В последните месеци Левски и ЦСКА-София се обединиха в искането си да получават повече пари от ТВ права.
Това предизвика недоволството на останалите професионални клубове, които пък се обединиха срещу сини и червени.
Днес от ЦСКА-София заявиха, че са готови да напуснат първенството, ако не се намери телевизия, която да им плаща повече за ТВ права. От своя страна Sportal.bg научи, че поне 10 от останалите 12 клуба в efbet Лига ще бойкотират мачовете с ЦСКА-София и Левски, ако разпределението на парите се промени в полза на сини и червени.
Т.е. ако двете страни изпълнят заканите си, ще се получат следните ситуации:
Ситуация 1: Първенство на България без Левски и ЦСКА-София;
Ситуация 2: Изобщо да няма първенство на България, защото ще останат само Левски и ЦСКА-София.
В момента за телевизионните права, на които носител е организаторът на първанството - БФС, се плащат 6,5 млн. лева на година. Втората оферта за тях бе на стойност 3 млн. лева, а третата - за 200 000 лева.
Най-гледаните двубои през последните сезони са сблъсъците между Левски, ЦСКА-София и Лудогорец, които генерират приблизително еднакъв интерес. На сериозна популярност се радват и мачове с ключово значение за класирането в efbet Лига с участието на трите отбора, но с противници като Ботев Пд, Локо Пд, Славия, Черно море и Берое.
Има срещи като ЦСКА-София - Царско село и Левски - Витоша (Бистрица), които генерират доста по-слаб интерес, което значи, че феновете гледат сини и червени не само заради самите тях, но и заради противника. Т.е. колкото е по-силен съперникът им, толкова по-голям е интересът към тези двубои.
От новото първенство се очаква сериозна гледаемост да предизвикат и срещите на ЦСКА 1948 заради противопоставянето на този отбор с ЦСКА-София.
Парите от ТВ права в България се разпределят по схемата на Висшата лига на Англия. Една част се разделят поравно, друга - на брой излъчени мачове (б.а. в България телевизията излъчва всички срещи) и трета - според класирането. Т.е. най-силно представилите се на терена отбори взимат най-много.
Така клубовете с по-голяма фенска маса получават повече пари не толкова от ТВ права, а възползвайки се от това, че срещите им се предават по телевизията сключват по-сериозни рекламни и спонсорски договори спрямо останалите. А и генерират по-големи приходи от билети, абонаментни карти и продажба на фен артикули. Именно от там идва голямата разликата в приходите примерно между Манчестър Юнайтед и Лестър.
Но да се върнем към българското първенство и към причината тимовете от efbet Лига да взимат на година с по около 200 хил. лева по-малко от това, което им се полага.
Тя е много проста и е свързана с ЦСКА-София - клубът, който най-силно апелира за справедливо, а не задкулисно разпределение на ТВ правата.
През 2016 г. отборите в елита са 10. Тогава съставът на Гриша Ганчев незаконно е вкаран в Първа лига, а за да се замажат действията, че всичко това не се прави само заради червените, в елита се телепортират още три тима от Втора лига.
Какви са последствията за Левски, Лудогорец, Славия, Черно море, Ботев Пд, Локо Пд, Берое и останалите отбори в efbet Лига?
В момента топ клубовете на България получават между 450 000 и 500 000 лева от ТВ права. Т.е. ако тимовете в елита бяха 10, а не 14, всеки един щеше да взима на година с между 180 000 и 200 000 лева повече.
Изчисленията сочат, че за четири години изрядните клубове са загубили между 720 000 и 800 000 лева, защото определени хора и институции не спазват законите на България. Нещо, което е подсъдно и всяка една от засегнатите страни може да потърси правата си в съда. Включително претендирайки неизрядния клуб да бъде изваден от първенството и да върне парите от ТВ права за последните четири години, тъй като с действията си е ощетил финансово останалите участници.