избухна с две поредни тройки, за да донесе 13-точков аванс на своя тим - 21:8 и втори таймаут за Васил Евтимов. Двата тима понамалиха оборотитие до края на частта, като ботевградчани запазиха преднината си от 13 точки - 24:11.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Акулите" показаха зъби в откриващите минути от втората четвърт, като регистрираха серия от шест поредни точки, с която скъсиха изоставането си на седем - 24:17. Това обаче единствено мотивира символичните домакини, които направиха серия от 7:0 в рамките на около минута, за да си върнат двуцифрения аванс - 31:17 след тройка на Божидар Аврамов. Бургазлии отново свалиха дефицита си на едноцифрените размери, след като Евгени Хаджирусев реализира на бърза атака за 33:26 и прекъсване от щаба на Балкан.

Може да бъде изображение с 3 души, people playing sports, на закрито и текст, който гласи 'SPL RTSYSTEM JORDAN 10 35 OR'

Гардът на ботевградчани Станимир Маринов пък се завърна в игра след дълго отсъствие, но присъствието му на паркета не попречи на щурма на играчите на Черноморец, които продължаваха да свалят от изоставането си - 37:32. Крис Минков отново бе точен от нула градуса, а Уендъл Люис сложи край на втората част с добавка за две точки - 39:34 в полза на Балкан на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Четвъртата тройка в мача на Крис Минков даде начало на събитията в третата четвърт. Балкан си върна двуцифрената преднина в резултата след перфектно поднасяне на Димитър Димитров, който покачи преднината на тима си на 10 точки при 46:36. "Акулите" не успяваха да продължат добрата си игра от втората четвърт, а ботевградчани разчитаха перфектно защитата на своя опонент и разликата изневиделица стана 17 точки при 55:38. Умората на основните състезатели на Черноморец също се понатрупа, което принуди треньорът Васил Евтимов да пусне в игра някои от най-младите и неопитни състезатели в ротацията си.

Може да бъде изображение с 1 човек, playing a sport и на закрито

Дарко Балабан пък наказваше подкошието на бургазлии и се разписа в три последователни атаки на Балкан за 63:45. Добро включване за "акулите" направи младият талант Красимир Маринчевски, който записа 4 бързи точки на сметката си. Невероятен пробив на Сияни Чеймбърс в самия край на частта осигури цели 20 точки аванс за Балкан преди старта на последните 10 минути - 67:47.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Станимир Маринов отбеляза първите си точки след завръщането - тройка за 23 точки аванс при 70:47, но Дианте Болдуин и компания нямаха намерение да се предават толкова лесно и нанизаха шест поредни точки за тима си - 70:53. Чеймбърс и Минков отвърнаха с точни изстрели от другата страна, преди Черноморец отново да запише серия от шест последователни точки - 74:61 и оставащи 4:40 на часовника.

Може да бъде изображение с един или повече хора, people playing sports, ball и на закрито

След таймаута на Васил Евтимов "акулите" се върнаха на паркета още по-мотивирани и свалиха двуцифрения си пасив - 74:65 в полза на Балкан при около 3 минути до края на мача. Това обаче беше последният шанс на символичните гости за нещо повече в мача, тъй като Балабан и Димитров върнаха спокойствието в редиците на Балкан - 79:65 при оставащи 2 минути. Това окончателно срина ентусиазма на символичните гости, които приеха поражението - 84:71.

Крис Минков изигра най-добрия си мач за сезона, разписвайки се с 20 точки и 7 борби при стрелба 8/10 от игра. Капитанът Димитър Димитров завърши с 18 точки и 6 асистенции, а Дарко Балабан и Сияни Чеймбърс вкараха по 10 точки.

Уендъл Люис бе най-резултатен за Черноморец с 22 точки и 8 борби. Марвин Смит приключи с 18 точки и 6 борби, а Дианте Болдуин остави "дабъл-дабъл" от 12 точки, 12 асистенции и 5 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 10, Давонтей Джордан 7, Крис Минков 20, Димитър Димитров 18, Дарко Балабан 10 (Тауан Ейджи 8, Станимир Маринов 3, Божидар Аврамов 3, Денислав Вутев 3, Илиян Пищиков 2)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 12, Евгени Хаджирусев 6, Константин Коев 2, Марвин Смит 18, Уендъл Люис 22 (Красимир Маринчевски 8, Томас Читадзе 3, Ангел Пейчинов, Симеон Русинов, Ерджан Терзи)