България на победа от Пекин 2008 след успех над Япония с 3:1

Волейболистите на България победиха Япония с 3:1 гейма в срещата от 10-ия кръг на Световната купа в Страната на Изгряващото слънце. Така възпитаниците на Мартин Стоев се нуждаят само от още една победа утре над Аржентина, за да се класират за участие на олимпийските игри в Пекин 2008.

Срещата започна много добре за домакините от Япония. Силно амбицирани да се представят отлично в този мач, японците заложиха на силен сервис и невероятна защита. Това даде резултат и домакините поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Разсеяната игра на българските волейболисти продължи и японците, водени от Такахиро Ямамото, продължаваха да трупат сериозна преднина. Тя нарасна до 8 точки при 16:8. След второто техническо прекъсване нашите се събудиха и заиграха в познатия си стил със сила и мощ в атаката и концентрация при посрещането. Разликата бе сведена само до 1 точка при 19:20 след 6 поредни точки, дошли след добри изяви на Владо Николов и Матей Казийски в атака и на Христо Цветанов на блок. Силна игра на Ю Кошикава даде преднина на домакините от 23:21. Все пак най-добрият волейболист в този гейм Такахиро Ямамото (11 точки само първата част) сложи край на тази част с мощна атака - 25:22 и Япония поведе с 1:0 гейма.

Във втората част българските волейболисти излязоха много по-концентрирани. Това веднага даде резултат. При 5:7 Мартин Стоев пусна в игра Евгени Иванов на място на Красимир Гайдарски. Пушката веднага се възползва от дадения му шанс и заби страхотна блокада на японците. Последваха още 2 поредни точки и България поведе с 8:7. При второто техническо прекъсване България водеше с 16:14, а Матей Казийски все повече започваше да показва огромните си възможности в атака. Волейболистите ни дръпнаха с 23:20 след отличен блок на Христо Цветанов. Влезлият като резерва Боян Йорданов записа ас - 24:20, а Андрей Жеков направи единичен блок за крайното 25:20 във втората част и така България изравни резултата до 1:1 гейма.

Българските волейболисти започнаха много силно в 3-ата част, която стартира след 10 минути прекъсване. Възпитаниците на Мартин Стоев поведоха с 8:5. Силните атака на Казийски и Пламен Константинов дадоха комфортна преднина от 16:13 при второто техническо прекъсване. Бомбените сервиси на Владо Николов бяха заплаха №1 за японците, които капитулираха при 25:20 въпреки отличната си игра в защита. Така България поведе с 2:1 гейма.

В четвъртата част нямаше сила, която да спре българските волейболисти. Казийски, Константинов и компания бяха много мощни и уверени в силите си. При 8:8 Мартин Стоев пусна в игра свежия Боян Йорданов на мястото на понатрупалия умора Владо Николов. Боян се включи отлично и имаше сериозен принос за успеха в 4-ия гейм с 25:20. Така България спечели мача с 3:1 гейма и записа 8-ма победа на Световната купа.

Утре в 7,00 часа България среща Аржентина. При победа на момчетата на Мартин Стоев те ще спечелят олимпийска виза за Пекин 2008.

БЪЛГАРИЯ - ЯПОНИЯ 3:1 (22:25, 25:20, 25:20, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 5 (3 блока), Владимир Николов 12 (1 ас), Матей Казийски 19 (1 ас, 1 блок), Пламен Константинов 12 (2 блока), Красимир Гайдарски, Христо Цветанов 5 (3 блока) - Теодор Салпаров-либеро (Боян Йорданов 5 (2 аса), Евгени Иванов 7 (3 блока), Николай Николов 1)
Старши-треньор: Мартин Стоев
ЯПОНИЯ: Дайсуке Усами, Такахиро Ямамото 18 (2 аса, 4 блока), Йошихико Мацумото 3, Кота Ямамура 6 (2 блока), Иушики Ишижима 14 (2 блока), Ю Кошикава 18 (1 ас, 1 блок) - Кацутоши Цумагари-либеро (Такааки Тамимацу 2, Канихиру Шимицу 2)
Старши-треньор: Тецуя Уеда.

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на България над Япония с 3:1 може да видите ТУК!!!