Гледай на живо

Очаквайте всички мачове и голове от шампионската лига тук

Нова издънка! Тотална бъркотия в правилата за Купата на България

Нова издънка! Тотална бъркотия в правилата за Купата на България

В последните дни темата за Купата на България е доста актуална, като най-големият казус е кой ще бъде домакин на събитието. Липсата на публика заради ковид пандемията отказа доста отбори от желание за приемане на надпреварата. Sportal.bg обаче огледа какво всъщност се случва извън темата за домакинството и какви са абсурдите заради провеждането на Купата на България през третото завъртане от Националната Баскетболна Лига.

През последните години, в новото време на баскетбола Купата на България обикновено се е провеждала между първия и втория полусезон. Независимо, че в момента се води, че има три завъртания. В последните години, когато е имало три завъртания, преди третото е бил краят на трансферния прозорец. Непосредствено преди третото завъртане или преди паузата винаги се е изигравал и този турнир. Купата на България винаги се е провеждала на основа на класирането на мачовете от първото и второто завъртане. Отборите, които участват са на базата на първите две завъртания т.е. играчите, които участват в този турнир са играчите от първите две завъртания в съответните отбори.

След края на трансферния прозорец започва третото завъртане. По време на него вече не могат да се правят входящи трансфери (б.а. с изключение на юноши и екстремни ситуации, позволяващи това), но като цяло не могат да бъдат привличани състезатели.

Поставяйки Купата на България в средата на третото завъртане (11-15 март) настъпва хаос. Реално погледнато купата е трябвало да се изиграе преди този период и е преместена заради ситуацията около пандемията или е насрочена за този период? Купата се играе от отборите както са се класирали преди третото завъртане, а изведнъж се играе по време на третото завъртане. Има казус. Дали играчите, които участват в турнира са играчите, които са били в отборите си преди края на трансферния прозорец или играят тези, които са в отборите след трансферния прозорец.

Пример: Отбор Х привлича играч от отбор Υ. Този състезател започва да играе от отбор Х за отбор Y в третата врътка. Изведнъж отбор Х се изправя срещу отбор Y за Купата на България след трансфера, този играч за кой от двата отбора ще играе, при положение, че той не е бил в отбор Y при класирането за турнира?

Какво се случва при преминаване от един в друг български отбор?

Всъщност изместването на Купата по това време е направено, защото някои отбори искаха да изиграят няколко мача, защото имат дупка за националния отбор и те са прави. Истината е, че всичко е лудница. Мачовете са по два-три на седмица, в средата на третото завъртане изведнъж се появява турнирът за купата.

И това не е всичко. Ако Купата на България се тълкува като състезание, което е в средата на март месец, но е в трансферния прозорец (б.а. защото е преместено заради пандемията и сгъстения график за мачове), тогава може да се привлече играч през март само за купата, като се брои, че турнирът все едно се играе в средата на февруари. Всъщност излиза така. Може и да няма шанс да се случи, но изчистен ли е този казус?

По пътя на логиката, ако всичко това не е изчистено в правилата на федерацията, отбор може да си позволи да изненада всички, да привлече много скъп играч за Купата на България и вероятно да обезсмили труда на всички останали.  

Следвай ни:

Още от Баскетбол

Виж всички