Испания е изненадващия шампион на Евроволей 2007

Волейболистите на Испания спечелиха титлата на европейския шампионат в Москва, след като се наложиха над домакините от Русия с 3:2 гейма (25:18, 20:25, 26:24, 30:28, 16:14) пред фантастичната 9000 хилядна публика в зала „Олимпийски”.

Водените от италианския наставник Андреа Анастази испанци стигнаха до титлата след 8 поредни победи и нито една загуба на Евроволей 2007.

Първия гейм започна с леко предимство за испанците, които поведоха до първото техническо прекъсване с 2 точки – 8:6. След това те продължиха да налагат своя стил на игра и постепенно увеличаваха разликата, която в края на гейма стигна 7 точки – 25:18 и 1:0 за Испания.

Вторият гейм започна убедително за руснаците, които поведоха с 4:0 благодарение на добрите си атаки и някои грешки на съперниците им, но испанските волейболисти бързо се съвзеха и бързо успяха да настигнат „Сборная” при 11:11. Последваха две равенства, след което „Ла Фурия Еспаньола” поведе при второто техническо прекъсване с 2 точки – 16:14. В този момент се намесиха двамата съдии в мача, които първо дадоха топка в аут на испанците, а след това и жълт картон за испански волейболист. Това до някъде предразреши резултата в гейма – руските волейболисти заиграха по-самоуверено и отново дръпнаха в резултата с 2 точки, които в крайна сметка станаха 5 – 25:20 и 1:1 гейма.

Третият гейм може да се раздели на две – до второто техническо прекъсване и след него. До прекъсването отборът на Русия водеше с 2 точки – 16:14, а след него Испания обърна резултата до 24:21 в тяхна полза и техен геймбол. В този момент беларуският треньор на Русия Владимир Алекно пусна на полето младия 21-годишен Алексей Остапенко, който след 5 поредни сервиса и няколко аса реши гейма в полза на отбора си – 26:24 и 2:1 гейма за Русия.

В началото на четвъртия гейм руският отбор продължи да играе по-добре от момчетата на италианския треньор Андреа Анастази и закономерно поведе с 8:6. До вторият технически тайм-аут Русия запази преднина си независимо, че на няколко пъти беше застигана от Испания. Иберийците успяха да изравнят при 16:16 и от там нататък играта тръгна точка за точка като при 24:23 руснаците имаха мачбол, който изпуснаха и испанците поеха инициативата в свои ръце. Испанският отбор стигна до геймбол при 26:25, който изпуснаха и трябваше да изчака чак четвъртата си възможност да завърши гейма в негова полза – 30:28 и 2:2 гейма.

В началото на тай-брейка Фаласка и компания поведоха с 2 точки – 4:2 и постепенно увеличаваха преднината си до 10:5, когато руснаците се взеха в ръце и намалиха разликата на 10:8. Последва равенство, след което Испания пак дръпна с 2 точки – 14:12 и мачбол. След 2 силни руски блокади резултата стана 14:14, но в този момент отборът  на Испания с последни сили направи 16:14 и 3:2 гейма.

Важно е да се отбележи, че това беше само 8-о участие на Испания на шампионат на Стария континент като най-доброто им постижение е 4-о място от предното европейско първенство преди 2 години в Италия.

ИСПАНИЯ – РУСИЯ 3:2 (25:18, 20:25, 24:26, 30:28, 16:14)

ИСПАНИЯ: Мигел Анхел Фаласка 4, Гилермо Фаласка 30, Хосе Луис Молто 11, Хулиан Гарсия-Торес 3, Енрике Де Ла Фуенте 9, Исмаил Родригес 19 – Хосе Луис Лобато – либеро (Гилермо Ернан, Рафаел Паскуал 1)

Старши-треньор: Андреа Анастази (Италия)

РУСИЯ: Семьон Полтавски 19, Александър Косарев 14, Сергей Тетюхин, Вадим Хамутских 1, Александър Волков 10, Алексей Кулешов 14 – Алексей Вербов – либеро (Павел Абрамов, Юри Бережко 15, Алексей Остапенко 3, Павел Круглов)

Старши-треньор: Владимир Алекно (Беларус).

След края на финала бяха раздадени индивидуалните награди. Най-много от наградите отидоха при руснаците - цели 5.