България на крачка от олимпиадата, сразихме Русия с 3:2

Волейболистите от националния отбор на България почти спечелиха виза за участие на олимпиадата в Пекин 2008 година, след като победиха Русия с 3:2 гейма в срещата от 9-ия кръг на Световната купа в Япония.

Пламен Константинов отново не започна в титулярния състав заради контузията в кръста. На негово място възможност за изява получи Тодор Алексиев.

Срещата започна добре за България. Момчетата на Мартин Стоев успяха да посрещнат силния сервис на руснаците и на свой ред изпълняваха много силен начален удар. Благодарение на него националите ни поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Благодарение на отличната блокада и атаките на Матей Казийски и Владо Николов дръпнахме с 13:10 и 15:12. Мощна атака на Казийски ни даде аванс от 2 точки - 16:14 при второто техническо прекъсване. Изправени в необичайната ситуация да бъдат догонващи в резултата руснаците рискуваха много началния удар и често го бъркаха, което даде предимство в играта на българските волейболисти. Към края на гейма в игра за малко се появиха и капитанът Пламен Константинов и Боян Йорданов, които спомогнаха отбора ни да затвори гейма с 25:21 и да поведе с 1:0 гейма. Българската блокада се справи отлично със спирането на най-силния играч на Русия - Семьон Полтавский през първата част, който реализира едва 1 точка.

Втората част премина равностойно, като руснаците поведоха с 6:3, след няколко грешки на българските волейболисти. Атака през център на Алексай Кулешов даде преднина от 2 точки за "Сборная" - 8:6 при първото техническо прекъсване. Окрилени от аванса си руснаците започнаха да изпълняват още по-силен начален удар, което помогна да се разиграят в атака и Семьон Полтавский и Юрий Бережко. При второто техническо прекъсване преднината на Русия бе 4 точки - 16:12. Този аванс за "Сборная" се запази до 20:16. Тук Мартин Стоев пусна в игра невъзстановения напълно капитан Пламен Константинов и малко по-късно и Боян Йорданов. Атаки на отличните Казийски и Николов доведоха резултата до 21:22. Отборът на Русия, все пак първи стигна до геймобол при 24:22 след мощни атака на Семьон Полтавский. Тодор Алексиев намали до 23:24. При последвалото изпълнение на начален удар от Владо Николов топката коварно отскочи от мрежата и падна на сантиметри от линията на игрището - аут и успех за Русия с 25:23 във втората част. Така момчетата на Владимир Алекно изравниха резултата до 1:1 гейма.

Третият гейм премина изключително равностойно. Русия се отличи с добро посрещане и успя да организира много точкови атаки през центъра. Това помогна на "Сборная" да поведе с 8:5. Малко преди това в игра Мартин Стоев пусна в игра капитана Пламен Константинов, който стабилизира посрещането и даде по-голямо спокойствие в отбора ни. Включването в игра на Константинов почти веднага даде резултата и след успешни атаки на Казийски, Николов и Константинов България изравни при 12:12. Силна игра на Полтавский отново даде аванс от 2 точки за Русия при 16:14. Владо Николов и Матей Казийски бързо възстановиха равенството и дори дадоха аванс на Българи при 19:18.  Благодарение на Полтавский „Сборная" изравни при 20:20 и 21:21. точка на Пламен Константинов и две грешки в атака на Алексанър Волков и Юри Бережко доведоха този част до геймбол за България при 24:21. Бережко намали до 22:24, но пак той изпрати атаката си в аут при следващото разиграване и така България спечели 3-ата част с 25:22 и поведе с 2:1 гейма.

Четвъртата част отново премина изключително равностойно. Момчетата на Мартин Стоев водеха с по 1 точка при първото (8:7) и второто техническо прекъсване (16:15). Тук голямата отговорност да завършва атаките, често се падаше на Владо Николов, който се справяше блестящо. После Русия дръпна с 19:17. Силната игра на Алексей Кулешов и резервата Павел Абрамов даде аванс от 3 точки на Русия - 21:18. Силна игра на върналия се в игра Тодор Алексиев и българската блокада намали преднината на Русия само до една точка 22:23. Силна игра на Юри Бережко, обаче даде възможност на Русия да спечели 4-ата част с 25:22 и да изравни резултата в срещата до 2:2 гейма.

В решителния тайбрек руснаците успяха да поведат с 5:2, след като българските волейболисти сгрешиха два от началните удара. Мартин Стоев реагира като опарен и веднага взе прекъсване. То даде очаквания резултат, след като последваха 3 безответни точки за България благодарение на Матей Казийски, блок на Евгени Иванов - Пушката и Владо Николов. Основен принос за тях имаше и либерото Теодор Салпаров, който направи невероятни спасявания в защите.
Силният сервис на Русия отново беше неутрализиран и с отлична игра в нападение на Пламен Константинов България поведе с 8:7 при техническото прекъсване. Равенството в резултата се запази до 10:10. Последваха 3 поредни точки за България след отлични разигравания на разпределителя ни Андрей Жеков и завършени от Владо Николов и Матей Казийски, както и грешка на Кулешов. Жеков сбърка следващия начален удар 13:11. Изключително важен единичен блок на Владо Николов и  резултата стана 14:11 - мочбол за спечелване на срещата от България. Първият бе пропилян от нашия тим, но при втория Владо Николов бе безгрешен - 15:12 в тайбрека и победа с 3:2 гейма в срещата.

Така България записа 7-та си победа на Световната купа в Япония и нанесе първо поражение на Русия на този турнир. Така на практика възпитаниците на Мартин Стоев направиха огромна крачка, към спечелването на виза за олимпийските игри в Пекин през 2008 година. Първите 3 отбора в крайното класиране на Световната купа ще получат квоти за участие на олимпиадата.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 3:2 (25:21, 23:25, 25:22, 22:25, 15:12)