България се класира на финал нa FIBA U17 Skills Challenge

Националният отбор на България по баскетбол за юноши до 17 години се класира за финала на първото Световно първенство за умения - FIBA U17 Skills Challenge.

"Трикольорите" надделяха над Панама със 112:128 и се класираха за утрешния двубой за титлата.
Най-добрите български състезатели, родени след 2003 година, трябваше да участват в Световното първенство за тази възраст, домакин на което беше определена столицата София.

Световната епидемия с коронавирус Covid-19, обаче, стана причина за отмяната на турнира, както и на всички Европейски първенства за подрастващи. Така вместо Мондиала от ФИБА учредиха ново състезание, което виртуално ще покаже способностите на играчите в надпревара по умения.

Треньорите на българския тим Даниел Клечков и Стойо Чолаков заложиха на петицата, която се справи с Беларус в четвъртфинала. Отново уменията си показаха Георги Герганов от Ямбол, Томас Читадзе от Черноморец, Борислав Николов от Рилски спортист, Любомир Керемедчиев от Черно море Тича и Михаил Комбаков от Берое. Николов и Комбаков записаха супер представяне като преодоляха препятствията за 24 секунди и завършиха с по 6 точки.

За първия световен трофей по баскетболни умения България ще се изправи срещу тима на Монголия, победил Гвинея с 111:119.