Бразилия нанесе втора загуба на България на Световната купа

Волейболистите на България допуснаха втора поредна загуба на турнира на Световната купа в Япония. Възпитаниците на Мартин Стоев паднаха от световните и олимпийски шампиони от Бразилия с 0:3 (14:25, 21:2519:25) в среща от 5-ия кръг играна в Тояма.

Срещата между отборите на първия и 3-ия в света започна напълно равностойно. Бразилците успяха да поведат с точка - 8:7 при първото техническо прекъсване. Благодарение на Данте Амарал и Жиба "селесао" дръпна с 11:8. С остри атаки на Пламен Константинов и Христо Цветанов през центъра българския тим записа две поредни точки - 10:11. Последваха 3 поредни грешки на наши волейболисти и силна игра на бразилците, което даде аванс от 5 точки за момчетата на Бернардо Резенде - 16:11 при второто техническо прекъсване. Силната игра на Владо Николов в атака помогна на България да запише 3 поредни точки 14:16. От тук до края на гейма българските волейболисти играха изключително плахо и с много грешки, което допълнително вдигна акциите на бразилците, които записаха 9 поредни точки срещу нито една за нашия тим и "селесао" спечели първата част с категоричното 25:14 и поведе с 1:0 гейма.

"Селесао" диктуваше изцяло развоя на събитията и във втората част. Момчетата на Бернардо Резенде поведоха с 8:5 и 16:10. Първоначално бразилците изпълняваха много силен начален удар, но след като натрупаха комфортна преднина от 3-4 точки намалиха силата и наблегнаха на тактически насочен сервис. Разликата от 6 точки в полза на Бразилия се запази до 21:15. Последваха "3 лъча на надеждата" за България след 3 поредни точки на Христо Цветанов от атака и блока на Евгени Иванов-Пушката - 18:21. Бернардо Резенде побърза да не изпусне мача и очаквано поиска прекъсване. След него играта продължи точка за точка, като бразилците стигнаха до успеха с 25:21 и поведоха с 2:0 гейма.

В третия гейм, който беше най-равностоен, България съумя да поведе с 6:4 след две поредни единични блокади на Пламен Константинов и Владо Николов. Бразилците успяха да изравнят при 6:6 и след две брилянти изпълнения на Андре Насименто на блокада и в атака и "селесао" излезе напред с 8:6. Тук капитанът Пламен Константинов отстъпи мястото си на Тодор Алексиев, който се включи много добре. България изравни при 13:13 след две отлични атаки на Тодор Алексиев, две грешки на Андре Насименто и бомбена атака на Владо Николов. Бразилия поведе с 2 точки при второто техническо прекъсване, след като Евгени Иванов сгреши в атака - 16:14. С общи усилия и атаки завършени от Тошко Алексиев, Владо Николов и Матей Казийски - България изравни при 18:18. последваха 5 поредни точки за "селесао", някои от които дойдоха след наши грешки. Така Бразилия спечели безпроблемно гейма с 25:19 и срещата с 3:0 гейма.

За най-добър играч на двубоя беше избран бразилецът Густаво Ендрес.

Това бе втора поредна загуба за България и 4-та поредна победа за отбора на Бразилия.

Утре е почивен ден на Световната купа в Япония и българския тим ще пътува до Окаяма, където в неделя от 8,00 часа среща състава на Република Корея. В понеделник момчетата на Мартин Стоев излизат срещу Австралия също от 8,00 часа, а във вторник играят с отбора на Тунис от 8,35 часа.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (14:25, 21:25, 19:25)