Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България 0:0

Райконен е новият шампион на Ф1 след победа в Бразилия

Пилотът на Ферари Кими Райконен е новият световен шампион във Формула 1. В страхотната жега на пистата "Интерлагос" в Бразиля, "Айсмен" финишира първи в супер драматичното състезание в Сао Пауло. Маса остана втори, пред Фернандо Алонсо (Макларън-Мерцедес). Големият фаворит за трофея Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) завърши едва седми, след серия от перипети и технически проблеми. Така Райконен грабна за първи път в своята кариера престижния трофей в най-авторитетната автомобилна надпревара в света.

Кими спечели световната титла с една точка преднина пред Хамилтън. Райконен завърши сезона с 110 точки, а Люис с 109 точки. В крайното класиране Алонсо остана трети също с 109 точки.

Състезанието в Бразилия започна по невероятен начин. Времето на пистата бе слънчево и топло с температура на въздуха от 36 градуса, а на асфалта около 60 градуса. На самия старт Маса тръгна малко по-бавно и застана на пътя на Хамилтън, но поведе колоната. Зад тях Райконен се изстреля напред и успя да изпревари Люис. Веднага след първия завой "Сена-S", тръгналият четвърти Алонсо атакува остро съотборника си и успя да го изпревари. Хамилтън се опита да си върне позицията, но Алонсо бе заел защитна траектория се изкачи до третото място. Гумите на Люис блокираха и той се озова извън пистата. Все пак новакът успя да се върне на трасето, но вече беше 8-ми. Така след първите няколко завоя водеше Маса, пред Райконен, Алонсо, Уебър, Кубица, Хайдфелд, Трули и Хамилтън.

Още в края на 1-та обиколка Хамилтън изпревари Трули и вече бе 7-ми. Сакон Ямамото със Спайкър пък връхлетя върху Фисикела с Рено и на първия завой бяха размахани жълти знамена. В 4-та обиколка Маса завъртя най-бързия тур и поведе убедително в състезанието. В 6-та обиколка Хамилтън успя да изпревари Хайдфелд и се придвижи на 6-та позиция. Тогава на пистата се случи нещо много странно. Болидът на Хамилтън започна да се движи с много малка скорост. По всичко изглеждаше, че той има проблем със скоростната кутия. Все пак няколко завоя по-късно Люис потегли с максимална скорост, но вече бе на едва 18-та позиция, около 35 секунди от лидера Маса.

В този момент Маса водеше пред Кими, Алонсо, Хайдфелд, Кубица и др. При първите липсваше Марк Уебър, който отпадна заради технически проблем. Нещата на пистата се поуспокоиха. Към този момент шансовете на Райконен за световна титла се увеличиха. Ако Маса пуснеше Кими пред себе си, Алонсо не завършеше втори, а Хамилтън е извън петицата на финала, "Айсмен" грабваше короната.

Лидерите направиха първите си спирания, като в хода на състезанието, от Макларън смениха тактиката на Хамилтън. Маса, Райконен, Алонсо и Хайдфелд бяха с по 2 спирания, а Хамилтън и Кубица с по три стопа. Колите на Ферари направо летяха по пистата и бяха с около секунда по-бързи от Алонсо.

Хамилтън спечели няколко позиции и вече бе 12-ти. Агресивната тактика на Макларън, за сега не работеше и Хамилтън се целеше в зоната на точките.

В средата на надпреварата Кубица успя да мине пред третия Алонсо, но 2 тура след това се озова в бокса за второто си от общо три спирания. В челото разликата между Маса и Райконен бе около 4 секунди. Всички чакаха да видят, дали бразилецът ще направи жест и ще пусне "Айсмен" пред себе си.

В бокса новакът Накаджима от тима на Уилямс спря много късно и бутна няколко от своите механици. Двама от тях са изнесени на носилка, но най-вероятно ще се разминат от сериозни контузии. В 38-та обиколка Хейки Ковалйнен се разби ефектно на първия завой и отпадна. Болидът на Рено бе на парчета, но финландецът бе невредим.

20 обиколки преди финала, Маса влезе за втори път и освободи пистата за Райконен. Дали Кими щеше да се върне на трасето пред Фелипе и при добро стечение на обстоятелствата да стане световен шампион ? Феновете тръпнеха в очакване. Двамата имаха огромна преднина пред Алонсо и състезателите на БМВ.

2 тура по-късно, финландецът спря за по-малко от 6 секунди и се появи на пистата пред Маса. Ключов момент за титлата във Формула 1. Алонсо бе много назад, на около 30 секунди от пилотите на Ферари, а Хамилтън се мъчеше в средата на колоната и бе извън петицата в подреждането. 17 обиколки преди финала, Райконен се чувстваше шампион.

10 обиколки преди финала, Хамилтън вече бе осми, но му трябваха още три позиции, за да стане световен шампион. Райконен бе начело, пред Маса, Алонсо, Кубица, Розберг, Хайдефлд, Трули и Хамилтън.

Шест обиколки преди финала, колата на Люис бе позиционирана на пистата точно зад колите на Ферари. Хамилтън бе на една обиколка зад Кими и Маса седми, но гонеше шестия Хайдфелд. Германецът бе на 15 секунди пред британеца. До самия финал, всичко можеше да се случи, но в крайна сметка пилотите пред Хамилтън запазиха позициите си. Състезателят с най-малки шансове за трофея преди този последен старт Райконен стана световен шампион, а големият фаворит Хамилтън финишира безславно седми.