Голямата ни звезда в тениса Цветана Пиронкова последва примера на своите колежки Серена Уилямс и Ким Клайстърс и обяви за завръщането си на корта след майчинство. Последният мач на българката бе през юли 2017-а на “Уимбълдън”, а за това време тя роди сина си Александър и създаде своя марка дрехи. Бившата ни първа ракета вече изрази желание да играе на най-големите турнири този сезон - Ю Ес Оупън и “Ролан Гарос”. И в последните месеци е в трескава подготовка.
“Дадох много на тениса и съм доволна от постигнатото - нямам усещането, че трябва да се доказвам повече” - обяви Цветана Пиронкова в интервю в началото на 2019-а. Но още тогава тя не бе категорична, че казва “стоп” на кариерата си. И година по-късно везните наклониха в друга посока. Пловдивчанката не спира с тренировките, в очакване на първия си турнир за годината. А майчинството може само да й е бонус. Все пак не са малко случаите, в които спортистки постигат най-големите си успехи именно след раждане. Такава съдба имаха легендите Стефка Костадинова и Таня Богомилова. И двете спечелиха олимпийските си титли, след като станаха майки.
Но и това, което Пиронкова е оставила за родния тенис, е впечатляващо. Дълги години след ерата Малееви тя е първа ракета на страната. През 2010-а стана първата българка, достигнала до полуфиналите на “Уимбълдън”. А 6 години по-късно игра и на четвъртфинал на “Ролан Гарос”. Пловдивчанката също може да се похвали с победи над тогавашните звезди - Ана Иванович, Пати Шнидер, Винъс Уилямс... Именно с успеха над Винъс, която е петкратна победителка на “Уимбълдън”, българката достига до полуфиналите на емблематичния турнир. А надпреварата в Лондон логично има специално място в сърцето й.
“Тогава нямах никакви очаквания, просто се радвах, че съм на любимия си турнир - признава Цвети. - С всеки мач ставах все по-уверена и имах реални шансове за финал, дори водех на Вера Звонарьова. Но липсата на опит в такива грандиозни мачове си каза думата. А и мисълта, че мога да играя финал на централния корт срещу легендата Серена Уилямс бе направо плашеща...”
Все пак Пиронкова успява да усети вкуса на триумфа. През 2014-а в Сидни тя стига до първия си финал на турнир от веригата на Женската тенис асоциация (WTA). Цвети стартира от квалификациите и постига 8 победи, включително и над 3 тенисистки от Топ 10 в света. А с това става първата квалификантка в историята на турнира, достигнала до финал.
Титлата Цвети посвети на починалия си дядо Никола Чинков, който първи й предава емоцията на тениса. “С него тръгнах по турнири и беше с мен, докато започнах да ходя на състезания в чужбина - спомня си Пиронкова. - Той никога не спираше, имаше всякакви идеи и ги следваше до последно...”
И няма как да е иначе. Дядото Никола Чинков, по майчина линия, е бивш скиор. Всъщност цялото нейно семейство се занимава със спорт. Майка й Радосвета е многократна шампионка на България по плуване, а баща й Кирил Пиронков е бивш състезател по кану. Цвети има сестра - Елисавета, която също играе тенис, както и брат - Енчо, който пък е неин спаринг-партньор.
Майка й първо искала да я прави плувкиня, но на малката чаровница видимо й било скучно. И щом навършила 4 годинки дядо Никола за първи път я завел на корта. И Цвети се влюбва в тениса. На 12 години тя вече играе при жените и стига полуфинал на държавното първенство. Оттам нататък успехите й започват да се нижат един след друг. Но за да тръгне по турнири, трябват доста средства. На помощ отново идва дядо Никола, който продава семейните парцели и гори в родопското село Славейно, откъдето е Чинковата рода.
Фамилията на баща й също е много известна. Кирил е син на прочутия пловдивски художник Енчо Пиронков, който също има съществен принос за финансирането на кариерата на внучката. Семейството продава доста от картините му и така осигурява част от средствата. Самата Цвети пък наследява от дядо си любовта към рисуването.
Разходите за пътувания обаче са огромни. Дори за да участва на “Уимбълдън” през 2010-а Кирил Пиронков импотекира семейната къща в центъра на Пловдив. Но Цвети стига до полуфинал, а с това фамилията слага край на финансовите си проблеми. Така близките й вече могат да си позволят да я придружават по турнирите.
“Ние сме много сплотено семейство и подкрепата им е едно от нещата, които винаги са ме крепели във времето”, казва тенисистката.
Парадоксално или не, през всичките тези години треньор на Цвети е нейният баща Кирил. Въпреки че е бил състезател по кану, той се увлича по тениса и в един момент започва да работи като треньор.
“Баща ми е най-големият ми съдник и най-голямата ми подкрепа - признава тя. - Винаги е с мен, с него се разбираме с поглед. Той успя да разпали най-силно у мен страстта по този спорт...”
През 2016-а Цвети се омъжва за бившия футболист на “Локомотив” (Пд) Михаил Мирчев, който също безрезервно я подкрепя.
В момента Пиронкова прави и своя тенис академия, където мечтае да предаде опита си на талантливи деца, които да тръгнат по нейния славен път!
Голям патриот и много искрена
Цвети Пиронкова е много голям спортист, но и голям човек. Никога не е отказала да играе за България и винаги го е правила с чест и гордост, изключителен патриот. Разбира се, всичко което е постигнала се дължи не само на нейния талант, но и на огромния й труд. Много е упорита, хване ли нещо, не се отказва. В същото време е много искрена и човечна. Успехите не я промениха, тя остана здраво стъпила на земята.
Стефан Цветков, президент на БФ Тенис
Има своя марка дрехи
Цветана Пиронкова пусна и своя марка дрехи - “Pironetic”, съчетание от нейното име и това, което я описва като енергична и атлетична. Брандът е насочен към жени с активен начин на живот. А моделите са вдъхновени от спортната кариера на тенисистката и създават усещането за комфортност, елегантост и стил.
"Труд"