България с първа загуба на Световната купа, губим от САЩ в драма

Волейболистите от националния отбор на България записаха първа загуба на Световната купа в Япония, след като допуснахме неуспех в изключителна драма от САЩ с 2:3 гейма в срещата от 4-ия кръг на турнира на Световната купа в Япония.

Срещата започна обнадеждаващо за отбора на България, който поведе с 4:1 точки след 3 двойни блокади. Националите имаха преднина от 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:2 след мощна атака на Владо Николов. След подновяването на играта силният начален удар на американците затрудни посрещането на нашите и "янките" записаха 5 поредни точки и успяха да поведат в резултата с 11:8. Възпитаниците на Мартин Стоев заздравиха посрещането си и след добри атаки на Казийски и Николов изравниха при 13:13 и дори поведоха с 14:13. След няколко изравнявания на резултата все България излезе с точка напред при 16:15 след атака на Казийски. Американците отново излязоха напред след като постигнаха 3 поредни точки 18:16 две, от които след грешки на българските волейболист в атака. Силният начален удар на Райли Салмън тормозеше постоянно посрещането на Казийски и Пламен Константинов и САЩ поведе с 21:19. Отборън на България стигна първи до геймбол при 24:23 след две поредни силни атаки на Владо Николов и Матей Казийски - 24:23. Пламен Константинов сгреши началния удар - 24:24. Владо Николов изведе България напред 25:24. Гейбриъл Гарднър обаче възстанови равенството 25:25. Казийски изведе наши тим до трети геймбол при 26:25, но Гарднър отново изравни - 26:26. Грешка на Казийски в атака даде аванс на САЩ - 27:26. Гарднър върна жеста, като изпрати топката от начален удар в мрежата - 27:27. В следващата атака Гарднър се реваншира и завърши нападението на "янките" - 28:27 за САЩ. Успехът за американците в първата част дойде след като възпитаниците на Хю Маккъчън блокираха атака на Христо Цветанов през центъра и така поведоха с 1:0 гейма.

Втория гейм също като първия започна много оспорвано. Все пак момчетата на Мартин Стоев водеха с точка при първото техническо прекъсване - 8:7. Отлични изяви на Казийски в атака, който забиваше над американската блокади и двойна блокада на Евгени Иванов и Владо Николов дадоха аванс на нашия тим от 3 точки - 13:10. Разликата нарасна в наша полза на 4 точки при второто техническо прекъсване след технично отиграване на капитана Пламен Константинов - 16:12. Окрилени от добрата си игра българските волейболисти поддържаха разликата от 4 точки - 20:16 след атака през центъра на влезлия ката резерва на мястото на Евгени Иванов - Пушката - Красимир Гайдарски. Волейболистите ни продължиха да играят добре и след блестящи изяви на Христо Цветанов в атака затвориха гейма с 25:20 и изравниха резултата до 1:1 гейма.

Третата част започна изключително добре за България, след като нашите волейболисти поведоха с 5:1 След ас на Христо Цветанов и блокада на Матей Казийски. В този гейм Мартин Стоев заложи на Краси Гйдарски на мястото на Евгени Иванов. При 1:5 новозеландския селекционер на САЩ - Хю Маккъчън пусна в игра суперзвездата си Клейтън Стенли, който се включи много силно и САЩ изравни резултат при 5:5. „Янките" дори поведоха с 8:7 след грешка на сервиса на Матей Казийски. "Събудените" американци се разиграха и взеха авнс от 4 точки при 13:9. Последваха силни изяви в атака на Казийски и Николов и България поведе с 16:15. Преднината от 1 точки българските волейболист поддържаха до 22:21. Мощни атаки на Казийски и Константинов доведоха развоя на частта до геймбол при 24:21. Вместо да затворят гейма момчетата на Мартин Стоев бяха затруднени изключително много от американците, които записаха 3 поредни точки и изравниха 24:24. Силни изяви на Владо Николов в атака ни дадоха още два геймбола при 25:24 и 26:25, но отбора на САЩ успяваше да изравни след грешка на Николов и ата на Клейтън Стенли - 27:27. Наша грешка в атака изведе САЩ до първи геймбол - 28:27. България изравни, след като разпределителят ни Андрей Жеков постигна изключително трудна и важна точка от атака през центъра след изключително спасяване на либерото Теодор Салпаров в защита - 28:28. Последваха две бомбени атаки на Матей Казийски, които дадоха успеха на България в третата част с 30:28 и така нашият тим поведе с 2:1 гейма.

Четвъртия гейм стартира добре за отбора на България, който поведе с 3:1. Последваха 4 поредни точки за американците и САЩ дръпна с 5:3. "Янките" запазиха преднината си от 3 точки при 8:5. Тя нарасна до 4 в полза на САЩ при 10:6. Тук Мартин Стоев взе прекъсване, което се отрази положително на играта на българските волейболисти, които записах 2 поредни точки - 8:10. Националите успяха да изравнят при 15:15 благодарение на резервата Тодор Алексиев, който замени капитана Пламен Константинов. България излезе напред с 16:15 при второто техническо прекъсване, след отлична единична блокада на Христо Цветанов. Последваха 4 поредни точки за американците, две от които дойдоха след грешки на български волейболисти - 17:19. Сервис в мрежата на Клейтън Стенли и атака на Матей Казийски възстановиха равенството - 19:19. Пламен Константинов сбърка началния удар - 19:20, но после блокадата ни заработи - 20:20. Последва грешка на резервата Боян Йорданов на начален удар и добри изяви на американците, които успяха да затворят гейма с 25:22 и да изравнят резултата до 2:2 гейма.

В тайбрека играта се водеше точка за точка до 7:7. Грешка на американците даде аванс от 1 точка за България при техническото прекъсване - 8:7. След подновяването на играта отбора на САЩ постигна 4 поредни точки вдъхновени от убийствения сервис на Райли Салмън - 11:8 за САЩ. Матей Казийски успя да намали до 10:12. Тук Мартин Стоев пусна в игра Боян Йорданов, който със силния си сервис затрудни максимално американците и България изравни резултата при 12:12. Американците се окопитиха бързо и след брилянтни и много силни атаки на Клейтън Стенли и Уилям Приди успяха да стигнат до успех в тайбрека с 15:12 и до победа в мача с 3:2 гейма.

Това бе първа загуба за България след 3 поредни победи на Световната купа. Успехът бе втори за САЩ на Световната купа след победата над Бразиля с 3:0 в първия кръг.

Въпреки поражението момчетата на Мартин Стоев изиграха най-силния си мач до момента на Световнта купа срещу съперник, който бе мобилизиран на 100%. Утре възпитаниците на Мартин Стоев срещата Бразилия в 8,00 часа.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 2:3 (27:29, 25:20, 30:28, 22:25, 12:15)