Сърбия излъга Холандия с 3:2 в дербито на група “D”

Отборът на Сърбия постигна трудна победа във втория кръг от груповата фаза на европейското първенство в Белгия и Люксембург. Сръбските волейболистки наиграха отбора на Холандия с 3:2 гейма (25:18, 17:25, 25:14, 30:32, 15:13) в мач от група “D” на шампионата.

В началото на първия гейм сръбкините успяха да дръпнат в резултата с 5 точки – 8:3. Между двете технически прекъсвания Западните ни съседки от Сърбия увеличиха малко разликата и я направиха 7 точки – 16:9. До края на гейма те успяха да поддържат преднината си и го затвориха на 25:18.

Втория гейм започна много добре за тазгодишните победителки в Гран При – холандките, които успяха да вземат преднина от 3 точки – 5:2. Това стана след 3 успешни атаки от тяхна страна, което принуди сръбския треньор Зоран Терзич да вземе тайм-аут. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 за „лалетата” след атака на Манон Флиер. Холандските волейболистки поддържаха разликата от 3-4 точки до 15:19 когато направиха серия от 3 поредни точки и увеличиха преднината си на 15:22. Момичетата на холандския треньор от израелски произход Авитал Селинджър довършиха гейма спокойно на 25:17 и 1:1 гейма.

Сръбските волейболистки започната шеметно третия гейм след като поведоха с 4:0. Това принуди треньора Селинджър да вземе тайм-аут, но това не помогна особено и разликата остана – 8:3. След първото техническо прекъсване бронзовите медалистки от последното световно първенство – сръбкините заиграха още по-добре и увеличиха разликата на 10 точки – 16:6 благодарение на отличните изяви на Мая Огненович и капитанката Весна Читакович при мрежата и на Йелена Николич на сервиса. Те намалиха малко темпото на игра и само поддържаха разликата – 25:14 и 2:1 гейма за отбора на Сърбия.

Четвъртия гейм започна отново много добре за Читакович и компания, които  дръпнаха в резултата с 2 точки – 8:6. Допуснаха бързо изравнява при 8:8, но след това отново направиха прилична преднина – 12:8. От там почти до края на гейма двата отбора играха на приливи и отливи. Отбора на „плавите” дръпват с 2-3 точки, Холандия изравнява и това продължи до 23:23. Холандките направиха една успешна атака по диагонала и поведоха с 24:23 и геймбол в тяхна полза. Възпитаничките на Селинджър не успяха да реализират първата си възможност за затваряне на гейма и трябваше да чакат чак осмата си такава възможност – 32:30 за Холандия и 2:2 гейма.

В началото на тай-брейка възпитаничките на треньора Зоран Терзич успяха да излязат напред в резултата с 3 точки – 8:5. Те допуснаха няколко грешки в защита, което позволи на силния отбор на Холандия да изравни на 8:8. Сръбкините отново поведоха с 2 точки – 11:9, но отново бяха изравнени – 11:11. Поискания от Терзич тайм-аут се отрази добре и след него неговите момичета заиграха още по-добре и набързо затвориха тай-брейка на 15:13 и съответно мача на 3:2 гейма.

Независимо тази загуба отбора на Холандия ще продължи в следващата фаза на първенството, където ще се срещне с 3-те първи отбора от група “B” (България, Полша, Чехия, Испания). Сръбския отбор е с една победа и една загуба, с което им се запазват шансовете за продължаване напред. Те задължително трябва да търсят победата в утрешния си мач срещу отбора на домакините от Белгия.

СЪРБИЯ – ХОЛАНДИЯ 3:2 (25:18, 17:25, 25:14, 30:32, 15:13)

СЪРБИЯ: Николич 27, Кръсманович 9, Молнар 9, Огненович 3, Читакович 20, Спасоевич 20 – Чебич – либеро (Бракочевич, Весович, Майсторович)

Старши-треньор: Зоран Терзич

ХОЛАНДИЯ: К. Стеленс 2, Ч. Стеленс 17, Венсинк 8, Флиер 14, И. Висер 18, Стам 8 – Ван Тенен – либеро (Хурман 11, Блом, Фледерус 1)

Старши-треньор: Авитал Селинджър