Лукаку спаси Интер в 120-минутна драма и осигури ново Дерби дела Мадонина (видео)

Полуфиналистът от миналото издание на Купата на Италия Интер си осигури участие на 1/4-финалите на тазгодишното издание на турнира, след като победи с 2:1 Фиорентина на “Артемио Франки”. Артуро Видал откри резултата в 40-ата минута от дузпа, а с изравнителния си гол в 57-ата минута Кристиан Куаме се погрижи мачът да отиде в продължения. Както се задаваха дузпите, в 119-ата минута “златната” резерва в този случай Ромелу Лукаку донесе победата за “нерадзурите”, които в следващия кръг на състезанието ще изиграят Дерби дела Мадонина срещу градския съперник Милан. Сблъсъкът ще се състои на 27 януари и ще се яви възможност за реванш за "Змията", загубила с 1:2 от "Дявола" в Серия "А" през октомври.

Антонио Конте беше решил да заложи на редица играчи, които получават по-малко игрово време в Серия “А”. Така в защита започнаха ветераните Андреа Ранокия и Александър Коларов, а халфовата линия беше изцяло обновена. Тя беше съставена от Ашли Йънг, Роберто Галярдини, Кристиан Ериксен, Стефано Сенси и Иван Перишич. Лаутаро Мартинес запази мястото си в атака, но партньор му беше Алексис Санчес, тъй като Лукаку е получи почивка и се появи в игра от пейката. Другите двама титуляри бяха Самир Ханданович и Милан Шкриняр. Оказа се обаче, че Сенси се контузил на загрявката и така Видал започна от първата минута.

Домакините, подредени в 3-5-1-1, също не бяха в оптималния си състав. Така например титулярните вратар и нападател, съответно Бартломей Драговски и Душан Влахович, бяха резерви. На пейката беше и 17-годишният български полузащитник Димо Кръстев, който не успя да дебютира за тима. На вратата беше Пиетро Терачано, а на върха на атаката играеше Куаме, който беде подкрепян от Валентен Ейсерик от по-задна позиция. В отсъствието на Херман Песея капитан беше Никола Миленкович. Ветеранът Борха Валеро беше предвиден да е титуляр, но бившият халф на Интер също се контузи на загрявката и беше заменен от Джакомо Бонавентура.
В 10-ата минута Миленкович опита шут по земя, който не намери целта. При последвалата атака на гостите Лаутаро стреля, но ударът му беше блокиран именно от противниковия капитан. Така се стигна до корнер, след чието центриране опитът на Шкриняр да играе с глава прати топката високо над вратата. В 21-ата "нерадзурите" организираха опасна атака, но не стигнаха до удар по посока на вратата. В 26-ата Лаутаро стреля с глава, но неточно. Малко след това Галярдини също се опита да се разпише с глава, но топката рикошира в Миленкович и излезе в корнер.
В 37-ата минута Ериксен стреля отдалече, Терачано боксира шута, а Алексис запрати своята добавка в страничната греда. При тази ситуация обаче вратарят се сблъска с чилиеца, което даде основание на главния рефер да се допита до ВАР и да посочи бялата точка. Оттам Видал стреля по земя в средата на вратата, но стражът се хвърли в единия ъгъл и не успя да предотврати гола. В 43-ата минута съдията свири дузпа и за домакините, след като видя фаул на Шкриняр срещу Куаме. Нова намеса на ВАР обаче показа, че защитникът е играл с топката и така Давиде Маса промени решението си.
В 47-ата минута Лаутаро пропусна "златен" шанс да удвои преднината на своя тим. Той стреля фронтално на вратата, но някак си топката не попадна в нейните очертания. Последва домакински натиск, който доведе до изравнително попадение в 57-ата минута. Тогава Лукас Мартинес Куарта пробва задна ножица, но ударът се спря в тялото на противников играч. Гостите не успяха да изчистят топката и тя попадна в Куаме, който от границата на наказателното поле я запрати с топовен шут в мрежата на Ханданович.
В 68-ата минута Коларов пробва далечен изстрел, който не се оказа проблем за Терачано. Веднага след това Конте пусна в игра Лукаку и Ашраф Хакими, разчитайки на тях, за да стигне неговият отбор до победен гол. В 74-ата минута именно мароканецът беше близо да го стори, но неговият удар мина на сантиметри от далечната греда. В 77-ата резервата Лоренцо Венути пробва шут по земя, който не затрудни Ханданович. В 80-ата Санчес засече пас на Перишич на втора греда, но не успя да насочи топката. В 83-ата Бонавентура отправи далечен изстрел, който беше отразен от противниковия страж. В 86-ата Хакими направи рейд и стреля, но това беше достатъчно само за корнер.
Още в първите секунди на продължението Венути шутира, но Ханданович улови топката. В 93-ата минута центриране на Перишич претърпя рикошет и се отби в напречната греда, а секунди по-късно удар на Лукаку завърши в аут. В 95-ата Бонавентура не успя да преодолее словенския вратар. В 103-ата Терачано се справи с удар с глава на Алексис, а малко след това и с далечен изстрел на Ериксен. В 116-ата вратарят на домакините спаси с крак опасен удар с глава на Лукаку след изпълнение на корнер. В 119-ата резервата Николо Барела с центриране постави топката на главата на белгиеца, а този път ударът му беше успешен за крайното 2:1 в полза на "Змията". Прандели пък така и не използва последните си две смени и следователно Кръстев остана цял мач на пейката.
ФИОРЕНТИНА - ИНТЕР 1:2

0:1 Видал (40' - дузпа)
1:1 Куаме (57')
1:2 Лукаку (119')