Два дни преди старта на новия сезон сайтът на Премиър лийг публикува материал, с който обясни нововъденията по отношения на начина, по който ще функционира ВАР в бъдеще. Технологията бе въведена във Висшата лига през миналия сезон, като при употребата й имаше някои значими различния в сравнение с останалите първенства в Европа. През юли тази година Международният борд на футболните асоциации (IFAB) прехвърли цялата отговорност за ВАР на ФИФА. Световната централа изготви протокол за новия сезон, с който да се уеднакви употребата на технологията. През август Премиър лийг одобри тази промяна.
Основните корекции са свързани с много по-честата употреба от страна на реферите на зоната, в която те ще преглеждат лично повторения на спорните ситуации. Няма да има и никакъв толеранс към вратарите при изпълнението на дузпи, както и към играчите, които престъпват границата на наказателното поле в същите ситуации.
Ето и самите промени:
Увеличава се честотата на употреба на реферската зона за преразглеждане на спорните ситуации в три ключови области - голове, червени картони и дузпи.
Няма да има никаква толерантност, ако вратар спаси дузпа и поне единият му крак е пред голлинията. В тези случи ВАР ще препоръча преизпълнение на дузпата. Ако вратарят е пред голлинията си, но топката срещне гредата или премине извън рамката на вратата и гол няма, дузпата няма да бъде изпълнена отново, освен ако вратарят не оказва съществено влияние за това наказателният удар да бъде пропуснат.
Ще се обръща по-голямо внимание и на позицията на играчите при изпълнението на дузпа. Ако някоя част на стъпалото на футболист, който не изпълнява дузпата, е в наказателното поле или на линията, това е нарушение, защото този футболист може да окаже съществено влияние върху развитието на ситуацията
Когато е налице опасна голова възможност и има съмнения за засада, която не е очевидна, страничният рефер няма да вдига флага си, докато ситуацията не приключи. Едва след това той ще сигнализира, че е възможно да има засада и положението трябва да бъде преразгледано.
Ще се използват сини и червени линии за всяка ситуация, свързана с определянето на т.нар. тънки засади. Ако атакуващият футболист е в чиста позиция, линията определяща неговото положение на терена, ще бъде синя. Ако е в засада, цветът ще бъде червен. Ще се използват две линии, като едната маркира позицията на последния човек в отбраната, а другата - тази на атакуващия футболист. Линиите могат да тръгват от части на тялото, които не са на земята, като рамото на играча. Това ще бъде показано с вертикална 3D линия. Целият процес ще бъде предоставен на телевизионните оператори, за да могат зрителите да видят как се взимат решенията за засадите.