България загуби с 2:3 от европейските шампионки

Българският женски национален отбор по волейбол загуби драматично с 2:3 гейма (25:20, 25:27, 31:29, 13:25, 13:15) от Полша в последния си мач от група "B" на европейското първенство в Белгия и Люксембург.

Първият гейм започна много добре за българките, които благодарение на няколко грешки на съперничките си успяха да поведат с 4:1. Тази преднина се запази до първото техническо прекъсване – 8:5. Нашите момичета заиграха все по-добре на блокада, което принуди италианския треньор на Полша Марко Бонита да поиска тайм-аут при 11:7 в полза на България. Това не помогна на полските волейболистки и те продължиха да изостават все по-чувствително в резултата – 16:10. От тук до края на гейма тимът на Драган Нешич поддържаше разликата благодарение на отличните изяви в атака на Радосвета Тенева-Миличевич и Страшимира Филипова. Закономерно резултата в края на първата част беше 25:20 за България.

Българските волейболистки продължиха да играят добре срещу европейските шампионки и отново поведоха в резултата с 8:4. След първото техническо прекъсване „трикольорките” направиха няколко грешки в атака, което накара треньора Нешич да поиска тайм-аут при 10:8 в полза на отбора му. „Дружина полска” успя да изравни резултата при 10:10, последва и ново равенство 11:11, след което с няколко добри изяви в защита на либерото ни Мария Филипова и в атака на Ева Янева отново успяхме да дръпнем в резултата с 2 точки – 16:14. Последва ново изравняване при 16:16, след което гейма тръгна да се води точка за точка до 18:19 в полза на полякините. В този момент се разигра една от звездите на полския отбор – Малгожата Глинка, която с няколко успешни атака по диагонала направи резултата 22:19 за своя отбор. Нашите волейболистки се стреснаха и успяха да застигнат съперничките си при 23:22 за Полша. Геймът тръгна отново точка за точка, като Янева и компания спасиха 3 геймбола, но четвъртия не успяха – 27:25 за отбора на Полша и 1:1 гейма.

Третият гейм започна с леко предимство за европейските шампионки от Полша, които дръпнаха с 8:6. Възпитаничките на Драган Нешич бързо успяха да изравнят на 8:8. Последваха нови 3 равенства, след което полякините пак дръпнаха с 2 точки – 13:11. Българките изравниха веднага изравниха на 13:13 и след това дойде поредното равенство – 14:14. В този момент на линията за изпълнение на сервис за отбора на България застана Страшимира Филипова, която изпълни 6 начални удара и отбеляза 2 аса и резултата стана 18:14 за България. Нашите момичета запазиха тази преднина до 22:19, след което с поредица от силни атака полякините обърнаха резултата на 24:22 и геймбол в тяхна полза. Момичетата на Драган Нешич направиха 2 блокади благодарение на Ева Янева и Деница Карауланова и изравниха резултата на 24:24. Резултата почна да се движи отново точка за точка до 30:29, когато се откри възможност да затворим гейма. С тройна блокада българките успяха да се възползват от първата си възможност – 31:29 и 2:1 гейма за България.

В началото на четвъртия гейм българките започнаха много зле в защита и съвсем нормално полякините поведоха с 8:3. След първото техническо прекъсване България продължи да играе лошо, а съперничките добре и разликата стана убийствена – 16:4 за Полша. До края на гейма разликата се запази същата независимо, че на няколко пъти българките успяваха да я намалят – 25:13 за европейските шампионки и 2:2 гейма.

Тай-брека почна много добре за България, след като полякините сгрешиха сервиса си, а Елена Колева и Ева Янева направиха блокади – 3:0 за България. Последваха поредица от грешки в атака на полякините Малгожата Глинка и Елеонора Дзекиевич, които направиха резултата 8:3 за тима на Драган Нешич. Благодарение усилията на всички момичета българския отбор успя да запази разликата до 13:9. Поискания тайм-аут от Драган Нешич оказа точно обратно влияние – вместо да помогне на момичетата, той попречи. Последваха няколко грешки на Ева Янева и няколко успешни атаки на полякини, което направи резултата 15:13 за Полша и 3:2 гейма в тяхна полза.

Независимо втората си загуба на първенството отбора на България продължава напред заедно с отборите на Чехия и европейските шампионки от Полша. В следващата фаза на първенството тези три отбора ще се обединят с първите 3 отбора от група “D” (Холандия, Белгия и Сърбия) като резултатите досега между отборите се зачитат.

БЪЛГАРИЯ – ПОЛША 2:3 (25:20, 25:27, 31:29, 13:25, 13:15)
БЪЛГАРИЯ: Цветелина Заркова 7 (1 блок), Ева Янева 14 (2 блока), Любка Дебърлиева, Радосвета Тенева-Миличевич 14 (2 блока), Елена Колева 17 (1 ас и 4 блока), Страшимира Филипова 18 (4 аса и 3 блока) – Мария Филипова – либеро (Мартина Георгиева 2, Диана Ненова, Петя Цекова, Деница Карауланова 3 (1 ас и 2 блока), Елица Василева)
Старши-треньор: Драган Нешич (Сърбия)
ПОЛША: Катажина Сковронска-Долатана 24, Елеонора Дзекиевич 12, Изабела Белчик 6, Малгожата Глинка 24, Дорота Швениевич 9, Мария Ликтораш 12 – Мариола Зеник – либеро (Агнешка Беднарек 1, Йоана Мирек, Милена Садурек 3, Анна Подолец, Милена Роснер 3)
Старши-треньор: Марко Бонита (Италия).