България U17 с трудна първа победа на Европейското (снимки)

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 година записа много трудна първа победа на Европейското първенство за тази възраст в Подгорица. Момичетата на селекционера Диян Боюклиев се наложиха доста драматично над домакините от Черна гора с 3:2 (25:23, 16:25, 25:19, 15:25, 15:10) във втория си мач от предварителна Група I, игран тази вечер в зала "Верде".

Така българските девойки са на 4-о място във временното класиране с 1 победа, 1 загуба и 2 точки. Утре (3 октомври) България ще изиграе третата си среща от групата срещу отборът на Словакия, който също има 1 победа и 1 загуба до момента. Двубоят е от 18,30 часа българско време.

Младите "лъвици" доминираха в първия гейм, като в ключовите моменти позволиха на съперничките си да се доближат максимално. Все пак, успяха да удържат и да вземат гейма след 25:23. Във втория гейм нещата се обърнаха, като домакините имаха пълен превес и успяха да изравнят резултата след убедително 25:16.

Това повлия на играта на България в следващата част, като българските момичета бяха по-мобилизирани и играха равностойно. Постепенно "лъвиците" се откъснаха и поведоха отново след 25:19. В началото на четвъртия гейм двата отбора отново бяха равностойни, но състезателките на Диян Боюклиев не съумяха да запазят темпото и позволиха на домакините да ги надиграят и да вкарат срещата в тайбрек след 25:18. В него отново се видя друго лице на България, която се поздрави с първа победа след 15:10 и 3:2.

Най-полезна за българския тим бе Виктория Коева с 13 точки (1 блок, 1 ас, 34% ефективност в атака и 23% позитивно посрещане), а Ива Дудова реализира още 11 точки (1 блок, 2 аса и 30% ефективност в атака) за победата. За Черна гора Майда Чакар заби 18 точки (2 блока, 2 аса и 24% ефективност в атака), а Наталия Влаович добави още 15 точки (1 блок, 1 ас, 34% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно за успех.

ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 2:3 (23:25, 25:16, 19:25, 25:15, 10:15)
ЧЕРНА ГОРА: Стаса Кривокапич 7, Майда Чакар 18, Наталия Влаович 15, Тияна Милачич 14, Маша Драгойевич 5, Надя Попович 7 - Анастасия Смолович-либеро (Аня Попович 1)
Старши треньор: ЗЛАТКО ЧАЧИЧ
БЪЛГАРИЯ: Маргарита Гунчева 3, Ива Дудова 11, Виктория Коева 13, Христина Пеева 5, Цветомира Миткова 2, Боряна Ангелова 8 - Ивайла Евлогиева-либеро (Мария-Габриела Миличевич 8, Симона Анастасова 5, Ивайла Чавдарова 9, Йоана Докова-либеро)
Старши треньор: ДИЯН БОЮКЛИЕВ.

Снимки: CEV.EU